Pytali co nas boli

Autor: kurier-kolski.pl | 27.04.2012

Dziś, w piątek, odbyła się na ulicach Koła i Kłodawy akcja członków Ruchu Palikota związana z planowanym na 1 maja br. kongresem tej partii w Warszawie. „Palikoty”, jak potocznie mówią o nich mieszkańcy, pytali przechodniów co należy zmienić w naszym kraju.

 

W akcji uczestniczyli m.in. asystent posła Ruchu Palikota Marcin Sklepowy, Hieronim Powązka – przewodniczący Ruchu Palikota w okręgu nr 37, Ryszard Królasik – szef struktur powiatowych partii i członkowie RP z Koła – Sylwester Bugaj i Zdzisław Polichnowski.

W Kłodawie przy targowisku oraz w Kole przy Rondzie Włocławskim ustawili tablicę, na której przechodzący obok mieszkańcy mogli zapisywać problemy, jakimi powinien najpilniej zająć się polski Rząd. Ich listę zawiozą 1 maja br. do Warszawy przedstawiciele Ruchu z naszego powiatu. W tym dniu odbędzie się tam kongres partii pod hasłem „Korekta kapitalizmu – pełne zatrudnienie, zero bezrobocia – TERAZ!”.

Co wpisywali na tablice kłodawianie i kolanie? Dominowały takie hasła jak widać na zdjęciu poniżej:

Idea jak najbardziej słuszna, akcja ciekawa, hasła oczywiście też miłe dla ucha, ale czy to wszystko nie jest jedynie populizmem bez pokrycia, skoro Ruch Palikota – jak widzimy – popiera Rząd Donalda Tuska zawsze, gdy jest taka potrzeba? Z jednej strony Ruch wychodzi do ludzi na ulice (i słusznie!), ale z drugiej strony współdziała z tym rządem, który sam krytykuje. Toż to jakaś polityczna schizofrenia! Ludzie Palikota popierają rząd PO nawet w tak niepopularnych kwestiach jak obecna reforma emerytalna, gdzie Platforma mydli ludziom oczy, że będzie sprawiedliwiej, bo rzekomo księża mają zacząć płacić składki ZUS. Ale księża nie rozwiążą tego problemu! A co z innymi, którzy składek ZUS nie płacą wcale albo płacą symbolicznie? A takich grup zawodowych jest w Polsce wiele, i to bardzo licznych. Ale o tym już się nie mówi i przemilcza się to… Jedni płacą, a inni nie. Czy to uczciwe? Czy to sprawiedliwe? W końcu – czy to zgodne z Konstytucją, według której – podobno – WSZYSCY jesteśmy równi?

Więc może więcej realizmu, a mniej pustego gadania – tego życzmy Ruchowi Palikota na 1-majowy kongres tej partii w Warszawie. Przekażcie nasze bolączki i zacznijcie realnie żądać od ekipy Donalda Tuska, aby reformy nie biły w najuboższych!

Mariusz Kozajda

Fot.: Ruch Palikota

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
absolwent
absolwent
12 lat temu

Cicho tam.Nauczyciel ma zawsze rację .Nawet jak jej nie ma.To specyficzni ludzie /..no może z pewnymi wyjątkami/.Pamiętam nauczycielkę polskiego z LO.Teraz wiem,że to była nieodpowiednia osoba na tym miejscu.Taka osoba poczyniła dużo zła .A potem dziwi się” taka”,że młodzież jej nie zaprasza na spotkania „po latach”.

dabrowa
dabrowa
12 lat temu

Sz. Nauczyciele!
artykul byl o czyms innym,, a Wy od razu okoniem na Kozajde, bo wymienil uprzywilejowana duza grupe pracujacych. 18 godzin na tydzien!!! Ktory zawod ma taki przywilej plus duuuuzo wolnego? Wystarczy poczytac oswiadczenia majatkowe nauczycieli bedacych radnymi w gminach, w miescie , w sejmikach i tam jest dopiero prawda ile nauczyciele zarabiaja. Punkt honoru to nie klamac, a po co klamac – mamy sposob na sprawdzenie chociazby niektorych nauczycieli placzcych, ze za malo zarabiaja.
Sedno sprawy w artykule to samodzielnosc burmistrza m. Kola w narzucaniu oplat i za komunalne mieszkania i za wode i za scieki. Radni maja kase bez pracy, bez wysilku i gwizdza na nas. Tak wybralismy, wiec cierpimy. Jak radny Jakubowski zachowuje sie wobec mieszkancow tzw. jego dzielnicy??? Toz to bufon radny, bo tak wybrany kolejny raz.
Sz. kolego Mariusz,
ani radni ani burmistrz nie pochwalili sie swoim sukcesem podwyzek. Cisza. bedzie komunikat w TV kablowej wygladzony, ugrzeczniony o podwyzkach. Dobrze, ze cos napiszesz kolego, bo inaczej to martwota w informacji rzetelnej.
Kol. redaktorze – przegapiles demontaz dzwigu z basenu. i to w niedziele sie dzialo!!!co tam sie dzieje?
dabrowianin

Zdzwiony
Zdzwiony
12 lat temu

Panie Kozajda, niech się pan nie oburza. Owszem nauczyciel zatrudniony na 18 godzin, z 18 letnim stażem pracy, z awansem dyplomowanego, zarabia ok. 3800 brutto. A ponieważ nauczyciel, ma pracę ciężką – czasem poświęcając na nią więcej niż 40 godzin tygodniowo, powinien być objęty dodatkowymi przywilejami, jak dodatek motywacyjny, wysługa lat i dodatek wychowawczy. Może dla pana to takie dziwne, ale stanie za ladą, nie wymaga zbyt dużego poświęcenia i wykształcenia. Zapraszam pana do szkoły zobaczy pan, że jest o wiele ciężej niż to sobie pan wyobraża. Zresztą czego mamy tu nie porównywać, skoro nauczycielom należą się zarobki zbliżone do dominujących w Europie. My też mamy ryzyko zawodowe i nie kłócimy się oto, że policjanci nie płacą zusu, bo ich emeryturę stanowi 90-95% wynagrodzenia. Ale co może, pan o tym wiedzieć, skoro siedzenie i pisanie artykułów wymaga jedynie znajomości tematu i przygotowania.

efendi
efendi
12 lat temu

skladek zusowskich nie placi cala tzw. 'mundurowka’ (wojsko,policja,straz graniczna,straz wiezienna,inspekcja drogowa i inne),sedziowie i prokuratorzy oraz ksieza.Nie placa a mimo to potem maja b.wysokie emerytury a wczesniej ogrom przywilejow i krotki czas pracy po ktorym moga przejsc na spoczynek.Rolnicy placa raz na kwartal grosze do krus.A cala rszta placi za siebie i za nich haracz i jeszcze kaza nam pracowac do 67lat poprostu chore panstwo.

stary kolanin
stary kolanin
12 lat temu

ruch palikota to nie zadna lewica to jest przybudowka platformy obywatelskiej.to jest zbieranina nieudacznikow z roznych partii.

Zdziwiony
Zdziwiony
12 lat temu

Jestem zdziwiony postawą kolan. Zabrać „kart nauczycielom” to jest według pana miłe dla ucha? Nauczyciele w Polsce zarabiają tak małe pieniądze, że w świetle innych krajów, polscy nauczyciele są traktowani jak wyzysk. Może niech stare pokolenie zostanie nauczycielem w polskiej szkole i zobaczymy jak się sprawdzi. Trzeba było pracować na porządnym stanowisku, to by się miało większą emeryturę. 1800 netto dla nauczyciela, to mało w porównaniu do Niemiec, gdzie nauczyciel zarabia 2000-3000 euro.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526