85.lecie tenisa w Kościelcu [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 29.04.2012

W Kościelcu odbyła się niezwykła uroczystość – 85.lecie tenisa ziemnego w tej miejscowości. Skąd tak duża tradycja tego sportu w Kościelcu? W roku 1927 odbył się w kościeleckim pałacu turniej tenisa zorganizowany przez Koło Ziemianek Powiatu Kolskiego. Pierwszą nagrodę zdobył radca poselstwa austriackiego w Warszawie p. Vollgruber.

 

Notatka prasowa o tym kościeleckim turnieju tenisa ukazała się w ówczesnej „Gazecie Kolskiej”. Turniej odbył się w parku przy pałacu, a wzięło w nim udział 20 uczestników.  Do tej informacji dotarł, wertując przedwojenną kolską prasę, Robert Woźniak – trener sekcji tenisa ziemnego przy UKS KKS „Kiełbaska” w Kościelcu. – Nasza sekcja działa od 2003 roku. Jest to jedyna sekcja tenisa działająca na terenie całego powiatu kolskiego, rozwijająca tę dyscyplinę sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – mówi trener.


Dzieci z kościeleckiej sekcji tenisa. Fot. Robert Woźniak

Jubileusz 85.lecia był okazją do promocji tej dyscypliny sportu wśród społeczności lokalnej i powiatowej. Na uroczystość, która odbyła się w auli szkolnej ZSCKU, przybyło wielu zaproszonych gości, m.in. Wójt Gminy Kościelec Dariusz Ostrowski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Czesław Świderski, Sekretarz Gminy Krzysztof Nawrocki, a w zastępstwie Starosty Powiatu Kolskiego, którego zatrzymały ważne sprawy rodzinne, Sekretarz Powiatu Andrzej Tomczyk, Zbigniew Kosmalski – przedstawiciel Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska” czy Krzysztof Pawlak – dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Kole

Robert Woźniak wspólnie z przedstawicielami władz Gminy uhonorowali szczególnym wyróżnieniem i podziękowaniami Roberta Andre, który jako sponsor wspiera działalność kościeleckiej sekcji tenisa ziemnego. Panu Robertowi został wręczony okazały rysunek w pięknej ramie z jego portretem oraz okazjonalny medal wybity specjalnie na tę wyjątkową uroczystość. Podobne medale i podziękowania otrzymały także inne osoby – zasłużone dla rozwoju kościeleckiego tenisa lub będące członkami sekcji: Jerzy Stelmasik, Grzegorz Grabowski, Włodzimierz Jakubowski, Antoni Żurawik, Grażyna Dereń, Lesław Dereń, Zbigniew Kosmalski, Jarosław Mazur, Marek Kotwasiński, Aleksandra Błaszczyk, Helena Bartosik, Włodzimierz Poznański, Maciej Nuszkiewicz, Jacek Dziedziczak, Ryszard Szymankiewicz oraz Ilona Antecka.

reklama

Na zakończenie spotkania ciekawą część artystyczną, także z akcentami tenisa ziemnego, zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole pod kierownictwem Aleksandry Błaszczyk i Heleny Bartosik. Natomiast kabaret z Zespołu Szkół nr 1 w Kościelcu w osobach Adama i Kacpra zaprezentował zabawny skecz.

Po wszystkim zaproszeni goście udali się do parku w pobliżu kościeleckiego pałacu, gdzie Robert Woźniak i Wójt Dariusz Ostrowski pokazali miejsce, w którym niegdyś był kort tenisowy i w 1927 roku odbył się sławny turniej.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526