Kolscy radni podwyższyli sobie diety o ponad 50%!

Autor: kurier-kolski.pl | 30.12.2011

Na początku nowej kadencji kolscy radni zafundowali ogromną podwyżkę dla burmistrza M. Drożdżewskiego, a teraz przyszła kolej na nich. Od przyszłego roku będą otrzymywać o blisko 400 zł. więcej co miesiąc, tj. o ponad 50% więcej niż do tej pory. Miasto upada, szaleje coraz większa bieda i bezrobocie, podatki i obciążenia idą w górę, a radnych – jak widać – dobre samopoczucie nie opuszcza i sami dają sobie ogromne podwyżki! Głosowali za tym zgodnie prawie wszyscy obecni na posiedzeniu. Z 20 obecnych w Ratuszu radnych aż 14 było „za”, a tylko jeden radny był przeciwny.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kole bez wcześniejszych zapowiedzi Przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz poddała pod głosowanie uchwałę, która znacznie zwiększyła diety kolskich radnych, w tym dietę jej samej jako Przewodniczącej. Jak twierdzą radni, propozycja ta nie była opiniowana wcześniej przez komisje Rady, w tym także przez komisję merytoryczną jaką jest Komisja Budżetu i Finansów, co nie powinno mieć miejsca!

Pytani przez nas o komentarz radni odmawiają odpowiedzi i nie chcą oceniać przyznania sobie tak wspaniałomyślnego „prezentu noworocznego”. Nabierają wody w usta. Twierdzą, że nic wcześniej nie wiedzieli i rzekomo byli zaskoczeni propozycją Przewodniczącej Rady. Niemniej trudno w to uwierzyć, tym bardziej, że zdecydowana większość obecnych było „za” 50% podniesieniem swoich diet. Do tego radni nie chcięli dyskutować na ten temat i nie mięli uwag do propozycji podwyżki. Na zaskoczonych nie wyglądali wcale.

Z przedłożonego na sesji projektu uchwały po przeliczeniu wskaźników wynika, że radni otrzymają od przyszłego roku bardzo wysokie podwyżki! Do tej pory co miesiąc „szeregowy” radny Rady Miejskiej w Kole odbierał na rękę 695 zł. diety. Od nowego roku będzie dostawał 1.092 zł. Radny będący dodatkowo przewodniczącym jednej z komisji otrzymywał 795 zł., a teraz będzie odbierał już 1.291 zł. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej pobierali podobnie jak szefowie komisji po 795 zł., a w 2012 roku – 1.291 zł. A na konto Przewodniczącej Rady Miejskiej Urszuli Pękacz dotychczas co miesiąc wpływała dieta w wysokości 1.291 zł. – po nowym roku będzie dostawać już 1.589 zł. na rękę.

Radni Koła zupełnie nie mają wstydu! Gdy tak wielu mieszkańców naszego miasta klepie biedę, korzysta z pomocy Opieki Społecznej, wielka rzesza kolan bezskutecznie poszukuje pracy, a ci którym się poszczęściło harują za śmieszne grosze, radni mają się świetnie! Nie mieli żadnych skrupułów, by przyznać sobie w tym cięzkim czasie z naszych podatków aż tak ogromną podwyżkę! Ale czy zasłużyli na nią? Czy mają tak świetne rezultaty swojej pracy? Czy Koło pod ich rządami tak wspaniale się rozwija? Czy korzysta z funduszy UE? Czy powstają tu nowe miejsca pracy? Sami Państwo oceńcie.

Burmistrz i radni w Kole cały czas udają, że oszczędzają, że tną koszty, że reformują… Burmistrz w poprzedniej kadencji w imię oszczędności zwolnił nawet swoją zastępczynię, ale zaraz na początku obecnej kadencji przyjął bez mrugnięcia okiem 28 % podwyżkę pensji od radnych! Cały czas także zatrudnia nowych pracowników w Urzędzie. Przypomnijmy, że łączna wysokość pensji Mieczysława Drożdżewskiego to 12.358 zł. brutto. To znacznie więcej niż zarabia najważniejsza osoba w naszym powiecie, Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek (poniżej 10.000 zł.). Taka pensja stawia Drożdżewskiego w pierwszym rzędzie w gronie najlepiej zarabiających szefów miast w Polsce. I to w jakim towarzystwie! Burmistrz naszego 20-tysięcznego, biednego, drążonego bezrobociem miasteczka Koło zarabia niemalże tyle samo co prezydent stolicy kraju (1,7 mln. mieszkańców!) – Hanna Gronkiewicz-Waltz (13.458 zł.) , prezydent Krakowa (754.000 mieszkańców) – prof. Jacek Majchrowski (13.416 zł.) czy prezydent Poznania (560.000 mieszkańców) – Ryszard Grobelny (13.291 zł.) i praktycznie prawie tyle samo co prezydent blisko półmilionowego Szczecina (12.700 zł.).

Burmistrz i radni także robią wiele szumu dla poklasku, że niby MUSZĄ łączyć kolskie szkoły w Zespoły, aby wypracować niezbędne oszczędności, bo budżet miasta jest coraz mniej wydolny i coraz bardziej zadłużony. A równocześnie samym sobie nie żałują dużego źródła pieniędzy z tego samego budżetu… A może gdzieś indziej robią oszczędności jedynie po to, żeby potem było na podwyżki ich diet radnych?

Pozostaje jedynie pogratulować większości kolskich radnych tupetu i lekkiej ręki w wydawaniu publicznych pieniędzy. Przez najbliższe lata przekonamy się, czy ten „gest hojności” wpierw dla burmistrza, a teraz dla samych siebie przełoży się na poprawę życia mieszkańców miasta i zmniejszenie bezrobocia w Kole. Obserwujmy wszyscy uważnie i przy najbliższych wyborach samorządowych oceńmy przed wrzuceniem swojego głosu do urny!

Mariusz Kozajda

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kolak
kolak
12 lat temu

Pamiętam za komuny to radny za sesję dostawał dzień płatny z zakładu pracy inaczej delegację i w tamtych czasach to byli społecznicy i za wielu nie było chętnych.Teraz to dla radnych czy posłów to dodatkowy zarobek i układy.

kaczyniec
kaczyniec
12 lat temu

Szanowni Mieszkancy KOŁA. CZy radny Jakubowski glosowal, zeby nie bylo podwyzki diet -watpie, bo on wiedzial, ze i tak uchwala przejdzie i jego glos bedzie: „widzicie, ja nie glosowalem za podwyzka diety, tylko inni”. Skoro, jak sie chwali ten radny, pracuje spolecznie, to niechze ta wyzsza diete = jakby nadwyzke nad dotychczasowa wysokoscia, przeznaczy na cele, jak np. na klasztor kolski. Blyszczec w mediach to jego specjalnosc. Swoja droga wysoko cenia sie Radni w miescie Kolo.\powodzenia

salamon
salamon
12 lat temu

Brawo Panie Redaktorze, cieszę się, że jest ktoś taki jak Pan i stara się nam pokazać te nieprawidłowości. To się w głowie nie mieści, jacy ludzie mogą być pazerni. Zawsze uważałem i tego przecież sam nie wymyśliłem, że za dobrą robotę, należy dobrze płacić. W tym przypadku, coś tam oni robią, lecz efekty tego są mikre i jest to w żaden sposób nieadekwatne do tych uposażeń, co otrzymują.
Znam, parę osób, z tego składu Rady Miejskiej i już nie chcę więcej pisać, bo naprawdę podnosi mi się, ciśnienie. PANOWIE RADNI – KUBEŁ ZIMNEJ WODY NA WASZE GŁOWY, ZEJDŹCIE NA DÓŁ, DO LUDZI – DO LUDZI CO WAS WYBRALI – ZOBACZCIE JAK ONI ŻYJĄ – DAJCIE IM PRACĘ! POKAŻCIE ŻE COŚ ROBICIE – DLA NICH A NIE DLA SIEBIE!

oj nie taka bieda
oj nie taka bieda
12 lat temu

piszcie lepiej kto wylosował bilety na Euro 2012 ??

kik
kik
12 lat temu

zrobic referendum i rozgonic to kolskie dziadostwo.tojest kupa nygusow.

Takiego wała nam zrobicie !
Takiego wała nam zrobicie !
12 lat temu

Przyjdą następni i tacy sami będą więc pozwólcie dalej tym radnym dorabiać się.
No i co naiwniacy możecie sobie tylko pisać, pisać i nic z tego nie wyniknie,oni przez 4 lata swoje zrobią i później i tak ich wybierzecie! Są w radzie tacy o kilku kadencji i co?
Dobrze zdania nie umie zbudować,na raty kończył studia,a w okresie przedwyborczym potrafił się otworzyć na wyborców! Naiwniacy ponownie oddali na niego głos!

miki
miki
12 lat temu

Uderz w stół a nożyce się odezwą. Żenada . Jaka buta i jeszcze polemizują. Panie redaktorze czas na referendum.

Zenek do mieszkaniec
Zenek do mieszkaniec
12 lat temu

„Najlepiej zrobic referendum i rozpedzic ich wszystkich w cholere.Do niczego sie nie nadają tylko caly czas robia sobie podwyzki.Po co nam tacy radni-bezradni i leniwy burmistrz??”

Skoro pan dysponuję taką widzę to proszę rozwinąć fragment zdania …cały czas robią sobie podwyżki… – niech pan to jakoś zinterpetuje i poda daty tych podwyżek ? Bo o ile sobie przypominam to jest to podwyżka od 2002 roku i jedyna. Aha i nie zauwazył pan że w 2011 roku radni obniżyli sobie diety o czym nikt nie wspomniał ani słowem.

kolanin
kolanin
12 lat temu

to są kpiny bieda na miescie cieżka osiedle ” wyspa;;dramat getto kolskie byscie sie wstydzili nauczeni jestescie tylko brac hamstwo……….

kolak
kolak
12 lat temu

Tak kochani wyborcy miasta Koła czas by sobie zapamiętać te nazwiska przy następnych wyborach.Hasło Drożdżewskiego było piękne =dokończmy rozpoczęte=no i Sobie spełnił -podwyżką!
Brak kontroli finansowych w Urzędzie,a może by tak sprowadzić NIK do Koła?

mieszkaniec
mieszkaniec
12 lat temu

Najlepiej zrobic referendum i rozpedzic ich wszystkich w cholere.Do niczego sie nie nadają tylko caly czas robia sobie podwyzki.Po co nam tacy radni-bezradni i leniwy burmistrz??

trinity
trinity
12 lat temu

My nie mamy jak przezyc od pierwszego do pierwszego a oni sobie z nas w zywe oczy kpią.Czy w koncu Koło stanie sie kiedys miastem bez kantów?Mam juz dosc tego nierobstwa i cwaniactwa.

wyborca
wyborca
12 lat temu

Witam. Oburza fakt podniesienia diet.Tak na szybko wychodzi że 96 tys więcej zapłacimy za radnych w 2012.
Oburza również to że na pytania od Redaktora nie udzielali odpowiedzi, nabierali wody w usta.

To wszystko potwierdza iż w Kole mamy „bananową republikę” gdzie władza wybrana przez społeczeństwo w ogóle się z tym społeczeństwem nie liczy. Jest to bardzo przykro bo naprawdę miałem nadzieję iż coś może się zmienić.Niestety jak bardzo się myliłem.

nemo
nemo
12 lat temu

a jak głosowali wszystkowiedzący pan F. z wybitnym ekonomistą panem Z.?

kolanin
kolanin
12 lat temu

Ludzie co się czepiacie? To elita naszego miasta.Sami wybraliście.No to teraz macie.

Luna
Luna
12 lat temu

Matematyka się kłania 695 a 1092 to jest 50%? niech pan już sobie nie dodaje.

kasjer
kasjer
12 lat temu

12 tys, jestem pod wrażeniem. To pewnie najwięcej w Kole. A ten 1000 zł dla radnych – nie przesadzajmy, nie utuczą się nim.

Rozgoryczona
Rozgoryczona
12 lat temu

A co ta Rada zrobiła dla miasta? Jak na razie nic jedynie ciąg dalszy pracy Rady poprzedniej albo anulowanie czegoś dobrego, bo stale się czyta na słupach: zmiana uchwały i zmiana uchwały poprzedniej Rady. Ale taka podwyżka kiedy to nawet Pan Prezydent woła o oszczędności, o wstrzymanie podwyżek nasza Rada sobie dała lekką ręką aż tyle??? Kto w dzisiejszych czasach daje ok 50% podwyżki ?? Nie znam takiego przypadku..Jak im nie wstyd chodzić po ulicy naszego miasta i ludziom w oczy spojrzeć? No ale wstydu to Oni chyba nie maja bo jak się przypomni to co się działo podczas wyborów to co się dziwić…
Przykre a my im zaufaliśmy. Czy Oni sadzą, ze kwiatki na Dzień Kobiet załatwią wszystko?
Ta Rada pozostanie nam na zawsze w pamięci jako Rada myśląca o sobie a nie o coraz większej rzeszy bezrobotnych wmieście, którzy w razie co nawet nie mają prawnika. Pani Przewodnicząca potrafi tylko rozkładać ręce…A może tak dać im umowę -zlecenie? Wykonałeś zapłacimy a nie to nie?:)Bo w końcu za co???Ja rozumiem ciężka praca siedzieć ileś godzin na krześle…Co tam zaczyna boleć…

obserwator
obserwator
12 lat temu

Ej zobaczcie aleksy i piotrek napisali ten sam komentarz slowo w slowo 🙂 Dwie osoby czy jedna i ta sama?Jak widac radni i ich rodzinki sami pisza tez komentarze pod pseudo i wychwalaja sie.

tander
tander
12 lat temu

Jakubek byl przeciwny.Ale on przeciez z samej diety radnego zyje od wielu wielu lat.To jego podstawowy dochod hehe.Dobrze wiedzial cwaniak że i tak reszta bedzie głosowac ZA a on podlize się w ten sposob elektoratowi ze niby bedzie przeciw.Jakubek jest pazera max jak cala reszta tylko bardziej cwany hehe

piotrek
piotrek
12 lat temu

Jedynym radnym był PAN JAKUBOWSKI to człowiek który coś trochę próbuje robić i nie krzyczy o kasę

aleksy
aleksy
12 lat temu

Jedynym radnym był PAN JAKUBOWSKI to człowiek który coś trochę próbuje robić i nie krzyczy o kasę

monia
monia
12 lat temu

Ciekawe ktory radny byl przeciw, wie ktos moze???

oh
oh
12 lat temu

Wyrzucić to dziadostwo na zbity pysk -może wczesniejsze wybory.wtedy będą sami szukać pracy-niech odczują na własnej skórze jak to jest szukać pracy od 2 lat.W Kole nic się nie robi.Inne miasteczka choć w święta jakoś wyglądają a u nas jakieś marne lampki na co dziesiątej latarni powiesili-no tak oszczędności .

przemo
przemo
12 lat temu

Gdzie ty azazel widzisz te swoje zmiany na lepsze??Chyba ci sie wglowie poprzewracało.Albo sam jestes radnym i bronisz sie.

azazel
azazel
12 lat temu

Igi nie przesadzaj.Ja uwazam ze w naszym Kole bardzo duzo zmienia sie na lepsze wiec nalezy im sie podwyzka za dobra pracę.

igi
igi
12 lat temu

To po prostu niewiarygodne chamstwo!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526