Kolscy radni podwyższyli sobie diety o ponad 50%!

Autor: kurier-kolski.pl | 30.12.2011

Na początku nowej kadencji kolscy radni zafundowali ogromną podwyżkę dla burmistrza M. Drożdżewskiego, a teraz przyszła kolej na nich. Od przyszłego roku będą otrzymywać o blisko 400 zł. więcej co miesiąc, tj. o ponad 50% więcej niż do tej pory. Miasto upada, szaleje coraz większa bieda i bezrobocie, podatki i obciążenia idą w górę, a radnych – jak widać – dobre samopoczucie nie opuszcza i sami dają sobie ogromne podwyżki! Głosowali za tym zgodnie prawie wszyscy obecni na posiedzeniu. Z 20 obecnych w Ratuszu radnych aż 14 było „za”, a tylko jeden radny był przeciwny.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kole bez wcześniejszych zapowiedzi Przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz poddała pod głosowanie uchwałę, która znacznie zwiększyła diety kolskich radnych, w tym dietę jej samej jako Przewodniczącej. Jak twierdzą radni, propozycja ta nie była opiniowana wcześniej przez komisje Rady, w tym także przez komisję merytoryczną jaką jest Komisja Budżetu i Finansów, co nie powinno mieć miejsca!

Pytani przez nas o komentarz radni odmawiają odpowiedzi i nie chcą oceniać przyznania sobie tak wspaniałomyślnego „prezentu noworocznego”. Nabierają wody w usta. Twierdzą, że nic wcześniej nie wiedzieli i rzekomo byli zaskoczeni propozycją Przewodniczącej Rady. Niemniej trudno w to uwierzyć, tym bardziej, że zdecydowana większość obecnych było „za” 50% podniesieniem swoich diet. Do tego radni nie chcięli dyskutować na ten temat i nie mięli uwag do propozycji podwyżki. Na zaskoczonych nie wyglądali wcale.

Z przedłożonego na sesji projektu uchwały po przeliczeniu wskaźników wynika, że radni otrzymają od przyszłego roku bardzo wysokie podwyżki! Do tej pory co miesiąc „szeregowy” radny Rady Miejskiej w Kole odbierał na rękę 695 zł. diety. Od nowego roku będzie dostawał 1.092 zł. Radny będący dodatkowo przewodniczącym jednej z komisji otrzymywał 795 zł., a teraz będzie odbierał już 1.291 zł. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej pobierali podobnie jak szefowie komisji po 795 zł., a w 2012 roku – 1.291 zł. A na konto Przewodniczącej Rady Miejskiej Urszuli Pękacz dotychczas co miesiąc wpływała dieta w wysokości 1.291 zł. – po nowym roku będzie dostawać już 1.589 zł. na rękę.

Radni Koła zupełnie nie mają wstydu! Gdy tak wielu mieszkańców naszego miasta klepie biedę, korzysta z pomocy Opieki Społecznej, wielka rzesza kolan bezskutecznie poszukuje pracy, a ci którym się poszczęściło harują za śmieszne grosze, radni mają się świetnie! Nie mieli żadnych skrupułów, by przyznać sobie w tym cięzkim czasie z naszych podatków aż tak ogromną podwyżkę! Ale czy zasłużyli na nią? Czy mają tak świetne rezultaty swojej pracy? Czy Koło pod ich rządami tak wspaniale się rozwija? Czy korzysta z funduszy UE? Czy powstają tu nowe miejsca pracy? Sami Państwo oceńcie.

Burmistrz i radni w Kole cały czas udają, że oszczędzają, że tną koszty, że reformują… Burmistrz w poprzedniej kadencji w imię oszczędności zwolnił nawet swoją zastępczynię, ale zaraz na początku obecnej kadencji przyjął bez mrugnięcia okiem 28 % podwyżkę pensji od radnych! Cały czas także zatrudnia nowych pracowników w Urzędzie. Przypomnijmy, że łączna wysokość pensji Mieczysława Drożdżewskiego to 12.358 zł. brutto. To znacznie więcej niż zarabia najważniejsza osoba w naszym powiecie, Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek (poniżej 10.000 zł.). Taka pensja stawia Drożdżewskiego w pierwszym rzędzie w gronie najlepiej zarabiających szefów miast w Polsce. I to w jakim towarzystwie! Burmistrz naszego 20-tysięcznego, biednego, drążonego bezrobociem miasteczka Koło zarabia niemalże tyle samo co prezydent stolicy kraju (1,7 mln. mieszkańców!) – Hanna Gronkiewicz-Waltz (13.458 zł.) , prezydent Krakowa (754.000 mieszkańców) – prof. Jacek Majchrowski (13.416 zł.) czy prezydent Poznania (560.000 mieszkańców) – Ryszard Grobelny (13.291 zł.) i praktycznie prawie tyle samo co prezydent blisko półmilionowego Szczecina (12.700 zł.).

Burmistrz i radni także robią wiele szumu dla poklasku, że niby MUSZĄ łączyć kolskie szkoły w Zespoły, aby wypracować niezbędne oszczędności, bo budżet miasta jest coraz mniej wydolny i coraz bardziej zadłużony. A równocześnie samym sobie nie żałują dużego źródła pieniędzy z tego samego budżetu… A może gdzieś indziej robią oszczędności jedynie po to, żeby potem było na podwyżki ich diet radnych?

Pozostaje jedynie pogratulować większości kolskich radnych tupetu i lekkiej ręki w wydawaniu publicznych pieniędzy. Przez najbliższe lata przekonamy się, czy ten „gest hojności” wpierw dla burmistrza, a teraz dla samych siebie przełoży się na poprawę życia mieszkańców miasta i zmniejszenie bezrobocia w Kole. Obserwujmy wszyscy uważnie i przy najbliższych wyborach samorządowych oceńmy przed wrzuceniem swojego głosu do urny!

Mariusz Kozajda

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kolak
kolak
9 lat temu

Pamiętam za komuny to radny za sesję dostawał dzień płatny z zakładu pracy inaczej delegację i w tamtych czasach to byli społecznicy i za wielu nie było chętnych.Teraz to dla radnych czy posłów to dodatkowy zarobek i układy.

kaczyniec
kaczyniec
9 lat temu

Szanowni Mieszkancy KOŁA. CZy radny Jakubowski glosowal, zeby nie bylo podwyzki diet -watpie, bo on wiedzial, ze i tak uchwala przejdzie i jego glos bedzie: „widzicie, ja nie glosowalem za podwyzka diety, tylko inni”. Skoro, jak sie chwali ten radny, pracuje spolecznie, to niechze ta wyzsza diete = jakby nadwyzke nad dotychczasowa wysokoscia, przeznaczy na cele, jak np. na klasztor kolski. Blyszczec w mediach to jego specjalnosc. Swoja droga wysoko cenia sie Radni w miescie Kolo.\powodzenia

salamon
salamon
9 lat temu

Brawo Panie Redaktorze, cieszę się, że jest ktoś taki jak Pan i stara się nam pokazać te nieprawidłowości. To się w głowie nie mieści, jacy ludzie mogą być pazerni. Zawsze uważałem i tego przecież sam nie wymyśliłem, że za dobrą robotę, należy dobrze płacić. W tym przypadku, coś tam oni robią, lecz efekty tego są mikre i jest to w żaden sposób nieadekwatne do tych uposażeń, co otrzymują.
Znam, parę osób, z tego składu Rady Miejskiej i już nie chcę więcej pisać, bo naprawdę podnosi mi się, ciśnienie. PANOWIE RADNI – KUBEŁ ZIMNEJ WODY NA WASZE GŁOWY, ZEJDŹCIE NA DÓŁ, DO LUDZI – DO LUDZI CO WAS WYBRALI – ZOBACZCIE JAK ONI ŻYJĄ – DAJCIE IM PRACĘ! POKAŻCIE ŻE COŚ ROBICIE – DLA NICH A NIE DLA SIEBIE!

oj nie taka bieda
oj nie taka bieda
9 lat temu

piszcie lepiej kto wylosował bilety na Euro 2012 ??

kik
kik
9 lat temu

zrobic referendum i rozgonic to kolskie dziadostwo.tojest kupa nygusow.

Takiego wała nam zrobicie !
Takiego wała nam zrobicie !
9 lat temu

Przyjdą następni i tacy sami będą więc pozwólcie dalej tym radnym dorabiać się.
No i co naiwniacy możecie sobie tylko pisać, pisać i nic z tego nie wyniknie,oni przez 4 lata swoje zrobią i później i tak ich wybierzecie! Są w radzie tacy o kilku kadencji i co?
Dobrze zdania nie umie zbudować,na raty kończył studia,a w okresie przedwyborczym potrafił się otworzyć na wyborców! Naiwniacy ponownie oddali na niego głos!

miki
miki
9 lat temu

Uderz w stół a nożyce się odezwą. Żenada . Jaka buta i jeszcze polemizują. Panie redaktorze czas na referendum.

Zenek do mieszkaniec
Zenek do mieszkaniec
9 lat temu

„Najlepiej zrobic referendum i rozpedzic ich wszystkich w cholere.Do niczego sie nie nadają tylko caly czas robia sobie podwyzki.Po co nam tacy radni-bezradni i leniwy burmistrz??”

Skoro pan dysponuję taką widzę to proszę rozwinąć fragment zdania …cały czas robią sobie podwyżki… – niech pan to jakoś zinterpetuje i poda daty tych podwyżek ? Bo o ile sobie przypominam to jest to podwyżka od 2002 roku i jedyna. Aha i nie zauwazył pan że w 2011 roku radni obniżyli sobie diety o czym nikt nie wspomniał ani słowem.

kolanin
kolanin
9 lat temu

to są kpiny bieda na miescie cieżka osiedle ” wyspa;;dramat getto kolskie byscie sie wstydzili nauczeni jestescie tylko brac hamstwo……….

kolak
kolak
9 lat temu

Tak kochani wyborcy miasta Koła czas by sobie zapamiętać te nazwiska przy następnych wyborach.Hasło Drożdżewskiego było piękne =dokończmy rozpoczęte=no i Sobie spełnił -podwyżką!
Brak kontroli finansowych w Urzędzie,a może by tak sprowadzić NIK do Koła?

mieszkaniec
mieszkaniec
9 lat temu

Najlepiej zrobic referendum i rozpedzic ich wszystkich w cholere.Do niczego sie nie nadają tylko caly czas robia sobie podwyzki.Po co nam tacy radni-bezradni i leniwy burmistrz??

trinity
trinity
9 lat temu

My nie mamy jak przezyc od pierwszego do pierwszego a oni sobie z nas w zywe oczy kpią.Czy w koncu Koło stanie sie kiedys miastem bez kantów?Mam juz dosc tego nierobstwa i cwaniactwa.

wyborca
wyborca
9 lat temu

Witam. Oburza fakt podniesienia diet.Tak na szybko wychodzi że 96 tys więcej zapłacimy za radnych w 2012.
Oburza również to że na pytania od Redaktora nie udzielali odpowiedzi, nabierali wody w usta.

To wszystko potwierdza iż w Kole mamy „bananową republikę” gdzie władza wybrana przez społeczeństwo w ogóle się z tym społeczeństwem nie liczy. Jest to bardzo przykro bo naprawdę miałem nadzieję iż coś może się zmienić.Niestety jak bardzo się myliłem.

nemo
nemo
9 lat temu

a jak głosowali wszystkowiedzący pan F. z wybitnym ekonomistą panem Z.?

kolanin
kolanin
9 lat temu

Ludzie co się czepiacie? To elita naszego miasta.Sami wybraliście.No to teraz macie.

Luna
Luna
9 lat temu

Matematyka się kłania 695 a 1092 to jest 50%? niech pan już sobie nie dodaje.

kasjer
kasjer
9 lat temu

12 tys, jestem pod wrażeniem. To pewnie najwięcej w Kole. A ten 1000 zł dla radnych – nie przesadzajmy, nie utuczą się nim.

Rozgoryczona
Rozgoryczona
9 lat temu

A co ta Rada zrobiła dla miasta? Jak na razie nic jedynie ciąg dalszy pracy Rady poprzedniej albo anulowanie czegoś dobrego, bo stale się czyta na słupach: zmiana uchwały i zmiana uchwały poprzedniej Rady. Ale taka podwyżka kiedy to nawet Pan Prezydent woła o oszczędności, o wstrzymanie podwyżek nasza Rada sobie dała lekką ręką aż tyle??? Kto w dzisiejszych czasach daje ok 50% podwyżki ?? Nie znam takiego przypadku..Jak im nie wstyd chodzić po ulicy naszego miasta i ludziom w oczy spojrzeć? No ale wstydu to Oni chyba nie maja bo jak się przypomni to co się działo podczas wyborów to co się dziwić…
Przykre a my im zaufaliśmy. Czy Oni sadzą, ze kwiatki na Dzień Kobiet załatwią wszystko?
Ta Rada pozostanie nam na zawsze w pamięci jako Rada myśląca o sobie a nie o coraz większej rzeszy bezrobotnych wmieście, którzy w razie co nawet nie mają prawnika. Pani Przewodnicząca potrafi tylko rozkładać ręce…A może tak dać im umowę -zlecenie? Wykonałeś zapłacimy a nie to nie?:)Bo w końcu za co???Ja rozumiem ciężka praca siedzieć ileś godzin na krześle…Co tam zaczyna boleć…

obserwator
obserwator
9 lat temu

Ej zobaczcie aleksy i piotrek napisali ten sam komentarz slowo w slowo 🙂 Dwie osoby czy jedna i ta sama?Jak widac radni i ich rodzinki sami pisza tez komentarze pod pseudo i wychwalaja sie.

tander
tander
9 lat temu

Jakubek byl przeciwny.Ale on przeciez z samej diety radnego zyje od wielu wielu lat.To jego podstawowy dochod hehe.Dobrze wiedzial cwaniak że i tak reszta bedzie głosowac ZA a on podlize się w ten sposob elektoratowi ze niby bedzie przeciw.Jakubek jest pazera max jak cala reszta tylko bardziej cwany hehe

piotrek
piotrek
9 lat temu

Jedynym radnym był PAN JAKUBOWSKI to człowiek który coś trochę próbuje robić i nie krzyczy o kasę

aleksy
aleksy
9 lat temu

Jedynym radnym był PAN JAKUBOWSKI to człowiek który coś trochę próbuje robić i nie krzyczy o kasę

monia
monia
9 lat temu

Ciekawe ktory radny byl przeciw, wie ktos moze???

oh
oh
9 lat temu

Wyrzucić to dziadostwo na zbity pysk -może wczesniejsze wybory.wtedy będą sami szukać pracy-niech odczują na własnej skórze jak to jest szukać pracy od 2 lat.W Kole nic się nie robi.Inne miasteczka choć w święta jakoś wyglądają a u nas jakieś marne lampki na co dziesiątej latarni powiesili-no tak oszczędności .

przemo
przemo
9 lat temu

Gdzie ty azazel widzisz te swoje zmiany na lepsze??Chyba ci sie wglowie poprzewracało.Albo sam jestes radnym i bronisz sie.

azazel
azazel
9 lat temu

Igi nie przesadzaj.Ja uwazam ze w naszym Kole bardzo duzo zmienia sie na lepsze wiec nalezy im sie podwyzka za dobra pracę.

igi
igi
9 lat temu

To po prostu niewiarygodne chamstwo!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526