Sonety Brdowskie w kolskiej Bibliotece

Autor: kurier-kolski.pl | 05.06.2011

W siedzibie Filii dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole odbył się finał konkursu recytatorskiego: Sonety Brdowskie. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Zespół Szkół w Brdowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole.

Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży patriotyzmu lokalnego, zainteresowanie poezją X. J. Markowskiego,  rozwijanie zdolności recytatorskich, oswajanie z występami na scenie, budowanie własnej wartości. Konkurs miał formę prezentacji dwóch wybranych przez organizatorów wierszy X.J. Markowskiego: Brdów oraz Po ścieżach…

W konkursie uczestniczyło 17 uczniów klas IV-VI: Zespołów Szkół w  Brdowie oraz  Nr 2 w Kłodawie,  Szkół Podstawowych w:  Ruszkowie I,  Nr 3  w Kole,  Osieku  Wielkim i Bierzwiennej Długiej. W konkursie oceniano: pamięciowe opanowanie tekstu, interpretacje, walory głosowe oraz wyeksponowanie przede wszystkim roli słowa, a nie np. gestu.

Jury w składzie: przewodnicząca Zofia Janiszewskiej, filolog polski;  członkowie: Aleksandra Kowalska – dyrektor PiMBP w Kole, Anna Pietruszka – kierownik Filii dla Dzieci PiMBP w Kole,  przyznało: I miejsce Aleksandrze Kukawce z Zespołu Szkół Nr 2 w Kłodawie, II miejsce  Patrycji Sowińskiej ze Szkoły Podstawowej w Osieku Wielkim, III  Agacie Skoczylas z Zespołu Szkół w Brdowie,  oraz  wyróżniło: Lidię Pawlak z Zespołu Szkół Nr 2 w Kłodawie i Aleksandrę Sochacką ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kole. Laureaci, ale też i pozostali uczestnicy, otrzymali w nagrodę pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe i liczne  publikacje książkowe.

Gośćmi specjalnymi konkursu byli:  wójt Gminy Babiak  – Wojciech Chojnowski, dyrektor Zespołu Szkół w Brdowie – Romuald Czernicki oraz  Dariusz Racinowski –  pomysłodawca przedsięwzięcia  – reprezentujący   Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej.

Tekst i foto: PiMBP w Kole

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526