Wielkanoc w Kole. Zobacz Groby Pańskie w kolskich kościołach [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 23.04.2011

Kolanie, podobnie jak mieszkańcy innych miejscowości w naszym kraju, tłumnie odwiedzili miejscowe kościoły, by poświęcić wielkanocne pokarmy. Tradycyjnie każda parafia przygotowała dekorację wielkanocną Grobu Pańskiego. Jak w tym roku wyglądały groby Chrystusa w Kole? Który grób jest najciekawszy? Zobacz zdjęcia oraz filmik i oceń sam/a.

Jeszcze niedawno mieszkańcy Koła przygotowywali się do Wielkanocy. Kilka dni temu przez ulice naszego miasta przeszła procesja z Parafii na ul. Blizna do kolskiej fary, w której kolanie nieśli krzyż.

Zobacz film jak mieszkańcy Koła nieśli krzyż ulicami naszego miasta:

Dziś kolanie tłumnie odwiedzali cztery kolskie kościoły, by poświęcić wielkanocne pokarmy oraz obejrzeć dekoracje Grobu Pańskiego.

W kolskiej farze, czyli Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, grób był w tym roku niezwykle skromny, pozbawiony wymyślnych dekoracji. Dominowała postać leżącego w krypcie grobowej Chrystusa.

Jak co roku największe tłumy przybywają do drugiego na kolskiej Starówce kościoła – OO. Bernardynów. Tutaj, w przyziemiu kościoła klasztornego, zwanego „ciemnicą”, panuje niezwykła atmosfera. Stare katakumby, pełne dawnych pochówków braci zakonnych oraz dobrodziei miejscowego kościoła zakonnego, dodają temu miejscu grozy, ale równocześnie atmosfery zadumy niezbędnej do skupienia, modlitwy oraz rozważania o śmierci i zmartwychwstaniu. Grób Pański został przez braci zakonnych i pomagających im mieszkańców ubrany w ogromne ilości pięknych kwiatów, co wywoływało widoczny zachwyt wśród odwiedzających. Szkoda jedynie, że w tym roku został zagrodzony dla wiernych boczny korytarz, w którym znajdują się starożytne trumny z pochówkami oraz dwa symboliczne grobowce, w tym jeden księżnej Anny Sochaczewskiej.

Kolski klasztor od lat przechodzi skomplikowane i bardzo drogie prace remontowe. Usadowiony niegdyś na bardzo niestabilnym gruncie, na maleńkiej wyspie rzecznej, do dziś jest zagrożony zniszczeniem. OO. Bernardyni zbierają od wszystkich chętnych datki na remont i konserwacje. W przyziemiu, gdzie znajduje się w klasztorze Grób Chrystusa, można złożyć ofiary do puszek lub wziąć leżące na stoliku gotowe kwitki wpłat. Wystarczy jedynie wpisać swoje dane oraz kwotę pieniędzy, by dokonać wpłaty lub wysłać przelew.

Na Bliznej, w Parafii M.B.Częstochowskiej, Grób Pański był skromny, acz wymowny. Umieszczone na nim zdanie: Otwórzcie drzwi Chrystusowi było zilustrowane dosłownie – wstawionymi w dekorację uchylonymi drzwiami… Najwięcej wiernych było święcić pokarmy około godziny 10.00-11.00. Wtedy koszyczki wielkanocne nie mieściły się na przygotowanych stołach i trzeba było je ustawiać na schodkach przed ołtarzem.

W tym roku największą dekorację Grobu Pańskiego przygotowała Parafia pw. Św. Bogumiła na os. Płaszczyzna. To pierwszy grób urządzony przez wiernych tej najmłodszej kolskiej parafii już w nowo wybudowanym kościele, a nie – jak dotychczas – w prowizorycznej, drewnianej świątyni. Mimo, że nowy kościół w środku wymaga jeszcze bardzo wielu prac wykończeniowych, jak widać nie było to problemem dla parafian, by zrobić naprawdę imponujący Grób Chrystusa z wielkimi palmami i tryskającym wodą źródełkiem. Również ksiądz proboszcz Piotr Pawlak nie żałował wody, tym razem jednak święconej, przy błogosławieniu wielkanocnych pokarmów.

Obejrzyj kolskie Groby Pańskie na filmie:

Tekst, foto i wideo: Mariusz Kozajda

ogłoszenie płatne:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
airfare
3 lat temu

I must thank you for the efforts you have put in writing this website.
I really hope to view the same high-grade content by you in the
future as well. In truth, your creative writing abilities
has inspired me to get my own site now 😉

website hosting companies

This piece of writing will help the internet visitors for creating new webpage or
even a weblog from start to end.

very g
4 lat temu

Asking questions are truly nice thing if you
are not understanding anything entirely, however this piece of
writing provides fastidious understanding yet.

g to
4 lat temu

I’m gone to inform my little brother, that he
should also pay a visit this website on regular basis to obtain updated from latest news update.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526