Rok Kazimierzowski w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 12.12.2010

W ramach obchodów Dni Wielkopolski oraz Roku Kazimierzowskiego została wygłoszona w dniu 8 grudnia br. w Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole prelekcja Janusza Miłowskiego – nauczyciela Liceum Ogólnokształcącego w Kole – nt. „Koło w czasie panowania króla Kazimierza Wielkiego”. Prelekcja została połączona z pokazem multimedialnym, zawierającym stosowne dokumenty do tego okresu.

W dyskusji przypomniano zebranym o przynależności SPMKn/W do Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego oraz o pobycie delegacji Zarządu SPMKn/Wartą w Kowalu z okazji 700. lecia rocznicy urodzin Króla. Koło zawdzięcza lokację Kazimierzowi Wielkiemu w roku 1362. Dziś w mieście istnieje ulica Kazimierza Wielkiego, Liceum Ogólnokształcące,   które   otrzymało   jego   imię w 1966 r. Niewielu z mieszkańców Koła wie,  że w 1938 r. dzisiejszy Nowy Rynek nosił nazwę Rynek Króla Kazimierza Wielkiego. Koło posiada dwa portrety Króla namalowane przez: Jerzego Mikiprowicza (aula LO) oraz Janusza Oblizajka (sala obrad w Ratuszu Miejskim).

Impreza   ta   została   zorganizowana staraniem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła n/Wartą.
Aleksandra Kowalska

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526