Tak świętowaliśmy w Kole niepodległość Ojczyzny

Autor: kurier-kolski.pl | 12.11.2010

11 listopada odbyły się powiatowe i miejskie obchody Święta Niepodległości w naszym mieście. Tradycyjnie jak co roku było składanie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci, przemarsz przez miasto manifestacji patriotycznej przy muzyce Miejskiej Orkiestry Dętej, Msza Św. w intencji Ojczyzny, a wieczorem uroczysty koncert w MDK. Mimo chłodnej pogody i silnego wiatru, frekwencja dopisała.

Tegoroczne obchody jubileuszu 92. rocznicy odzyskania Niepodległości rozpoczęto o godzinie 10.00 zbiórką pocztów sztandarowych przed Starostwem. Po odegraniu hymnu narodowego i wciągnięciu flagi na maszt, delegacje władz powiatu i miasta, instytucji, partii politycznych i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą walki wyzwoleńcze. Po tym barwny korowód patriotyczny ruszył ulicą Sienkiewicza, poprzez nowo wybudowane przez Starostwo kolskie rondo, przez most na Warcie, na kolską Starówkę, gdzie kolejne wiązanki złożono pod tablicą upamiętniającą ofiary UB na byłym budynku tej zbrodniczej organizacji przy ul. Grodzkiej.

OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO Z UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNYCH W KOLE:

W kolskiej farze odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez księży ze wszystkich kolskich kościołów. Homilię wygłosił proboszcz parafii farnej, ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Przypomniał w nim straszne losy naszej Ojczyzny, ofiarną walkę przodków z okupantami. Zaznaczył, że jest dumny z tego, że jest Polakiem, jednak wstyd mu nieraz, że my, Polacy, tak często nie potrafimy dobrze korzystać z tej wolności, że zbyt często demokrację zamieniamy w samowolę. Tyle pokoleń walczyło i ginęło za naszą wolność. Powinniśmy to docenić i lepiej dbać o nasze wspólne dobro. Powinniśmy się szanować jako rodacy i kochać naszą Matkę – Polskę. Zakończył słowami „Roty” Marii Konopnickiej:

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy,
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy by nas zniemczył wróg!

Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg! „

Po Mszy Św. manifestanci przeszli pod drugi kolski most, nad rzekę Wartę, pod pomnik Poległym Bojownikom za Wolność Ojczyzny, gdzie wartę honorową zaciągnęli kolscy policjanci: st. sierż. Przemysław Wojciechowski i sierż. Marcin Szmyt. Tam odbył się apel oraz ponownie liczne delegacje złożyły kwiaty i wieńce.

Niemiłym niestety akcentem Święta Niepodległości w Kole było nieetyczne wykorzystywanie go do celów propagandy wyborczej. Po raz pierwszy chyba zaistniała taka sytuacja, że małe komitety wyborcze powstałe w Kole specjalnie na wybory samorzadowe przysłały swoje delegacje, by złożyły wraz z innymi wiązanki kwiatów w miejscach pamięci. Nie można nikomu tego odmówić, ale czemu nie robią tego co roku, a jedynie przed wyborami? I kolejnym zgrzytem było to, że mimo święta, w trakcie trwania uroczystości wynajęci przez jedną z wiodących partii młodzi ludzie non stop zaklejali całe słupy plakatami wyborczymi. Zwróćmy baczną uwagę, kto w sposób niegodny wykorzystuje nawet święta narodowe, nie szanując najświętszych tradycji, byle tylko zaistnieć! Warto przyjrzeć się w takich momentach tym, którzy kłamliwie deklarują swój patriotyzm. Nie dajmy się okłamywać i zwodzić!

Wieczorem, o godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Kole odbył się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który uświetniły występy:
-Chóru Towarzystwa Śpiewaczo – Muzycznego „Lutnia” Koło
-Montaż słowno muzyczny o treści patriotycznej w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Kole
-Grupy tanecznej MDK
-Chóru Farnego „Lutnia”
-Studia Piosenki MDK
-Manufaktury Piosenki Harcerskiej „Wartaki”.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526