Co dalej z budową Galerii Handlowo-Usługowej w naszym mieście?

Autor: kurier-kolski.pl | 05.09.2010

Nadal trwa batalia o galerię handlową w naszym mieście przy ul. Słowackiego. Sprawa już kilkakrotnie wracała pod obrady kolskich radnych i władz miasta na sesje Rady Miejskiej, ale rozstrzygnięcia ciągle brak. Jest jednak szansa, że rajcy podejmą decyzję wkrótce, może nawet na swoim wrześniowym spotkaniu, choć sprawa może się znacznie przedłużyć jeśli cała procedura rozpocznie się na nowo. Właściciele terenów naprzeciwko MDK od kilku lat robią starania o zagospodarowanie swoich gruntów. Przeciwnicy budowy nowego centrum handlowego też nie odpuszczają! Twierdzą, że budowa Galerii będzie niekorzystna dla Koła, o czym pisałem niedawno w „Kurierze Kolskim”. Za to kolanie coraz głośniej domagają się większego  wyboru towarów i niższych cen. Więc czy Galeria Handlowo-Usługowa powstanie? Co nasze miasto może zyskać?

Wszystko zaczęło się dwa lata temu, w grudniu 2008 roku, gdy kolscy radni prawie jednogłośnie wyrazili zgodę zmianę planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Słowackiego, naprzeciwko MDK. W tym miejscu, w samym centrum Koła, od kilkudziesięciu lat istniał tzw. „małpi gaj” – zaniedbany, zaśmiecony, pełen starych drzew i krzaków teren. Znaleźli się jednak ludzie, którzy chcieli zmienić ten stan. Kupili grunt i stworzyli wizję jego zabudowy.

W marcu bieżącego roku zakończyły się procedury związane z opracowaniem nowego planu zagospodarowania tego terenu. Minął czas uzgodnień i zgłaszania uwag, Urząd Miejski zamknął  więc cały proces i skierowano już przygotowaną kompleksowo sprawę do zaakceptowania przez radnych. Rozpoczęły się liczne spotkania władz miasta i rajców z inwestorem. Tymczasem niektórzy radni zaczęli wycofywać się z wcześniejszego poparcia dla tej inwestycji. Sprawa stawała na obradach Rady Miejskiej i nie uzyskiwała akceptacji.

Na ostatniej, sierpniowej sesji Rady zdecydowano, że sprawa galerii powróci we wrześniu, choć w nieco zmienionej formie. W obradach radnych wziął udział inwestor oraz przedstawiciel zarządu firmy Intermarche, potencjalnie zainteresowanej zaistnieniem w Galerii. Obaj podkreślali, że miasto może liczyć na bardzo wiele korzyści z tej inwestycji. Oprócz uporządkowania zaniedbanego terenu w centrum Koła, właściciel obiektu zadeklarował się pisemnie, że na rzecz miasta wykona inwestycje warte 500.000 zł. Są to: nowa droga o długości 110 mb., uzbrojenie terenu, wsparcie finansowe przy budowie kanalizacji deszczowej dla ul. 3 Maja i Konarskiego oraz wybudowanie na powierzchni 3000 m2, przed samym wejściem do MDK, placu dla organizacji imprez masowych i wypoczynku wraz z parkingiem i zorganizowanym terenem zieleni miejskiej. Koszt całej inwestycji może sięgnąć     8 mln. zł. Jak podkreślają inwestorzy, miejsca pracy może tam znaleźć nawet 150 osób, a kasa miasta zyska dodatkowe pieniądze z podatków. Wielki parking ze 150 miejscami na pewno odciąży też os. Płaszczyzna w dni targowe od stad samochodów zapychających wąskie uliczki. Poza tym firma Intermarche chce wykonać place zabaw dla dzieci na terenie Koła, organizować akcje charytatywne i bezpłatne badania lekarskie dla mieszkańców. Oprócz Intermarche i Briomarche wejściem do Koła są zainteresowane inne firmy, lecz bez szybkiej decyzji radnych na tym etapie właściciel terenu nie jest jeszcze w stanie określić kto urządzi Galerię. Czy radni i burmistrz poprą te propozycje? Przekonamy się o tym prawdopodobnie już wkrótce.
M. Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
osobisty spirometr
3 lat temu

Bardzo interesujący temat, dzięki za wysłanie wiadomości osobisty spirometr.

test koronawirus domowy

Ja naprawdę wartość twoją dzieło, Świetny post przeciwciała koronawirus test test koronawirus domowy.

Szybki Test Płytkowy na przeciwciała koronawirus

Ja naprawdę nagrodę twoją pracę, Świetny post test na koronowirusa przeciwciała.

test na przeciwciała

Ja naprawdę wartość twoją dzieło, Świetny post szybki test na przeciwciała koronawirus.

peugeot 207 new key
3 lat temu

Very interesting details you have noted, appreciate it for putting up.

White Legion
White Legion
13 lat temu

Jedynem kolosem było by Inter Marche, ale to odbieram pozytywnie bo im większa konkurencja tym lepsze ceny. A boxy handlowe są do wynajęcia dla każdego, więc to handlowcy muszą podiąć decyzję czy zostawiają swoje interesy np na Toruńskiej czy przenoszą się do Galerii, ogólnie nie zawsze jest korzystne, handlowanie w galeriach.

Anonimowo
Anonimowo
13 lat temu

galeria, jako galeria miałaby sens, rozumiem, że swoje miejsce mieli by tu rodowici sprzedawcy, natomiast wejście kolosów doprowadzi do zwiększenia bezrobocia w naszym rejonie, bo niby zatrudnią ale nikt nie powie ile sklepów rodzinnych lub podobnych upadnie, tanio nie zawsze znaczy dobrze…

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526