Rewolucja kolskiego szpitala w leczeniu zawałów!

Autor: kurier-kolski.pl | 15.08.2010

Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa kolskiego szpitala – dr nauk med. Cezary Chmielecki wprowadził od 1 sierpnia br. na razie na terenie części powiatu kolskiego nowe, bardzo nowoczesne metody wykrywania ostrego zawału serca oraz szybkiego ratowania pacjentów, u których zawał został zdiagnozowany. Dzięki temu już obecnie uratowano życie kilku osobom. Pacjent, u którego stwierdzony zostanie zawał serca nie tylko natychmiast otrzyma dużo lepszą niż dotychczas pomoc i opiekę medyczną, ale – co więcej – najczęściej po bardzo krótkim pobycie w szpitalu będzie mógł wyjść do domu w pełni zdrowy, sprawny, mając szansę bez przeszkód wrócić do pracy i normalnego życia. Do tej pory coś takiego na naszym terenie było nie do pomyślenia!

Wprowadzane zmiany dotyczą na razie stacji pogotowia ratunkowego w Kłodawie, która obejmuje rejon miasta i gminy Kłodawa, miasta i gminy Przedecz, gminy Chodów, gminy Dąbie i gminy Olszówka. Jak zapewnia dyr. dr C. Chmielecki, jest duża szansa, że w przyszłym roku nowy sposób leczenia wprowadzony będzie na cały powiat kolski, w tym miasto Koło, bowiem będzie zamierzał objąć ponownie nasz powiat opieką pogotowia kolskiego. Wtedy pacjenci z Koła i ościennych gmin (jak: Kościelec, Koło, Grzegorzew) będą wożeni na Oddział Kardiologiczny szpitala w Koninie i tam poddawani odpowiedniemu leczeniu inwazyjnemu.

Obejrzyj relację wideo, gdzie dr n. med. Cezary Chmielecki mówi o nowym sposobie leczenia:

(aby powiększyć film na cały monitor, kliknij na ekraniku filmu w dolnym prawym rogu drugą ikonkę od prawej z czterema strzałkami)

Dr Chmielecki apeluje do pacjentów już będących pod opieką stacji pogotowia w Kłodawie (z terenu wymienionych wyżej miast i gmin), by w razie jakichkolwiek bóli w klatce piersiowej, w okolicy klatki lub w nadbrzuszu, nie wahali się wzywać karetki pogotowia, bo może to uratować im życie. Jak podkreśla, nikt nie musi się obawiać tego, że w przypadku takiego bólu, nawet jeśli nie okaże się on zawałem serca, będzie musiał zapłacić za nieuzasadnione wezwanie karetki.

Dr n.med. Cezary Chmielecki

Pacjent, który będzie miał objawy ostrego zawału, zostanie natychmiast już w karetce podłączony pod specjalną aparaturę i EKG. Zapis badania EKG zostanie od razu, momentalnie przesłany na zasadzie telemonitoringu do Kliniki Kardiologii w Kutnie, z którą kolski szpital ma podpisane porozumienie. Tam lekarz-kardiochirurg obejrzy zapis, oceni go i w ciągu dosłownie kilku minut zapadnie decyzja czy pacjent ma zawał, a jeśli tak, będzie od razu wieziony prosto do Kliniki w Kutnie, gdzie zostanie szybko poddany inwazyjnemu zabiegowi koronarografii, dzięki któremu zostanie udrożniona zajęta arteria, a pacjent odzyska pełną sprawność. Jest to zabieg w przypadku zawału serca ratujący życie i dający szansę na szybkie wyzdrowienie bez komplikacji, leżenia w szpitalu i rehabilitacji. Jak podkreśla dr Chmielecki, wszystko to będzie oczywiście całkowicie za darmo w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowoczesna metoda leczenia ostrych zawałów serca wprowadzona przez zastępcę dyrektora kolskiego szpitala jest już z powodzeniem stosowana w dużych miastach. Jest niezwykle skuteczna i bardzo zalecana przez Towarzystwo Kardiologiczne oraz wojewódzkich konsultantów kardiologii. Dotychczas była niedostępna dla pacjentów z Koła i powiatu kolskiego. Teraz daje szansę przeżycia i niezwykle szybkiego powrotu do zdrowia setkom mieszkańców naszego rejonu. To naprawdę rewolucja, która jest jednym z pierwszych oznak tego, że szpital w Kole pod ręką nowej dyrekcji zmierza w dobrym kierunku i zmienia się w nowoczesną, rozwojową i dobrze zarządzaną placówkę.

Mariusz KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
plastry na opryszczkę compeed

Bardzo interesujący temat, dzięki za wysłanie wiadomości plastry na opryszczkę compeed plastry na opryszczkę compeed.

urządzenia do treningu oddechu

Bardzo interesujący temat, doceniam to za wystawienie się urządzenia do treningu oddechu.

Błyskawiczny test płytkowy na covid 19

Ja naprawdę nagrodę twoją pracę, Świetny post test na koronowirusa.

pożyczki
3 lat temu

Keep functioning ,terrific job! https://chwilowki-pozyczka.pl – pożyczki

wnoz
wnoz
13 lat temu

no pani kochana. jak sie nie ma pojecia o czym sie mowi to sie glosu nie zabiera

pacjentka
pacjentka
13 lat temu

to w kolskiej karetce lekarze nie potrafią odczytać ekg ? zwłaszcza zawału? podstawowej sprawy kardiologicznej? to zatrudnijcie kogoś kto się zna, może murarza! kpina…trzeba słać do Kutna?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526