Tylko 9 radnych dotarło dziś do Ratusza! Nie było też Wapińskiej i Maciaszka…

Autor: kurier-kolski.pl | 02.08.2017

rada 5Dziś o 13:00 w kolskim Ratuszu miała odbyć się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Kole zwołana na wezwanie Wojewody Wielkopolskiego w celu podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu radnej Alicji Wapińskiej. Niestety, do sali sesyjnej dotarło jedynie 9 radnych! Brak wymaganego quorum spowodował, że nie można było podjąć prawomocnej decyzji. Przewodniczący Rady otworzył więc obrady, powiedział kilka słów, i zamknął posiedzenie bez żadnych rozstrzygnięć. Na sesji nie pojawiła się sama zainteresowana, a więc radna Alicja Wapińska. Stół, za którym zwyczajowo siedzi burmistrz Maciaszek ze swoją zastępczynią, najwierniejszym naczelnikiem i skarbniczką, także świecił pustkami. Była to pierwsza sesja Rady Miejskiej przynajmniej od około 30 lat, która nie odbyła się z powodu tak niskiej frekwencji radnych! Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji wideo z sesji.

Łącznie jest w Kole 21 radnych. Na sesję nadzwyczajną przyszli: przewodniczący Artur Szafrański, zastępca przewodniczącego Mariusz Hanefeld oraz radni: Florian Olejniczak, Elżbieta Tamborska, Michał Piasecki, Sebastian Kuty, Ewa Baryła, Teresa Brzoska oraz Izabela Nuszkiewicz.

Gdzie się podziali pozostali??? Powszechnie wiadomo, że dwoje radnych ma problemy ze zdrowiem i autentycznie nie mogli przyjść, bo od dłuższego czasu mają zwolnienia lekarskie. O innych jednak nic nie wiadomo. Wiadomo, wakacje, więc niektórzy mogą być na planowanych wyjazdach, ale na pewno nie aż tylu, i nie wszyscy…

sesja

rada

Przypomnijmy, że w swoim piśmie do kolskich radnych Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann (PiS) dał termin do 5 sierpnia br. na podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatu radnej Alicji Wapińskiej.

W obecnej sytuacji, gdy większość radnych nie przyszła na sesję i uchwała nie została podjęta, cała inicjatywa należy do Wojewody. Natychmiast po sesji Przewodniczący Rady Artur Szafrański poszedł do swojego biura i napisał do Wojewody Wielkopolskiego pismo informujące, że nie było dziś quorum do podejmowania decyzji i uchwała nie została podjęta, a do 5 sierpnia nie ma możliwości zwołania kolejnego posiedzenia. Dziś to pismo wyszło do Poznania. Teraz Wojewoda będzie musiał wszcząć procedurę i wydać tak zwane zarządzenie zastępcze, którym sam wygasi mandat radnej. Alicja Wapińska będzie miała wtedy 7 dni na złożenie na taką decyzję skargi do Sądu Administracyjnego, a Sąd w ciągu 14 dni ma obowiązek rozpatrzeć taką skargę.

OBEJRZYJ POD SPODEM RELACJĘ WIDEO Z PIERWSZEJ OD KILKU KADENCJI SESJI RADY, NA KTÓREJ NIE BYŁO QUORUM I BRAK RADNYCH UNIEMOŻLIWIŁ PODJĘCIE UCHWAŁ:

Jeśli cała procedura dojdzie do skutku i zakończy się, Rada Miejska i Gmina Miejska Koło będą zobowiązane w okręgu wyborczym, gdzie powstanie wakat, rozpisać wybory uzupełniające, w których ponownie będzie mogła wystartować Alicja Wapińska, o ile nie będzie miała na ten moment zawartej już feralnej umowy ze spółką miejską MZEC.

Tekst i foto: Mariusz Kozajda

30 odpowiedzi do wpisu

 1. Mieszkaniec

  Tragedia

 2. Anonim

  Ci radni co byli,nie będą już radnymi…

 3. Kolanka

  Jak wyżej czytamy Sesja była zwołana na wezwanie Wojewody, czyli nasi Radni podeszli do tego w sposób nieodpowiedni. Powinni przybyć na Sesje i zagłosować tak jak im podpowiada sumienie czyli ZA lub PRZECIW albo WSTRZYMAĆ SIĘ. Właśnie Ci Radni obecni na sesji to są ci, którzy sprawowanie swojego mandatu traktują poważnie. Szkoda, ze nie było głosowania bo wówczas można by ocenić jak Radni odnieśliby się do tego tematu. Nie przyszli bo co ………?

 4. Marek

  Redaktor napisał że dwoje z radnych ma zwolnienia lekarskie czyli to znaczy że ich stan zdrowia nie pozwalal uczestniczyć. Czy wiadomo którzy to radni są usprawiedliwieni ?

 5. Gosc

  A co to by zmienilo gdyby byli? Zostala by nadal radną?

 6. Mleczarz Probst

  No!! Radni!! Tak jak zawsze Was wspierałem tak teraz mam mieszane uczucia. Zwracam się do tych, którzy nie przyszli. Pan Marek ma rację- proszę o podanie dwóch nazwisk, którzy to Radni z powodu choroby nie mogli uczestniczyć w nadzwyczajnej sesji. W ich przypadku, zgoda, nie mogli przyjść z powodów zdrowotnych, są usprawiedliwieni. Nie ma co do tego dwóch zdań. Co się tyczy pozostałych dziesięciu to proszę Państwa, niestety albo stety sprawujecie funkcje publiczne. Trzeba uczestniczyć i określić się (za, przeciw, wstrzymuje się). Nakeży też dodać rzecz bardzo istotną- NIE BYŁO BURMISTRZA. Tak też nie powinno być. Popieram Marka.

 7. Atia

  Takiej kadencji jeszcze nie było i pewno już nie będzie

 8. Ela

  Panie Tomku i Pani Wando życzymy powrotu do zdrowia bo bez Was sesja to nie to samo. Pozdrawiamy. Mieszkańcy kaliskiego przedmieścia

 9. Blue Sea of Ibrox

  No i wszystko jasne! Trzymajcie się! Kolejowa to potęga! Pozdrawiam serdecznie!

 10. Anonim

  @Mleczarz Probst a po co tobie p.Burmistrz na takiej sesji o odwolanie,to sprawa rady.Nie znasz sie mały,zmień pampersa.

 11. terry

  Oby szybko wrócili do zdrowi. Nie chce myśleć gdzie byśmy wszyscy dziś byli gdyby nie oni.

 12. Mleczarz Probst

  Odsyłam nieuku klakierowy do Statutu. A według niego: w sesjach Rady UCZESTNICZĄ- BURMISTRZ, Zastępca oraz Sekretarz i Skarbnik

 13. Kolanka

  Od razu mi coś nie pasowało żeby nie było na sesji Pani Obiały i Pana Sobolewskiego . Tak myślałam że coś się musiało wydarzyć że ich nie było bo zawsze byli i zawsze przygotowani . To sumienne i obowiązkowe osoby.

 14. Gość

  Ci radni,którzy nie byli obecni na sesji,nie powinni nimi być w ogóle !!!
  Ci radni (za wyjątkiem tych dwóch na zwolnieniach lekarskich) są albo nieodpowiedzialni albo popierają …bezprawne działania !!!
  Burmistrz i jego świta ,wiadomo…nic dobrego ! To widać taki nowy ,wprowadzony przez…,,dobrą zmianę”…sposób uprawnienia polityki – ucieczka ! Tego jeszcze w Kole nie było .Ucieczka od odpowiedzialności ! .

 15. Gość

  Można też uciec od odpowiedzialności prawnej,karnej na …urlop macierzyński,bo podobno takiego delikwenta ,będącego na takim urlopie …nie można zwolnić!!!

 16. szprycha

  A teraz która firma świadczy usługi sprzątające w MZEC? ciekawe:)

 17. Anonim

  @~Gość

  Masz racje.
  To mogloby byc jakies wyjscie.
  Podpowiedz to p.radnej i sprobuj namowic ja na dziecko.

 18. Wujek Chłodek

  Nie zlozylem podpisu pod pow. wpisem i wyszedl „Anonim”
  Nic gorszego niz taki nick nie moglo mi sie przytrafic.

 19. Merlin Czarodziej

  Pani Elu proszę się nie wypowiadać za mieszkańców kaliskiego przedmieścia. Nie chcemy tutaj żadnych tomeczków i wand co nie chciały niemca, skoro Pani ich tak bardzo kocha proszę wypowiadać się w swoim imieniu. Ludzie z kaliskiego żałują, że maja taką radna jak Pani B. W kolejnych wyborach na pewno jej podziękujemy za ten pseudo lans

 20. Mleczarz Probst

  I tak wybory wszystko zweryfikują. Koło się odrodzi, mieszkańcy już widzą co się dzieje i wyciągną wnioski. O tych radnych, których byłeś łaskaw wymienić nie ma się co martwić. Skuteczni (nie tylko w swoich okręgach), ambitni i przede wszystkim uczciwi. Nie przystawaj do klakierów czarodziejku, dziś już się to nie opłaca, chyba że masz większą stawkę od tych koteczków z forum.

 21. Mieszkaniec Kaliskiego

  Do Merlin Czarodziej – wypowiadaj się w swoim imieniu a nie w imieniu ludzi z Kaliskiego Przedmieścia, robiłeś jakąś ankietę żebyś tak pisał.
  Powiedz na czym ten „pseudo lans” polega bo ja jako mieszkaniec tego osiedla nie rozumie. To, że radna idzie na sesje, którą zwołuje Przewodniczący Rady to jest „lans” – to jest raczej jej obowiązek. Powodzenia Pani Radna i dużo zdrówka.

 22. mieszkaniec

  czarodziejku, załosny kalkierku, oby więcej takich radnych jak Pani Brzoska, Sobolewski, Obiała, boli was klakierzy że ci radni i jeszcze tutaj nie wymienionych nie podążają ślepo za burmistrzem

 23. Tom Bombadil

  Ja to nawet bym jakiegoś klakiera sobie kupił, ale szkoda kasy na kuwety i inne gadżety. Dziś nie był czasem jarmark? Po ile stoją takie klakierki- czarodziejki?

 24. Kolanka

  Brzoska Sobolewski Obiala i inni to radni samodzielnie myślący. A nie ślepo głosujący za burmistrzem

 25. Leon

  Co na to Adrian? Pewnie sie z Tomeczkiem pokłócił że ten mimo choroby nie poszedł głosować za wyrzuceniem Ali z rady

 26. Marianna

  Jeżeli piszemy o jakiejś osobie ,to używajmy zwrotów grzecznościowych.Nie pisze sie-nie było Wapińskiej tylko-nie było radnej Wapińskiej, lub nie było Pani Wapińskiej.Rozumiem ,że piszący artykuł jest z wykształcenia dziennikarzem,więc takie wpadki nie przystoją.Swiadczy to o braku szacunku dla ludzi,bo dziennikarz powinien być obiektywny czyż nie?

  • kurier-kolski.pl

   Kompletna bzdura 🙂 Nie da się w kółko powtarzać takich samych zwrotów. Musi być urozmaicenie. Artykuł prasowy to nie oficjalne pismo ani nawet list, gdzie używa się zwrotów „Pan” czy „Pani”. Widać, że nie ma Pani o tym wszystkim pojęcia, więc proszę się nie ośmieszać. Pozdrawiam. M.Kozajda.
   PS. Najlepszym dziennikarzem jest się z zamiłowania, a nie z wykształcenia Szanowna Pani.To z resztą tak jak w każdym zawodzie. Nie da się dobrze czegoś wykonywać bez zamiłowania i zaangażowania.

 27. Gość

  Jak to jest dzień wcześniej burmistrz ,sekretarz,naczelnicy biorą udział w obchodach 73 rocznicy PW w Kole a na drugi dzień jest zwołana sesja rady miasta i nikt z tych osób nie zjawia się w sali obrad,mając obowiązek uczestniczenia w sesji.
  Wszyscy biorą za wykonywanie swoich statutowych obowiązków pieniądze i co takie ignorowanie obywateli????
  Panie Redaktorze ,może Pan mi to jakoś logicznie wytłumaczy czy można aż tak bezkarnie lekceważyć ludzi ??
  Nic z tego nie rozumiem,sesja była zapowiedziana z wyprzedzeniem, dla chcącego nie ma nic trudnego.
  Biorę za coś pieniądze i mam obowiązek wobec elektoratu !

 28. Leon

  Na takiej sesji nie ma obowiązku żeby pojawił się Burmistrz, zastępca czy naczelnicy. Jeżeli ktokolwiek miał taki obowiązek to tylko radni

  • kurier-kolski.pl

   Jest to oczywista nieprawda. MK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526