Biskup włocławski Krzysztof Wętkowski poświęcił kaplicę pw. św. Bogumiła w kolskim Szpitalu [FOTO+WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 11.06.2024

Nad pacjentami i personelem medycznym w Kole czuwać będzie św. Bogumił. Niezwykle podniosła uroczystość odbyła się w sobotę, 8 czerwca 2024 r., w kolskim Szpitalu powiatowym. JE bp Włocławski Krzysztof Wętkowski, Ordynariusz Diecezji Włocławskiej, dokonał wprowadzenia relikwii św. Bogumiła z Dobrowa, a następnie poświęcenia kaplicy szpitalnej pod Jego wezwaniem. Kaplica została przeniesiona z innego miejsca w czasie niedawnego remontu Oddz.Wewnętrznego. Teraz jest większa, piękniejsza i odzyskała patronat świętego biskupa-pustelnika.

 

Wcześniej relikwie Bogumiła i wizerunek świętego zostały przewiezione spod Sanktuarium Świętego Bogumiła w Dobrowie do Szpitala w Kole. Obraz eremity podarowała mieszkanka Dobrowa, lek. Karolina Śliwka, Jego wielka czcicielka i propagatorka. Wiele lat temu ten właśnie obraz wisiał w kolskiej lecznicy. W transportowaniu obrazu i relikwii z Dobrowa do placówki szpitalnej uczestniczyli mieszkańcy Dobrowa oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej Retro Moto-Club z Kramska, którzy przyjechali kolumną niezwykle oryginalnych i patriotycznie udekorowanych pojazdów.

Relikwie Świętego Bogumiła podarował do kaplicy szpitalnej Ksiądz Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz , proboszcz parafii z Uniejowa i Kustosz Relikwii eremity-cudotwórcy, które znajdują się w uniejowskiej świątyni.

W tym jakże ważnym wydarzeniu dla wierzących uczestniczyli Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Wicestarosta Lech Brzeziński, Przewodniczący powiatowej Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych – radny Mariusz Kozajda, Sekretarz Powiatu Artur Szafrański, Proboszczowie kolskich Parafii: ks. kan. Eugeniusz Strzech oraz ks. dr Piotr Pawlak, na czele z Dziekanem Kolskim – ks. kan. Władysławem Waszakiem, Kapelan szpitala O. Kryspin Florys z Klasztoru OO. Bernardynów, z-ca Dyrektora SP ZOZ w Kole lek. Tomasz Ignaczewski wraz z personelem Szpitala oraz mieszkańcy naszego Powiatu, w tym spora grupa mieszkańców Dobrowa na czele z p. Karoliną Śliwką. Wraz z Biskupem Ordynariuszem przyjechał do rodzinnego miasta Kapelan Biskupi ks. Mateusz Szurgot.

Nabożeństwo, które zostało odprawione w nowej kaplicy szpitalnej przez JE ks. biskupa Krzysztofa Wętkowskiego uświetnił śpiewem znany naszym mieszkańcom Robert Cesarz, a w czytaniu wzięła też udział była dyrektor placówki Iwona Wiśniewska.

Po zakończeniu uroczystości JE ks.bp Krzysztof Wętkowski, przedstawiciele duchowieństwa, władz Powiatu Kolskiego, mieszkańcy Dobrowa i inni uczestnicy wydarzenia dokonali wpisów do specjalnej Kroniki – księgi pamiątkowej.

NAGRANIE kazania księdza biskupa z nabożeństwa w kaplicy:

Opracowanie: JACEK SKRYCKI
Foto: Jacek Skrycki, Urszula Jaskuła SPZOZ w Kole oraz Święty Bogumił: strona nieoficjalna na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063645562465

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526