W Kole oddano Cześć i Chwałę Żołnierzom Niezłomnym [FOTO]

Autor: kurier-kolski.pl | 03.03.2024

Dnia 1 marca 2024 r. w samo południe na Cmentarzu Parafialnym w Kole oddano Cześć i Chwałę Bohaterom, Żołnierzom Niezłomnym, a w szczególności ppor. Zygmuntowi Wawrzyniakowi ps. „Sęp”. Obecni na uroczystości Senator RP Leszek Galemba i Starosta Kolski Robert Kropidłowski w swych wypowiedziach podkreślili jak ważna jest pamięć i szacunek dla przodków, są one bowiem fundamentem wspólnoty narodowej. Starosta w szczególności zwracał się do młodego pokolenia, które jest przyszłością naszego narodu. Podziękował Zdzisławowi Biernatowi, naszemu kolskiemu Artyście, autorowi projektu i rzeźby figury „Sępa” będącej częścią grobu.

 

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych, odśpiewaniu Hymnu Polski, modlitwie poprowadzonej przez Proboszcza Fary ks. kan. Eugeniusza Strzecha pełni zadumy wsłuchując się w pięknie wyśpiewany utwór „Dziś idę walczyć Mamo”, zebrani złożyli wiązanki kwiatów i znicze na mogile naszego Niezłomnego Żołnierza ppor. Zygmunta.

Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór Kantata z LO. W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe, delegacje, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, mieszkańcy Koła i naszego Powiatu krzewiący patriotyzm, członkowie Oddziału Rejonowego PCK w Kole, poczty sztandarowe ze szkół z terenu powiatu kolskiego, Druhowie OSP Koło nad Wartą (pełnili wartę honorową przy mogile), Grupa Rekonstrukcyjna z Krzymowa.

Data 1.03 jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. O święto Żołnierzy Wyklętych zabiegał też prezes IPN Janusz Kurtyka.

Źródło: Powiat Kolski
Fot: JACEK SKRYCKI

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526