Wywóz gruzu – o czym należy wiedzieć, chcąc bezpiecznie pozbyć się odpadów po remoncie?

Autor: kurier-kolski.pl | 12.12.2023

Generalny remont lub budowa domu wiążą się ze sporą liczbą pracy i obowiązków. Jednym z nich jest wywóz gruzu, czyli różnych rodzajów odpadów, których zgodnie z prawem nie można wyrzucać do zwykłych kontenerów. Jak bezpiecznie i legalnie pozbyć się gruzu? Na co zwrócić uwagę wybierając firmę oferującą wywóz odpadów budowlanych? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Wywóz odpadów remontowo-budowlanych: o jakich zasadach należy pamiętać?

Wywóz gruzu jest nieodłącznym elementem procesu budowlanego i remontowego. Aby postępować w tej kwestii ekologicznie i zgodnie z obowiązującym prawem, należy podjąć odpowiednie działania, które pozwolą pozbyć się tego typu odpadów w pełni legalnie. Po pierwsze trzeba wiedzieć, że gruz, podobnie jak śmieci wielkogabarytowe czy substancje niebezpieczne, nie kwalifikują się do utylizowania ich w zwykłych kontenerach w przydomowych altanach śmietnikowych – gruz nie może być też pozostawiony na terenie budowy. Zgodnie z przepisami prawnymi, gruz musi zostać wywieziony do odpowiedniej lokalizacji. W zależności od miejsca zamieszkania, mogą istnieć różne lokalne przepisy dotyczące wywozu gruzu. Warto skonsultować się z lokalnymi organami odpowiedzialnymi za środowisko lub gospodarkę odpadami w celu uzyskania informacji na temat konkretnych wymagań.

Ważne jest odpowiednie segregowanie gruzu. Różne materiały budowlane, takie jak beton, cegły, drewno czy szkło, powinny być oddzielane podczas wywozu. W ten sposób możliwe jest ponowne wykorzystanie niektórych z tych materiałów lub ich odpowiednie przetworzenie w celu minimalizacji wpływu na środowisko. Należy też pamiętać o tym, że niektóre rodzaje gruzu mogą być niebezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi. Na przykład, jeśli twój gruz zawiera substancje niebezpieczne, takie jak azbest, farby zawierające ołów lub inne toksyczne materiały, istnieją specjalne przepisy dotyczące ich usuwania. W takich przypadkach konieczne może być skorzystanie z usług specjalistycznej firmy oferującej usługę wywozu gruzu, która jest wyposażona w odpowiednią wiedzę i sprzęt do bezpiecznego usunięcia tego rodzaju materiałów.

Samodzielna organizacja wywozu odpadów remontowych i budowlanych nie zawsze jest jednak prostą sprawą. Na szczęście istnieje wiele firm specjalizujących się w wywozie gruzu, które posiadają wymagane zezwolenia i spełniają wszystkie normy dotyczące gospodarki odpadami. Jedną z nich jest firma obsługująca całe Wielkopolskie – w tym Poznań, Leszno i Rawicz. Na stronie Zamów-kontener.pl dostępne są usługi takie jak np. wywóz gruzu, wynajem kontenerów czy utylizacja papy. Dzięki temu można w bezpieczny sposób pozbyć się pozostałości po budowie bądź remoncie, bez względu na charakter nieruchomości: przedsiębiorstwo oferuje nie tylko odbiór z posesji, ale też odbiór odpadów od firm.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę oferującą wywóz gruzu?

Wybór odpowiedniej firmy oferującej wywóz gruzu i wynajem kontenera na niestandardowe gabaryty jest niezwykle ważny. Ma to wpływ nie tylko na efektywność i koszty usług, ale także na przestrzeganie przepisów dotyczących utylizacji odpadów. Sprawdź, ile lat dana firma działa na rynku i jakie ma doświadczenie w obszarze wywozu gruzu. Firma z długim stażem to jednak nie zawsze gwarancja profesjonalnej obsługi – przede wszystkim poznaj cennik wywozu gruzu i zorientuj się, do dokładnie oferuje klientom. Czy możesz wynająć kontener na gruz, czy też kontener na gabaryty, kontener na zmieszane odpady opakowaniowe oraz kontener na papę? Zapewnia wyłącznie prywatny odbiór odpadów, czy świadczy usługi również dla przedsiębiorców?

Istotny jest również obszar, na jakim przedsiębiorstwo oferuje wywóz gruzu czy wynajem kontenera. Mieszkając w niedalekiej odległości od miasta, na terenie którego reklamuje się dana firma i chcąc zamówić np. kontener na zmieszane odpady budowlane może okazać się, że mimo niewielkiej odległości nie będzie możliwości odbioru śmieci po remoncie. Ważne jest zatem, aby mieć pewność, na jakim dokładnie obszarze świadczone są usługi wybranej firmy.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej wskazówki można mieć pewność, że przedsiębiorstwo zagwarantuje bezproblemowy wywóz gruzu czy innych gabarytów, które zalegają podczas budowy czy remontu nieruchomości. Dzięki temu, że aktualnie większość tego typu firm oferuje swoje usługi w sieci, zamówienie potrzebnego kontenera staje się niezwykle prostym zadaniem.

(artykuł partnerski)

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526