Wyjątkowa Jubilatka: uroczyste obchody 100-lecia SP nr 3 w Kole [FOTO+WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 14.11.2023

To wyjątkowy rok dla kolskiej „Trójki”, bo placówka doczekała się 100-lecia istnienia. 27 października 2023 r. na sali MDK w Kole odbyła się piękna uroczystość jubileuszowa, podczas której przekazano nowy sztandar szkoły ufundowany przez absolwentów i uczniów, a po niej zaprezentowano koncert w wykonaniu uczniów. Zaś późnym wieczorem absolwenci stulatki spotkali się na specjalnie zorganizowanym balu jubileuszowym. Była okazja do wspomnień, życzeń, prezentów, kwiatów. Pod spodem relacja z jubileuszu oraz nagranie z przekazania sztandaru.

 

27 października 2023 r. Zapamiętamy na zawsze ten jesienny dzień… W marzeniach miał być ciepły, słoneczny i kolorowy barwami tej pory roku. Jak to często w życiu bywa, okazał się zgoła inny – pochmurny, dżdżysty, niezbyt ciepły. Ciepło zagościło jednak w sercach wszystkich tych, którzy około godziny 13:00 pojawili się w Miejskim Domu Kultury w Kole.

Pokłady szczerych wzruszeń i prawdziwych emocji pojawiły się jednak kilka godzin wcześniej, w budynku szkolnym, który postanowili odwiedzić niektórzy spośród absolwentów kolskiej „Trójki”. To były niezwykłe spotkania po latach… Opowieści o czasach, które bezpowrotnie minęły, o nauczycielach, których już nie ma wśród nas, o klasach i szkolnych zaułkach, których wygląd tak bardzo się zmienił, szkolnych ogródkach, rosnących kiedyś morwach, hodowanych królikach. Wiele niezwykłych wspomnień!!! I znienacka – spojrzenie zatrzymane na doskonale zapamiętanych poręczach – tych samych, co przed laty, na wytartych, tak dobrze znanych schodach, przemierzanych codziennie w trakcie wieloletniej przygody z edukacją. Łza w oku, uśmiech, odwrócona twarz… Karuzela z emocjami. Szkoła, w której tak wiele się zaczęło – kształtowanie osobowości, plany na przyszłość, umiejętność nawiązywania relacji, przyjaźnie na całe życie.

Wróćmy jednak do wspomnianej godziny 13:00. To właśnie na tę godzinę, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole, Grażyna Trocińska, zaprosiła wielu znamienitych Gości, Radę Pedagogiczną, emerytowanych dyrektorów i nauczycieli, przedstawicieli uczniów i absolwentów oraz pracowników szkoły na jubileuszowe obchody 100-lecia szkoły.

Wszystkich zebranych serdecznie powitała Agata Dziedziczak, matka dwóch absolwentów i prowadząca uroczystość. Po chwili zapowiedziała przemówienie Dyrektor Grażyny Trocińskiej, która skupiła się na ważnym aspekcie łączenia przeszłości i teraźniejszości. Podkreśliła, że jest to święto wszystkich – czynnych i emerytowanych dyrektorów i nauczycieli, obecnych uczniów i absolwentów. Z Jej ust padły wiele znaczące słowa o tym, że najważniejszą wartością szkoły jest uczeń, duszą – nauczyciel, a dumą – jej absolwenci. Następnie przedstawiła historię szkoły, podkreślając wiele znaczących w jej istnieniu dat – od początku szkoły w 1917 r., inicjatywy burmistrza, Władysława Klimaszewskiego – o wybudowaniu szkoły przy ul. Toruńskiej 60 (w roku 1921), oddania niewykończonego w całości budynku szkolnego i wskazania jako pierwszego kierownika p.Krzyckiego (w 1923 r.) Dyrektor Grażyna Trocińska wspomniała również o 10-leciu szkoły i nadaniu jej z tej okazji imienia Marii Konopnickiej. Przybliżyła także jej trudną historię wojenną i powojenną. Swoją prezentację zakończyła akcentem dotyczącym najnowszej historii „Trójki”. W 2004 r., dyrektorem – na trzy kadencje, zostaje p.Jolanta Wąsowicz. Po 15 latach, w 2019 r., stery trafiają w ręce obecnej p.Dyrektor. Minuta ciszy dla wszystkich zmarłych dyrektorów, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły zakończyła tę część programu.

Następnie, p.Agata Dziedziczak zarekomendowała, że dzień 27 października 2023 r. zapisze się w historii szkoły jako jeden z najważniejszych – albowiem, z okazji Jubileuszu 100-lecia istnienia naszej placówki, nastąpi przekazanie nowego sztandaru. Poprzedziło je odśpiewanie hymnu państwowego. Na scenie pojawili się przedstawiciele absolwentów, stanowiący poczet sztandarowy: chorąży, p.Grzegorz Fiałkowski, przyboczna, p. Justyna Krukowska, przyboczna, p.Lauretta Maciejewska.

W trakcie tej podniosłej chwili głos zabrał przedstawiciel absolwentów, p. Jacek Skrycki (na zdjęciu niżej). W swoim przemówieniu nawiązał do powstania komitetu obchodów 100-lecia szkoły i podziękował absolwentom za dar sztandaru. Na ręce p.Dyrektor złożył serdeczne życzenia dla całej społeczności kolskiej „Trójki”, a swoje przemówienie zakończył słowami: „Niech sztandar będzie chlubą dla szkoły”. Następnie zwrócił się z prośbą do księdza kanonika, Władysława Waszaka, proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Kole, o poświęcenie sztandaru.

Tę podniosłą chwilę zakończyło odebranie sztandaru z rąk chorążego przez p.Dyrektor i złożenie przez nią uroczystego ślubowania: „Przyjmując sztandar, wyrażam serdeczne podziękowanie za tak cenny dar. Pragnę zapewnić, że jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy dydaktycznej i wychowawczej naszej szkoły”. Nowy sztandar Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole został przez nią przekazany pocztowi sztandarowemu uczniów następującymi słowami: „Drodzy Uczniowie. Przekazuję sztandar w Wasze ręce. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości. Niech będzie symbolem Waszej godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru”. W obecności Szanownych Gości i społeczności szkolnej przedstawiciele uczniów złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar, ślubując między innymi „uczciwą nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi”.

Obowiązkowy punkt tej uroczystej ceremonii stanowiła prezentacja nowego sztandaru – czerwonego rewersu z białym orłem w złotej koronie i niebieskiego awersu, na którego tle umieszczono twarz Marii Konopnickiej, patronki szkoły oraz 4 daty: 1917 – powstanie szkoły, 1938 – nadanie imienia, 1923 – lokalizacja placówki w obecnym budynku, 2023 – poświęcenie obecnego sztandaru.

KLIKNIJ W OBRAZ, BY ZOBACZYĆ NAGRANIE Z PRZEKAZANIA SZTANDARU:

Nadszedł również moment, aby poprosić o zabranie głosu zaproszonych Gości. Jako pierwszy na scenie pojawił się przedstawiciel organu nadzorującego – Wielkopolski Kurator Oświaty, p.Robert Gaweł. W swoim przemówieniu nawiązał do bogatej historii placówki, podziękował za dobrą kondycję szkoły i za pracę w oddziałach integracyjnych. Na ręce dyr. Grażyny Trocińskiej złożył wyjątkowy prezent – reprint rękopisu „Roty” Marii Konopnickiej.

Z kolei burmistrz Miasta Koła, p.Krzysztof Witkowski, podkreślił, że sto lat szkoły to jej bogata historia jako placówki oświatowej, kulturalnej i społecznej. Wspomniał również lata swojej edukacji w kolskiej „Trójce”, nauczycieli, w tym – nauczycielkę geografii, dzięki której do końca życia zapamięta, gdzie leży Przylądek Dobrej Nadziei… Na scenie, z życzeniami, pojawili się również: wiceburmistrz Miasta Koła, p.Lech Brzeziński, przewodniczący Rady Miasta, p.Tomasz Sobolewski, wicestarosta kolski, p.Sylwester Chęciński, sekretarz Powiatu Kolskiego, p.Artur Szafrański.

Jako ostatni głos zabrali przedstawiciele najmłodszego rocznika absolwentów – 2023 r.: Maja Rabsztyn i Jan Pluchrat, podkreślając, że bycie absolwentem „Trójki” to dla nich zaszczyt.

Kolejny punkt programu przewidziano na specjalne podziękowania dla zaproszonych Gości i uhonorowanie ich tarczą „Przyjaciela szkoły”.

Po części oficjalnej można było miło i mniej oficjalnie spędzić czas, bo dla wszystkich Gości przygotowano wiele atrakcji – cieszący oko i tak samo smaczny poczęstunek, prezentację multimedialną, wystawę archiwalnych zdjęć związanych ze szkołą, jubileuszowy, wykwintny tort, baner z wizerunkiem szkoły jako ściankę do pamiątkowych zdjęć, księgę pamiątkową, pełne wspomnień kroniki szkolne. Był to czas rozmów, spotkań po latach, wzruszeń, bez których nie wyobrażamy sobie naszego życia, wspomnień, które stanowią ważną część naszego jestestwa oraz uśmiechów na twarzy wywołanych emocjami.

O godzinie 16:00 zaczął się niezwykły koncert, na który zaprosili nas uczniowie i absolwenci Jubilatki. Porwali nas w sentymentalną podróż przez meandry XX i XXI w.

Przywołując wydarzenia historyczne, polityczne tło, zmiany obyczajowe, wielkie przemiany społeczne i kulturowe, dzięki muzyce i słowu, przedstawili sto lat niezwykłej historii Polski, w którą wpisała się również historia stuletniej „Trójki”.

Zaś późnym wieczorem absolwenci sędziwej SP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole spotkali się na specjalnie zorganizowanym balu jubileuszowym w jednym z zajazdów pod miastem. I ponownie była okazja do wspomnień, życzeń, prezentów, kwiatów, a prezenty na ręce dyr. Grażyny Trocińskiej przekazali absolwenci. Potem odegrano i zatańczono Poloneza oraz bawiono się do samego rana.

(Katarzyna Łojewska)

Opracował: Mariusz Kozajda
Źródło: SP nr 3 w Kole, zdjęcia: SP3 i Mariusz Kozajda

Więcej zdjęć oraz nagranie z uroczystości na stronie szkoły pod linkiem:

http://sp3kolo.pl/wyj-tkowa-jubilatka…-uroczyste-obchody-100-lecia-sp-nr-3-w-kole.html

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526