Przystanek Matki Bożej w Kole w 1982 r. – ciekawostka historyczna ze starych kronik!

Autor: kurier-kolski.pl | 14.08.2023

Z okazji maryjnego święta (15 sierpnia), prezentujemy ciekawe znalezisko z kroniki parafialnej kolskiej fary – o nawiedzeniu obrazu MB w czasie stanu wojennego. Przeglądając archiwalne tomy kroniki parafialnej kolskiej fary Marcin Nowacki odkrył, że nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Kole odbyło się nie tylko w latach 1975 i 2023, ale także w czasie stanu wojennego, kiedy wizerunek zatrzymywał się wyłącznie w kościołach katedralnych!

 

W 1982 r. przypadało 600 lat, od kiedy książę Władysław Opolczyk wybudował dla ojców paulinów świątynię na Jasnej Górze i umieścił tam obraz „Czarnej Madonny”. Z tej okazji episkopat postanowił, że przez tydzień kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie przebywała w każdej polskiej katedrze. W środy diecezja kończąca nawiedzenie przywoziła wizerunek na Jasną Górę, aby po całonocnym czuwaniu, kolejna diecezja zabierała obraz do siebie. Diecezja włocławska, do której administracyjnie Koło należy od 1818 r., przejęła wizerunek w czwartek 15 lipca.

Tak się złożyło, że trasa samochodu z Częstochowy do Włocławka wiodła przez Koło. W najstarszej świątyni naszego miasta zaplanowano przystanek, co z jednej strony stanowi dla nas wielki zaszczyt, a z drugiej potwierdza, że dostojna gotycka Kolska Fara w niczym nie ustępuje kościołom katedralnym, bowiem w założeniu obraz miał przebywać wyłącznie w świątyni biskupiej. Przebieg przygotowań do tego wydarzenia oraz samą uroczystość szczegółowo opisał w „Kronice parafialnej” ówczesny proboszcz ks. Serafin Opałko (na zdjęciu archiwalnym obok, a poniżej dosłowny cytat z Kroniki):

4 lipca 1982r. – niedziela. Już ostatni tydzień nas dzieli od dnia, w którym nawiedzi nasze miasto i Farę obraz M.B. Częstochowskiej, jadąc z Częstochowy do katedry we Włocławku, jak 7 lat temu. Całe miasto jest poruszone. Trwają gorączkowe przygotowania. Mieszkańcy ulic, którymi będzie przejeżdżał obraz, to jest: św. Bogumiła, Mickiewicza, plac PZPR, Sienkiewicza i Włocławskiej już przygotowują dekoracje. Pomysłów jest bardzo dużo – tak jak lat temu siedem w 1975 r. Dekoracją świątyni i otoczenia, to jest cmentarza przykościelnego, zajmował się ks. proboszcz, ks. prefekt Bogdan Jarominiak i siostra zakrystianka. Zbudowaliśmy okazałe podium dla obrazu – na ołtarzu, i duchowieństwa oraz z przeznaczeniem dla dwóch orkiestr dętych z Wrzącej i Koła oraz chóru farnego i młodzieżowego zespołu. Pomagała nam w tym bardzo wydatnie i gorliwie młodzież oazowa – szczególnie chłopcy(…).

15 lipca 1982 r. – czwartek. Już od rana gorączkowe podniecenie w mieście – wszyscy oczekują godziny 16-tej, to jest przybycia obrazu M.B. Wszystko przygotowane. Dekoracje gotowe. Czekamy. W trakcie tego oczekiwania wpadł na chwilę J.E. ks. bp ordynariusz dr Jan Zaręba i ks. bp dr Roman Andrzejewski – w drodze z Częstochowy do Włocławka. Godzina 15.30, plac obok Fary i ulice wypełnione wiernymi. Kapłani z dekanatu i okolicy czekają. Orkiestry i chóry oczekują. Wreszcie sygnał. Jedzie! Fanfary powitalne. Przyjęcie obrazu i procesja na podium. Tam pięknie oprawione nabożeństwo prowadzone przez młodzież, z udziałem chórów i orkiestr, przemówienie ks. proboszcza i ks. bpa Czesława Lewandowskiego. Odprowadziliśmy obraz na trasę do Włocławka. Po odprowadzeniu obrazu wierni pozostali na placu i była Msza św. z nauką maryjną, którą wygłosił ks. prob. Serafin Opałko, wspominając nawiedzenie sprzed 7 lat i dziękując M.B. za dzisiejsze. Na zakończenie „Boże, coś Polskę” – poleciliśmy naszej Matce Ojczyznę uwikłaną w Jej trudnej sytuacji bytowej.

18 lipca 1982 r. – niedziela. Główne uroczystości w Katedrze – nasza parafia była reprezentowana przez delegację, która złożyła dar ołtarza – piękny wazon, dzieło naszej Ceramiki Kolskiej. Była to również piękna uroczystość. Towarzyszyliśmy Matce Bożej od początku do końca, jak dzieci.

Marcin Nowacki

Zdjęcia: Nawiedzenie w 2023 r., autor Marcin Nowacki (nie zachowały się w „Kronice parafialnej” zdjęcia z opisywanego wydarzenia)

 

Autoreklama:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Ko.... L
Ko.... L
10 miesięcy temu

To tylko kopia… Ale…- Ciemny Lud to kupi…

Art
Art
11 miesięcy temu

To wielkopomne wydarzenie

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526