Kolskie delegacje oddały hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej

Autor: kurier-kolski.pl | 15.08.2023

Przed trzema laty, z racji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, kolscy samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji, klubów i stowarzyszeń, po raz pierwszy składali kwiaty przy tablicach pamięci i mogiłach naszych lokalnych bohaterów związanych z wojną polsko-bolszewicką. Wówczas powróciła pamięć trzech wybitnych kolan: Michała Beksiaka, Władysława Klimaszewskiego i Czesława Freudenreicha. Zwyczaj utrwalił się i wczoraj delegacje ponownie spotkały się w miejscach pamięci, by uczcić 103. rocznicę tego wielkiego wydarzenia.

 

Przypomnijmy, że w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Obecnie wspominamy naszych przodków związanych z wydarzeniami 1920 roku: Michała Beksiaka (1901 – 1942), Burmistrza Miasta Koła w latach 1934 – 1939, który w okresie wojny polsko – bolszewickiej był żołnierzem Armii Ochotniczej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera; Władysława Klimaszewskiego (1856 – 1929), w latach 1919 – 1926 Burmistrza Miasta Koła, który w czasie wojny polsko – bolszewickiej był przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Kole oraz Czesława Freudenreicha (1873 – 1939), właściciela fabryki fajansu w Kole, będącego podczas wojny polsko – bolszewickiej komendantem Straży Obywatelskiej w Kole, która miała za zadanie ochronę ładu i bezpieczeństwa na zapleczu frontu.

W lokalnych miejscach pamięci kwiaty złożyli samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, klubów. Miasto Koło reprezentował zastępca burmistrza Lech Brzeziński wraz z Komendantem Straży Miejskiej Tomaszem Nykielem. Zasługi wybitnych kolan przybliżył zgromadzonym Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych Tomasz Nuszkiewicz.

Opracował: Jacek Skrycki
Źródło: UM w Kole

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526