94 strażaków przez 16 godzin gasiło pożar budynku wielorodzinnego w Górkach (gm. Kłodawa) [FOTO]

Autor: kurier-kolski.pl | 01.08.2023

28 lipca 2023 r. o godzinie 17:11 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego w miejscowości Górki, gm.Kłodawa. Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Bierzwienna Długa, OSP Luboniek, OSP Kłodawa, OSP Drzewce, OSP Grzegorzew, OSP Wrząca Wielka, OSP Dąbie, OSP Olszówka, OSP Barłogi, OSP Leszcze, OSP Dębina i OSP Górki.

 

W wyniku rozpoznania KDR ustalił, że pożarem objęte jest całe poddasze budynku wielorodzinnego dawnej szkoły podstawowej. Przed przybyciem zastępów JOP 11 osób opuściło budynek. Mieszkańcy odłączyli prąd w budynku głównym wyłącznikiem prądu.

Zabezpieczono i oświetlono teren prowadzonych działań. W pierwszej fazie działań podano 1 prąd wody w obronie na pobliski budynek Szkoły Podstawowej oraz 3 prądy wody w natarciu na palące się poddasze w tym 2 z podnośników. Ewakuowano 1 osobę z budynku z części oddzielonej od poddasza. Sprawdzono wszystkie pomieszczenia budynku pod kątem obecności osób postronnych – w działaniach wykorzystano sprzęt burzący celem wyważenia zamkniętych drzwi. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego oraz Oficer w dyspozycji Komendanta.

W kulminacyjnej fazie działań podano 7 prądów wody: 2 w obronie pobliskiego budynku Szkoły Podstawowej oraz 5 w natarciu na palące się poddasze. Ratownicy pracowali w sprzęcie OUO, zabezpieczeni w sprzęt wysokościowy. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do rozbiórki całego poddasza w celu dogaszenia zarzewi ognia. Rozebrane elementy konstrukcji dachowej oraz wyposażenie mieszkań na poddaszu składowano wokół budynku, gdzie dokładnie przelano je wodą. Pożar ugaszono. Cały budynek sprawdzono kamerą termowizyjną pod kątem występowania zarzewi ognia – w końcowej fazie działań kamera nie wskazała podwyższonej temperatury. Cały budynek przewietrzono i sprawdzono miernikiem wielogazowym pod kątem obecności CO – brak obecności CO, parametry powietrza w normie. Ewakuowano mienie lokatorów niższych kondygnacji. Na miejsce przybył Burmistrz Miasta Kłodawy, przedstawiciel GCZK, przedstawiciel Zarządu Budynków i Usług Komunalnych w Kłodawie, przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, przedstawiciele Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kłodawie oraz Pogotowie Energetyczne, które odłączyło kabel zasilający do budynku. W momencie odjazdu zastępów na miejscu zdarzenia pozostał patrol Policji prowadzący swoje czynności.

Działania ratownicze prowadziło 94 strażaków przez 15 godzin i 45 minut.

Opracowanie: mł. asp. Łukasz Nowakowski
Foto.: Czytelnik

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526