Nawiedzenie obrazu Matki Bożej w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 04.07.2023

W najbliższych dniach po raz drugi do Koła przywieziona zostanie kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przy tej okazji warto wspomnieć pierwsze nawiedzenie tego wizerunku, które w kolskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przypadło na dni 5-7 lipca 1975 r. To wydarzenie sprzed 48 lat na ulicach Koła oraz w murach najstarszej świątyni parafialnej naszego miasta i kościele klasztornym zgromadziło niespotykane tłumy osób wierzących. Kopię Cudownego Wizerunku z Jasnej Góry przyjmowali wówczas w naszym mieście – proboszcz parafii farnej i dziekan dekanatu kolskiego ks. prałat Serafin Opałko oraz syn ziemi kolskiej, biskup pomocniczy diecezji włocławskiej, ks. biskup Czesław Lewandowski.

Szczegółowy opis tamtych dni można odnaleźć w farnej Kronice Parafialnej skrupulatnie prowadzonej przez ówczesnego kolskiego proboszcza. Ksiądz Serafin Opałko zanotował, że przygotowania do tej uroczystości rozpoczęły się dużo wcześniej: przez dziewięć niedziel odbywały się specjalne nabożeństwa, w czasie kolędy księża wyjaśniali cel nawiedzenia, zostawiali obrazki Matki Bożej Częstochowskiej, a na lekcjach religii przeprowadzane były katechezy maryjne i nauka pieśni maryjnych. Farny organista Henryk Berczyński, mimo przemęczenia, wytrwale uczył wiernych pieśni maryjnych i eucharystycznych. Księża zachęcali parafian do przygotowania dekoracji do przybierania ulic, domów i okien. Ulice miasta zostały przystrojone proporczykami (łącznej długości 19 kilometrów)oraz flagami. Dekoracja najstarszej kolskiej świątyni i tronu Matki Bożej symbolizowała wierność narodu polskiego Matce Bożej. Mówiło o tym hasło: „Matko – Polska Tobie Wierna”. Na tle Orła Piastowskiego ustawiony był tron Matki Bożej. Osiem dni przed nawiedzeniem rozpoczęły się misje prowadzone przez księży salezjanów, w których uczestniczyły tłumy wiernych. W Kronice Parafialnej zapisano, że rozdano 10 tysięcy Komunii.

Punktem kulminacyjnym było powitanie wędrującego obrazu. 5 lipca o godzinie 17.00 przed farę przybyło tyle ludzi, że tłum zajął nie tylko plac przykościelny, ale szczelnie wypełnił okoliczne ulice. Samochodowi transportującemu obraz z parafii Osiek Wielki towarzyszyła kolumna samochodów. Obraz dojechał przed farę o godzinie 18.00. Powitało go kilkanaście tysięcy osób, w tym ponad 60 kapłanów – wśród nich ks. biskup Czesław Lewandowski z Włocławka, ks. prałat Serafin Opałko – proboszcz kolski, ks. infułat Apolinary Leśniewski z Sieradza i ks. prałat Józef Olczyk z Turku. Przy dźwiękach sprowadzonej z Kalisza orkiestry i śpiewie nieprzeliczonych tłumów ludzi, strażacy wnieśli obraz na podium i umieścili na przygotowanym tronie. Nastąpiły powitania.Przemawiałksiądz dziekan Opałko, przedszkolacy, uczniowie, ministranci, maturzyści, młodzież i przedstawiciele kolskich rodzin. Następnie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przed kościołem farnym – na placu między plebanią i domem parafialnym, pod przewodnictwem ks. biskupa Czesława Lewandowskiego. Jako dar ołtarza wierni złożyli w ofierze: pęk goździków, odświeżoną kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej, 7 ornatów, 1 kapę, 2 kielichy i patenę, 8 obrusów, 6 komży, 7 alb haftowanych, 2 komplety bielizny kielichowej, 2 sukienki na puszki do komunikantów, 2 dywany, dzwonek do Mszy św., łódkę do kadzidła i naczynie do olejów. Po zakończeniu Mszy św. przeniesiono Obraz do świątyni i umieszczono na przygotowanym tronie. W nocy, ogodz. 22.30 na cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, odbyła siężałobna procesja, Msza św. i nauka dla licznie przybyłych wiernych. O północy sprawowana byłatzw. pasterka maryjna. Kolejnego dnia, ogodz. 16.00 obraz znów został przeniesiony na podium, gdzie odmówiono wspólnie różaniec, a potem ks. biskup Czesław Lewandowski dokonał poświęcenia darów. Następnie odprowadzono obraz do kościoła klasztornego ojców bernardynów, gdzie przez przebywał kolejną dobę.

W najbliższym czasie kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po raz drugi zostanie przywieziona przez ojców paulinów do naszego miasta. Dla wielu mieszkańców Ziemi Kolskiej będzie to okazja do przeżycia na nowo czasu nawiedzenia sprzed 48 lat, dla innych – pierwsze (i być może ostatnie w życiu) tego typu duchowe wydarzenie.

Harmonogram drugiego nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Kole:
• 15/16 lipca – kościół Matki Bożej Częstochowskiej,
• 16/17 lipca – Dom Pomocy Społecznej sióstr orionistek,
• 19/20 lipca – kościół św. Bogumiła,
• 20/21 lipca – kościół Nawiedzenia NMP ojców bernardynów,
• 21/22 lipca – kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego.
Nawiedzenie obrazu wpisuje się także w obchody 900-lecia powstania diecezji włocławskiej, do której Koło i okolice przynależą od 1818 r.

Autor: Marcin Nowacki

Tekst został opracowany na podstawie Kroniki Rzymskokatolickiej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole.
Źródło fotografii: Kronika Rzymskokatolickiej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Art
Art
1 rok temu

Nawiedzeni to ci, którzy wierzą w ten stek bredni

Robert
Robert
1 rok temu

Wiekopomne wydarzenie ?!
Dajcie już sobie spokój z tymi zabobonami

Basia
Basia
1 rok temu

Pozdrawiam moje rodzinne miasto i jego mieszkańców

Basia
Basia
1 rok temu

Pamiętam miałam wtedy 12 lat ❤️

Sławek
Sławek
1 rok temu

Pamiętam jak przez mgłę tę wydarzenia miałem wtedy pięć lat

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526