Kolska Geotermia coraz bliżej: planowane uruchomienie instalacji pod koniec tego roku! [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 20.07.2023

To było marzenie mieszkańców Koła od wielu lat! Teraz Kolska Geotermia staje się faktem. Z wywiadu z Prezesem spółki miejskiej MZEC Przemysławem Stasiakiem i burmistrzem miasta Koła Krzysztofem Witkowskim dowiadujemy się na jakim etapie są prace, kiedy będą zakończone oraz jakie parametry mają kolskie gorące źródła. Kolski włodarz zdradza też kolejne zamierzenia związane z nimi. A czy Geotermia spowoduje, że ceny ciepła dla mieszkańców spadną? Zachęcamy do obejrzenia pod spodem krótkiej rozmowy na te tematy.

 

Pierwsze próbne odwierty i badania wód geotermalnych wykonano w okolicach Koła już kilkadziesiąt lat temu. Z moich rodzinnych informacji wynika także, że złożami pod Kołem interesowali się już nawet niemieccy okupanci. Potem po wojnie także prowadzono prace, ale ich zakres oraz słabe możliwości techniczne w tamtych latach uniemożliwiały przeprowadzenie takiej inwestycji i odpowiednie zagospodarowanie gorących wód pod Kołem.

Obecnie mamy już oba odwierty geotermalne, czyli odwiert, z którego pobierana jest woda, oraz drugi – zrzutowy, gdzie wtłaczana jest z powrotem do ziemi. Odwiert główny oraz cała wymiennikownia, czyli serce Geotermii Kolskiej, są zlokalizowane na placu w obrębie spółki miejskiej Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kole.

Wiercenie odwiertu geotermalnego

Jak w rozmowie z nami mówią Prezes MZEC sp. z o.o. Przemysław Stasiak i Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, zaawansowanie prac obecnie to już około 80 procent i wszystko wskazuje na to, że – zgodnie z planem – rozruch Geotermii Kolskiej odbędzie się pod koniec bieżącego roku.

Niezwykle ważne jest to, że temperatura gorących źródeł pod Kołem jest bardzo wysoka (szczegóły w wywiadzie wideo), a wydajność . To oznacza, że użytkowanie ich ma być dla Miasta Koła i mieszkańców niezwykle opłacalne, a także – jak podkreśla włodarz miasta – pozwoli to w niedługim okresie na odejście od opłacania przez MZEC bardzo kosztownych emisji CO2, a w konsekwencji na ustabilizowanie i spadek cen za ciepło. W rozmowie burmistrz mówi też o tym czy staniemy się drugim Uniejowem, bo będą zlecone dalsze badania kolskich wód. Czy można będzie je wykorzystać leczniczo do celów balneologicznych? I czy powstaną u nas rekreacyjne baseny geotermalne?

Obecnie w Polsce jest 7 instalacji geotermalnych, w tym właśnie we wspomnianym Uniejowie. Na ukończeniu jest budowa naszej Geotermii Kolskiej oraz geotermii w Koninie. Także niedaleko, bo w Turku, trwają prace nad taką inwestycją, ale tak wszystko jest dużo mniej zaawansowane.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej rozmowy pod spodem – KLIKNIJ W OBRAZ:

Opracowanie i nagranie wideo: MARIUSZ KOZAJDA

   

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolanin
Kolanin
11 miesięcy temu

Czekamy na obniżkę rachunków za cieplik a te wywody „burmistrza” i „prezesa” to można puścić na TikToku. Widzę to czarno i mam nadzieję że ktoś inny ogarnie to po wyborach.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526