Pierwszy w Powiecie Kolskim pomnik-ławeczka Człowieka Niepodległości stanął w centrum Koła! [FOTO]

Autor: kurier-kolski.pl | 04.06.2023

Z okazji 150.rocznicy urodzin niezwykłego człowieka, wielkiego społecznika i patrioty, który oddał swoje życie za naszą Ojczyznę – CZESŁAWA FREUDENREICHA, kolanie upamiętnili Jego wspaniałą postać, życie i osiągnięcia składając kwiaty i zapalając znicze na grobie Bohatera, ale przede wszystkim fundując pierwszy w naszym rejonie pomnik-ławeczkę, upamiętniający tego wspaniałego CZŁOWIEKA NIEPODLEGŁOŚCI. Pomnik zbudowany ze składek mieszkańców, wpływów z przedstawień teatralnych grupy Dariusza Matusiaka, wpłat sponsorów i pomocy władz powiatu, stanął na Skwerze Niepodległości.

 

Czesław Freudenreich był ostatnim przedwojennym właścicielem fabryki fajansu w Kole. Chlubnie zapisał się na kartach historii, gdyż był nie tylko przemysłowcem i radnym miejskim, ale także działaczem niepodległościowym, wielkim patriotą, społecznikiem, animatorem życia kulturalnego i oświatowego w Kole.
W 150.rocznicę urodzin zacnego rodaka samorządy, instytucje, stowarzyszenia i nasi mieszkańcy każdego roku oddają hołd bohaterowi składając kwiaty na jego grobie. Tegoroczna inicjatywa była wyjątkowa.
Krótką, ale wymowną, uroczystość poprowadził w tym roku na cmentarzu parafialnym w Kole, nad grobem naszego Bohatera, reprezentujący Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha w Kole, Jacek Skrycki. Poniżej treść przemówienia:
„Pamiętajcie moi najdrożsi, że gdybym umarł lub zginął, to macie w imię Ojczyzny żyć i pracować na jej pożytek”. Te słowa Czesław Freudenreich napisał w swoim dzienniku 1 września 1939 roku. Tak, jakby przeczuwał, że już dobiega kres jego życia. A wystarczyłoby może jedno słowo, jeden podpis, i uniknąłby śmierci. Ale później, jak miałby żyć, jak spojrzeć rodakom w oczy, całe życie przecież był patriotą. W czasie przesłuchań w więzieniu w Koninie powtarzał, że jest Polakiem. Rozpoczynając uroczystości w 150-tą rocznicę urodzin Czesława Freudenreicha, przedsiębiorcy, filantropa i patrioty, spotykamy się na kolskim cmentarzu, przy grobie wielkiego człowieka, chociaż wzrostu był niewielkiego, oddamy hołd składając kwiaty na jego mogile, postawimy zapalone znicze. Płomień, ogień jest także symbolem życia. A Czesław żyje w naszych sercach. Za 5 godzin odsłonimy pierwszy w naszym mieście i powiecie kolskim pomnik-ławeczkę. Stanął on w Kole, w godnym miejscu, na Skwerze Niepodległości, bo Czesław był człowiekiem niepodległości. Jest to dar mieszkańców ziemi kolskiej, a także ludzi z innych zakątków Polski i zza granicy, między innymi rodaków ze Stanów Zjednoczonych mieszkających w Chicago. Czesław prosił, a nawet wzywał, abyśmy przestrzegali czystości naszej mowy, pamiętali o pamiątkach narodowych i naszych bohaterach. I my pamiętamy.”
Następnie obecni w zadumie i ciszy złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Na mediach społecznościowych pojawił się biogram zamieszczony przez kolskie Muzeum Technik Ceramicznych:

„150 lat temu w Kole urodził się CZESŁAW FREUDENREICH . Jego rodzicami byli August – właściciel kolskiej fabryki fajansu i Emilia z Szafrańskich. W 1900 r. po naukach w Kaliszu, Warszawie i Zgierzu powrócił do Koła na stałe, by pracować u ojca. W 1905 r. poślubił Lucynę Rokossowską. Stał się spadkobiercą rodzinnej fabryki, założonej w 1842 r. przez jego dziadka Józefa . Był człowiekiem pracowitym, energicznym, budzącym zaufanie, cieszącym się szacunkiem robotników, choć wymagał uczciwej i solidnej pracy. Starał się rozwinąć produkcję kolskiej ceramiki poprzez wprowadzanie nowych asortymentów, form, wzorów i dekoracji.
W latach 30. ubiegłego wieku kolski fajans sprzedawany był „od ręki”, zdobywając rynek krajowy i zagraniczny. Fabryka uzyskiwała nagrody i wyróżnienia.
Czesław Freudenreich bardzo wcześnie włączył się w nurt życia kulturalno-społecznego miasta. Został prezesem Towarzystwa Muzyczno-Dramatycznego „Lutnia”, które w okresie niewoli pełniło rolę kulturotwórczą oraz budziło polską świadomość narodową. Wtedy też ujawnił swój talent reżyserski i aktorski. Prowadził działalność dobroczynną, fundował stypendia dla niezamożnej młodzieży. Patronował powstałej w 1906 r. Kolskiej Macierzy Szkolnej, zakładającej polskie szkoły. Działał w kolskim Towarzystwie Wspomagania Ubogich oraz Towarzystwie Wzajemnego Kredytu.
Gdy 10 listopada 1918 r. doszło do przejęcia władz z rąk niemieckich, stanął na czele Wydziału Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego. Po odzyskaniu niepodległości należał do bardzo aktywnych radnych miejskich. Działał w ochotniczej straży ogniowej. Angażował się w rozwój kolskiego sportu – przede wszystkim wioślarstwa. Ale głównym polem jego aktywności była Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.
Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu miasta przez Niemców, ze względu na patriotyczną działalność, osadzono go wraz z córką Krystyną w konińskim więzieniu. Oboje zostali rozstrzelani przez hitlerowców 10 listopada 1939 r., w przeddzień święta niepodległości.
Czesław Freudenreich był ostatnim właścicielem Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole. W swojej fabryce utworzył i z utrzymywał archiwum wyrobów dawnych i współczesnych, pochodzących z jego zakładu. Jako trzeci dziedzic fabryki zgromadził okazały zbiór rodzinnej produkcji – wyrobów z porcelany, półporcelany, fajansu i majoliki. Był inicjatorem utworzenia muzeum w Kole. Doprowadził także do zabezpieczenia ruin kolskiego zamku.
Od otwarcia w 2015 r., jego imię nosi stała ekspozycja Muzeum Technik Ceramicznych „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze”.

W tym samym dniu o g. 17:00 na placu przed Starostwem Powiatowym w Kole odbyła się wyjątkowa i doniosła uroczystość patriotyczna odsłonięcia pomnika-ławeczki Czesława Freudenreicha. To pierwszy tego typu obiekt w Kole i całym Powiecie Kolskim. Pomnik jest niezwykle oryginalny i już stał się wielką atrakcją dla mieszkańców i gości. Koordynatorem zbiórki publicznej i budowy było Stowarzyszenie Budowy Pomnika Ławeczki Czesława Freudenraicha, na czele z pomysłodawczynią Bożeną Gronert-Ubych. Ogromny wkład był Dariusza Matysiaka i jego grupy teatralnej. By wszystko się udało i mogło być zrealizowane na 150-lecie urodzin kolskiego bohatera, władze powiatu użyczyły miejsca przed budynkiem Starostwa oraz dofinansowały ukończenie pomnika. Autorem koncepcji ławeczki był Jacek Dziedziczak , a szczegółami, projektem i wykonawstwem zajęło się Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu.

Fot: Jacek Skrycki, Grzegorz Kamiński

Źródło: UM w Kole, Starostwo Kolskie, Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha

Opracował: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Jakub
Jakub
8 miesięcy temu

Nareszcie koniec, jak to dobrze. Miasto ma wiele poważnych problemów. Osoby, które się zajmowały tematem niech zaczną robić pożyteczne rzeczy.
Rozejrzyjcie się do ko) a, jak wyglądają kolskie ulicę.

Jjjjj
Jjjjj
8 miesięcy temu

Brawo dla aktorów!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526