Piotr Śniegocki Społecznym Opiekunem Zabytków!

Autor: kurier-kolski.pl | 01.05.2023

Na wniosek Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Starosta Kolski Robert Kropidłowski ustanowił znanego kolskiego kolekcjonera, pasjonata historii oraz odkrywcę wielu cennych znalezisk na naszym terenie Piotra Śniegockiego z Koła Społecznym Opiekunem Zabytków. Gratulujemy!

Nikomu nie trzeba przedstawiać osoby Piotra Śniegockiego. Działa on społecznie w naszym powiecie od dawna na wielu płaszczyznach. Bez jego udziału wiele inicjatyw nigdy nie doszłoby do skutku.

Starosta Kolski Robert Kropidłowski wraz z Wicestarostą Kolskim Sylwestrem Chęcińskim, Sekretarzem Powiatu Arturem Szafrańskim, Naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Dorotą Szkudlarek, oraz Członkami Zarządu Powiatu: Waldemarem Banasiakiem, Zbigniewem Szareckim i Henrykiem Tomczakiem pogratulowali Piotrowi Śniegockiemu. Starosta Kolski wręczył p. Piotrowi legitymację Społecznego Opiekuna Zabytków.

Status społecznego opiekuna zabytków zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przysługuje osobie, która podejmuje działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie. Społeczny opiekun zabytków posiada również wiedzę w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami i zajmuje się jej upowszechnianiem.

Do obowiązków społecznego opiekuna zabytków należy informowanie służb konserwatorskich o stanie powierzonego obiektu. W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji, społeczny opiekun zabytków może zwrócić się z prośbą o pomoc do instytucji takich jak Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, organu urbanistyki i nadzoru budowlanego itp. Opiekun zabytków może być inicjatorem wielu ciekawych działań, np.: może złożyć wniosek  o uznanie wybranego obiektu za zabytkowy (wpisanie go na listę obiektów zabytkowych), może starać się o podjęcie działań zmierzających do odbudowy lub renowacji zabytku. Powinien propagować wartości obiektów zabytkowych.

Może on podejmować inicjatywy zmierzające do bezpośredniego ratowania obiektu zabytkowego, może zasięgać informacji o danym obiekcie w urzędach administracji państwowej i samorządowej. Społeczny opiekun zabytków jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Źródło: Powiat Kolski, opracował: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Remik
Remik
9 miesięcy temu

Brawo Piotrek tylko szkoda że to nominacja od pisowców.

Stan
Stan
9 miesięcy temu
Odpowiedz do.  Remik

A może osoba wystawiająca komentarze na tym forum raczyła by się posługiwać własnym e-mailem a nie podszywała się pod cudzy? Jak do tej pory to redaktor naczelny i wydawca kuriera nic nie jest w stanie w tym temacie nic zrobić. Po prostu jego drugie imię to niemożność, a do tego na sugestie kierowane pod jego adresem z prośbą o zaradzenie temu spotykają się mówiąc delikatnie z bardzo niegrzeczną reakcją ocierającą się wręcz o opryskliwość.

Stan
Stan
9 miesięcy temu
Odpowiedz do.  kurier-kolski.pl

Szanowny Panie, nie jest moim zamiarem przepychanie się z Panem ani obrażanie kogokolwiek, ale jeżeli obraża Pana moja prośba o weryfikację adresu od osoby posługującej się nickiem Remik lub ostateczne wyjaśnienie tego tematu to bardzo Pana przepraszam. Mam nadzieję, że Pańska sugestia iż osoba ta jest moim znajomym opiera się na solidnych podstawach. Przecież widzi Pan z jakiego adresu w/w osoba przysyła komentarz więc może Pan stwierdzić że adresy są sprzeczne. Wystarczy odrobina dobrej woli zamiast straszenie paragrafami. No ale podobno jest demokracja i można sugerować wiele rzeczy – nie pamiętam kto to powiedział. A może najprościej będzie zapytać samego Remika jak to się dzieje że podaje mojego maila i skąd mnie zna (o ile w ogóle)? Może będzie miał tyle odwagi aby odpowiedzieć. Pozdrawiam Stan – Stanisław Kamiński

Stan
Stan
9 miesięcy temu
Odpowiedz do.  kurier-kolski.pl

Bardzo dziękuję za wyrozumiałość, ale pocieszające jest to, że jak mówi zapis w regulaminie zachowujecie Państwo adresy ip przychodzących maili więc może w razie potrzeby będzie łatwiej zidentyfikować gagatka (choć nie zawsze jest to takie oczywiste). Ale proszę zrozumieć, że szlag mnie trafia jak ktoś się przykleja do mnie nie mając ze mną nic wspólnego. Skąd adres? Dostałem już kilka razy wyniki badań medycznych, projekty budowlane i inne rzeczy urzędowe na mój mail a kierowane do obcych mi osób. Może mam zbyt prosty adres? Jest sposób na dobranie się takiemu do skóry, ale nie chcę tu nic sugerować. Zresztą sam Państwa regulamin daje przecież możliwość zablokowania konta w przypadku takich wyczynów „Remika” o jakich Pan wspomina. Poza tym ostatnie interpretacje przez sądy art. 23 KC dają nadzieje na ściganie takich ancymonów. Także raz jeszcze przepraszam jeśli Pana uraziłem i życzę wszystkiego dobrego. Stan – Stanisław Kamiński

Remik
Remik
9 miesięcy temu
Odpowiedz do.  kurier-kolski.pl

Mariuszek obrona przez atak? Nie odniosę się do wpisu tego gościa bo to za niski poziom dla mnie a Tobie sie dziwię że odpisujesz na glupoty a z obrażaniem to w tych wpisach obrażacie mnie więc ostrożnie z paragrafami bo pis leci na oparach.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526