Jesteś właścicielem motocykla w Kole? O tych rzeczach musisz wiedzieć!

Autor: kurier-kolski.pl | 14.04.2023

Uwielbiasz jazdę na motocyklu? Trudno się dziwić, gdyż zapewnia on poczucie wolności a przy tym nietrudno o zastrzyk adrenaliny. Właściciele tych pojazdów chwalą je także za możliwość bardziej dynamicznej jazdy niż samochodem. Warto jednak wiedzieć, że poruszanie się dwukołowcem wiąże się także z obowiązkami. Dowiedz się, o jakich formalnościach nie może zapomnieć właściciel motocykla.

 

Czy motocykl musi mieć przegląd?

Niektórzy kierowcy zastanawiają się, czy posiadanie motocykla wiąże się z takimi samymi obowiązkami jak bycie właścicielem samochodu. Dobrym ich przykładem jest konieczność wykonywania corocznych przeglądów w stacjach kontroli pojazdów. Motocykl nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Każdy właściciel dwukołowca powinien zadbać o wykonanie badania technicznego. Zastanawiasz się, ile kosztuje przegląd motocykla? Zapłacisz za to badanie mniej niż właściciele samochodów, bo tylko 63 złote.

Brak badania technicznego motocykla – jakie kary są przewidziane?

Warto jednak wiedzieć, że za brak ważnego badania technicznego kierowcę dwukołowca czeka kara w postaci mandatu o wartości nawet 500 zł. Co więcej, bez aktualnego przeglądu nie można poruszać się pojazdem po drogach. Ponadto policjant skonfiskuje dokumenty. Należy także pamiętać, że w przypadku kolizji spowodowanej pojazdem, który nie ma ważnego badania technicznego, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia z OC/AC. Zatem jeśli chcesz uniknąć dodatkowych wydatków, zadbaj, aby wykonać badanie techniczne w terminie.

Jak wygląda przegląd motocykla na stacji kontroli pojazdów?

Pierwszy przegląd motocykla dopiero przed Tobą i zastanawiasz się, jak wygląda takie badanie techniczne? Pracownik stacji kontroli pojazdów przeprowadzi weryfikację legalności pojazdów na podstawie przedstawionych przez właściciela dokumentów oraz bazy danych CEPiK. Następnie przejdzie do badania technicznego motocykla i jego zdatności do poruszania się po drogach. Pozytywny wynik kontroli zostaje zapisany w bazie danych. Natomiast jeśli podczas przeglądu zostaną wykryte nieprawidłowości, kierowca otrzyma 14 dni na usunięcie ewentualnych usterek. Warto wiedzieć, że negatywny wynik badania technicznego jest także wpisany do bazy danych, aby zapobiec sytuacjom, w których pojazd przejdzie kontrolę w innych stacjach.

Jak często należy wykonywać przegląd motocykla?

Częstotliwość wykonywania badania technicznego motocykla zależy w dużej mierze od jego wieku. Nowe pojazdy powinny mieć zrobiony pierwszy przegląd po 3 latach, a kolejny po 2 latach. Starsze motocykle należy badać co 12 miesięcy w stacji kontroli pojazdów.

Ubezpieczenie OC – czy jest obowiązkowe dla właścicieli motocykli?

Kolejnym elementem, o którym należy nie zapominać, jest obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne. Mogłoby się wydawać, że to wymóg tylko dla właścicieli pojazdów czterokołowych, ale jeśli masz motor, również o nim pamiętaj. OC jest obowiązkowe również dla motocykli! W przypadku braku ubezpieczenia komunikacyjnego ustawodawca przewidział następujące kary:

  • do 3 dni bez ważnej polisy – 230 zł,
  • do 14 dni – 580 zł,
  • powyżej dwóch tygodni – 1 160 zł.

Nawet jeśli podczas przerwy w ubezpieczeniu nie poruszasz się motocyklem, to nadal może zostać nałożona kara finansowa. Wynika to z tego, że dane o OC znajdują się w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli jednak bez ważnego ubezpieczenia spowodujesz kolizję, to czekają Cię poważne konsekwencje finansowe. UFG wypłaci świadczenie poszkodowanym, a Ty będziesz obciążony kosztami. Dlatego warto zadbać o to, aby mieć ważne OC motocykla.

Gdzie w Kole kupić tanie ubezpieczenie OC motocykla?

Szukasz najatrakcyjniejszej oferty na ubezpieczenie OC motocykla? Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Wizyta w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego

Jeszcze do niedawna przy poszukiwaniu polisy komunikacyjnej najwięcej osób decydowało się na wizytę w stacjonarnym oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Wymagało to poświęcenia czasu na dojazd do placówki i rozmowę z agentem. Ponadto taka metoda poszukiwania ubezpieczenia ograniczała wybór do ofert dostępnych w danym TU.

Spotkanie w multiagencji ubezpieczeniowej

Ciekawym rozwiązaniem na znalezienie korzystnej oferty ubezpieczeniowej dla motocykla jest wizyta w tzw. multiagencji. Zazwyczaj takie firmy współpracują z przynajmniej kilkoma TU, przez co można uzyskać więcej propozycji. Mimo to na wizytę należy poświęcić sporo czasu.

Poszukiwanie OC przez porównywarkę internetową

Coraz więcej osób decyduje się na znalezienie OC przez porównywarkę internetową. Wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie krótkiego formularza, aby uzyskać zestawienie z propozycjami OC od nawet kilkunastu TU. Ponadto nie trzeba wychodzić z domu, a z porównywarki internetowej można skorzystać bez względu na porę czy dzień tygodnia. Co więcej – dzięki sprawdzeniu ofert od kilkunastu TU masz szansę wybrać najlepszą propozycję dla siebie. Dlatego ubezpiecz swój motocykl przed sezonem na rankomat.pl.

Obecnie zakup OC dla dwukołowca wcale nie musi zajmować dużo czasu. Możesz to zrobić wtedy, kiedy jest to dla Ciebie najwygodniejsze.

(artykuł partnerski)

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526