„BIAŁA SOBOTA” w kolskim Szpitalu: bezpłatne badania przyciągnęły tłumy

Autor: kurier-kolski.pl | 03.04.2023

W ostatnią sobotę, 1 kwietnia, w dzień żartów, ale tu na poważnie, choć z życzliwym uśmiechem na ustach, w kolskim Szpitalu powiatowym odbyła się akcja tzw. „Biała sobota”. Tak tradycyjnie od dziesiątek lat nazywa się bezpłatne badania. Teraz i u nas w ten sposób rozpoczęto cykl badań, które – jak zapewnia dyr. Grzegorz Gibaszek – będą kontynuowane. Zainteresowanie mieszkanek m.Koła i Powiatu Kolskiego przeszła wszelkie oczekiwania organizatorów. Z tych pierwszych konsultacji skorzystało kilkadziesiąt kobiet.

 

To był 1 kwietnia, a więc Prima Aprilis, ale badania nie były żartem. „Biała sobota” w Szpitalu w Kole faktycznie się odbyła w budynku „C” kolskiej placówki, w Poradni Położniczo-Ginekologicznej.

Fot. FX-art

Po ogłoszeniu możliwości wykonania bezpłatnych badań nietrzymania moczu dla kobiet zmagających się z tym problemem oraz obniżeniem narządu rodnego, telefon rozdzwonił się momentalnie i w ciągu kilku godzin zapisy były zakończone. Okazało się, że chętnych na badanie mieszkanek naszego rejonu jest kilkakrotnie więcej niż miejsc. Utworzono więc listy rezerwowe i badania tego typu będą kontynuowane w kolejnych terminach.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez doktora Janusza Karaszewskiego – lekarza specjalistę położnictwa i ginekologii kierującego Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym kolskiego Szpitala, wraz z Położną Oddziałową Ewą Groncik, przy wsparciu Dyrektora SPZOZ w Kole Grzegorza Gibaszka oraz we współpracy z pozostałym personelem Szpitala.

Do akcji bardzo chętnie włączyła się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole, której pracownicy edukowali pacjentki w zakresie profilaktyki raka piersi. Przybyłe na badania i konsultacje kobiety miały możliwość przypomnienia i/lub nauki przeprowadzania prawidłowego samobadania piersi na fantomie zawierającym zmiany chorobowe. Po krótkim szkoleniu, każda z pań otrzymała zakładki, zawierające instruktaż samobadania oraz ulotki tematyczne.

Promocja zdrowia i działania profilaktyczne są na stałe wpisane w działalność Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole prowadzi działania dotyczące profilaktyki raka piersi od kilkunastu lat. Dodatkowo od marca bieżącego roku w ramach wdrożonego Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego „CO KRYJĄ TWOJE PIERSI” podejmowane są liczne działania edukacyjne skierowane do kobiet z różnych grup wiekowych, mające na celu szybsze wykrywanie nowotworów piersi wśród mieszkańców woj. wielkopolskiego.

__________________________________________________________________________

Tymczasem kierownictwo SPZOZ postarało się o przeprowadzenie kolejnych bezpłatnych badań, które odbędą się już wkrótce w naszej lecznicy powiatowej. Tym razem mają to być badania dla mężczyzn pod hasłem „Zdrowa aorta” – bezpłatne badanie USG aorty brzusznej. Brawo!

Ale – jak zapewniono naszą Redakcję – to nie koniec! O wszelkich innych cennych inicjatywach bezpłatnych badań (i nie tylk0) będziemy informować naszych Czytelników.

Opracował: Mariusz Kozajda
Zdjęcia: SPZOZ w Kole (na zdjęciach z oczywistych względów nie ma pacjentek!)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
mieszkanka
mieszkanka
1 rok temu

Jak jesteście tacy pomocni i zorganizowani to dlaczego nie ma ani jednego ginekologa w ośrodku zdrowia na ul. PCK. Źle było jak przyjmowało dwóch lekarzy ginekologów i zawsze były kobiety w swoich sprawach zdrowotnych. Wtedy nie musiano je namawiać do badań bo miały blisko czy to z Koła czy z okolic / pks w pobliżu/ . Dziś o swoje tyłki dbacie a nie o kobiet powiedzcie sobie prawdę przyznajcie się szczerze. OBŁUDO.

mieszkanka
mieszkanka
1 rok temu
Odpowiedz do.  kurier-kolski.pl

Najwięcej pewnie ubliżyłam tobie.

Anula
Anula
1 rok temu

Dziękujemy warto było się przebadać. Fajna akcja

Ostatnio edytowane 1 rok temu przez Anula
Pacjentka
Pacjentka
1 rok temu

Dzwoniłam pod podany numer przez kilka dni chciałam się zapisac i nikt nie raczył odebrać.Wypada)oby odbierać chociax

Kolanka
Kolanka
1 rok temu
Odpowiedz do.  Pacjentka

Ja miałam to samo, nie mogłam się dodzwonić.

Remik
Remik
1 rok temu
Odpowiedz do.  Pacjentka

Bo to pewnie były badania dla swoich jak to wszystko teraz jest.

Izka
Izka
1 rok temu

Dziękuuuuuujemy!

Smukee
Smukee
1 rok temu

Brawo dziękujemy! oby wiecej takich akcji

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526