Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Autor: kurier-kolski.pl | 06.03.2023

Rano 1 marca 2023 r. przy mogile śp. Zygmunta Wawrzyniaka ps. „Sęp” na cmentarzu parafialnym w Kole spotkały się liczne delegacje, by uczcić pamięć Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych Żołnierzy. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania słów z pamiętnika Witolda Pileckiego: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu…” i odśpiewania wraz z chórem „Kantata” z LO w Kole Hymnu Polski, po czym głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Świątek. Wartę Honorową przy grobie wystawili druhowie z OSP i MDP Koło nad Wartą. Młodzież z klasy mundurowej z Zespołu Szkół Technicznych w Kole trzymając w dłoniach portret naszego kolskiego Żołnierza Wyklętego „Sępa” oraz cienie twarzy…, podkreśliła powagę patriotycznego wydarzenia.

 

Wiązanki kwiatów złożyli:
-Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Świątek wraz z Sekretarzem Powiatu Arturem Szafrańskim i Agnieszką Chojnacką reprezentującą Biuro Posła na Sejm RP Leszka Galemby,
-Zastępca Burmistrza Miasta Koła Lech Brzeziński wraz z Dyrektorem MDK w Kole Radomirem Piorunem,
-Wójt Gminy Koło Mariusz Rybczyński wraz z Sekretarzem Gminy Żanetą Siwińską,
-Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz wraz z Pracownikiem,
-Przedstawiciele Stowarzyszenia Budowy Pomnika – Ławeczki Czesława Freudenreicha,
-Młodzież ze szkół: Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole, Zespołu Szkół Technicznych w Kole, Zespołu Opiekuńczo – Edukacyjno – Wychowawczego w Kole wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy. Na zakończenie obchodów wysłuchaliśmy pięknego wykonania Roty. O bezpieczeństwo uczestników zadbał Rejonowy Oddział PCK w Kole, którego reprezentował Kierownik Zofia Rowecka.

Źródło informacji: Powiat Kolski
Foto: Jacek Skrycki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Konkurs
Konkurs
1 rok temu

A gdzie kolscy patrioci?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526