O ciepłownictwie i geotermii kolskiej w Klubie Seniora „Trzecia Zmiana”

Autor: kurier-kolski.pl | 10.03.2023

Ciepłownictwo, ogrzewanie i zaopatrzenie w ciepłą wodę –  tej problematyce poświęcone było spotkanie Klubu Seniora „Trzecia Zmiana” w dniu 23 lutego br. Gościem seniorów był Przemysław Stasiak -Prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole. Prelegent zaznaczył, że wiodącym tematem jest geotermia. Zanim przeszedł do geotermii przedstawił, w ujęciu historycznym, jak rozwijało się ciepłownictwo w Kole.

 

Pierwszym zorganizowanym źródłem ciepła było uruchomienie pierwszego kotła w miejskiej ciepłowni w 1976r. Na przestrzeni lat następowały zmiany strukturalne by w 1995 roku powstała spółka i tak jest aktualnie. To spółka, w której 100% udziałów należy do gminy miejskiej Koło. Mówiąc w ujęciu historycznym, o rozwoju ciepłownictwa w naszym mieście informował słuchaczy o wykorzystywanych urządzeniach i ich mocy, obsługiwanym obszarze oraz surowcach niezbędnych do spalania, by uzyskać ciepło i ciepłą wodę dla mieszkańców. W ostatnich latach nastąpił rozwój sieci ciepłowniczej w związku z potrzebą podłączenia nowych rejonów miasta oraz modernizacja sieci, bowiem niektóre odcinki liczyły ponad 40 lat. Termoizolacja licznych obiektów wpłynęła na poprawę parametrów spalania i ogrzewania.

Szef kolskiego „Cieplika” w plastyczny sposób opisał jak to się dzieje, że ciepła woda i ciepło dociera do naszych domów, mieszkań. Wyjaśnił co to jest węzeł cieplny, który obsługuje blok mieszkalny lub kilka obiektów, i jaka jest jego rola i zainstalowanej w nim automatyki w zaopatrzeniu w ciepło i ciepłą wodę. Omówił występujące ostatnio problemy w zaopatrzeniu w węgiel. Węgiel i spalanie to także emisja spalin i problemy z tym związane – o tym także mówił gość.

I tak Prezes Przemysław Stasiak przeszedł do historii, jak podczas badań okryto zasoby wody termalnej w okolicach Koła. Dość szczegółowo omówił w jakich warunkach te wody zalegają i jakie mają parametry oraz możliwości ich wykorzystania, by odejść od węgla. To rodziło się w zamysłach i marzeniach w naszym mieście w 2000r. Odejście od węgla w kierunku odnawialnych źródeł energii to zmiana cywilizacyjna. Mówca dość szczegółowo omówił, jakie stąd korzyści. Jedną z nich będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla czym poprawimy jakość powietrza .Nie bez znaczenia będzie uniezależnienie się od węgla co jest ważne w aktualnej sytuacji. I tu także Prezes Przemysław Stasiek opisał sposób pobierania wód geotermalnych i ponownego odprowadzania do złóż po wykorzystaniu ciepła. Oprócz zalet geotermii mówca wspomniał także o wadach. Jedną z nich jest wysoki koszt początkowy wybudowania instalacji. Wchodzimy w energię geotermalną po ponad 45 latach działania systemu ciepłownictwa opartego na węglu. To się realizuje na naszych oczach. Wszystko wskazuje na to, że sezon ciepłowniczy 2023/2024 to już ciepło z wód geotermalnych.

Na zakończenie spotkania z seniorami Prezes Przemysław Stasiak odpowiedział na pytania zadane przez członków Stowarzyszenia.

Materiał: STOWARZYSZENIE KLUB SENIORA „TRZECIA ZMIANA ” w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Remik
Remik
23 godzin temu

Geotermia będzie ale jaka jest temperatura wody naprawdę i na co to wystarczy? Żeby nie było tak jak z przekopem mierzeji wiślanej .

Halina
Halina
3 dni temu

Na tym portalu tylko chwalenie a jak ktoś napisze krytykę post jest wtedy kasowany. Dobrze że to koniec nieudaczników z pisu.

Anton
Anton
1 dzień temu
Odpowiedz do.  kurier-kolski.pl

Mariuszek ja ci już pisałem wrócisz na ryneczek ha ha.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526