Dziury na świeżo zmodernizowanym odcinku drogi z Koła do Dzieraw??!

Autor: kurier-kolski.pl | 03.02.2023

Niemal prawdziwą burzę rozpętali niektórzy użytkownicy niedawno zmodernizowanego odcinka drogi z Koła do Dzieraw, gdy zobaczyli w nowym asfalcie kilka niewielkich dziur. Prace drogowe prowadzone były wspólnie przez Powiat Kolski i Gminę Miejską Koło tuż przed świętami, 22 grudnia. Uważni „obserwatorzy” wypatrzyli ubytki w nowiutkim asfalcie już na drugi dzień! Jak to możliwe? Wyjaśniamy dziś ten fenomen!

 

Przyznacie sami, że to aż nieprawdopodobne, by w nowo ułożonym asfalcie, już na drugi dzień powstały dziury. Część „obserwatorów” zrzuciła to na karb złej pogody, grudniowej aury. Pojawiło się zaraz grono „fachowców”, którzy na portalach społecznościowych zaczęli oceniać tę inwestycję i tłumaczyć fenomen powstania ubytków. Na naszym portalu pisaliśmy, że „znikają dziury i nierówności” (patrz pod spodem), tymczasem niektórzy, niemal w tym samym czasie, forsowali tezę, że pojawiły się nowe.

A tu pisaliśmy w grudniu o pracach drogowych na tej drodze. KLIKNIJ pod spodem w obraz, by zobaczyć artykuł:

Ruszyła modernizacja drogi powiatowej z m.Koła do Dzieraw (gm.Koło). Znikają dziury i nierówności!

Wszystko szczęśliwie wyjaśniło się niedługo później, bo podczas oficjalnego odbioru technicznego 29 grudnia rano, na którym spotkali się przedstawiciele inwestorów, wykonawcy oraz Powiatowego Zarządu Dróg. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mariusz Kozajda (obaj jako radni powiatowi z terenu wiejskiej Gminy Koło) i radny powiatowy Radomir Piorun, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kole Grzegorz Kujawa, Z-ca Dyr. PZD Anna Orchowska, przedstawiciel wykonawcy prac, czyli PRDM w Kole – Dyr. Paweł Andrzejczak oraz urzędnicy Wydziału Infrastruktury Technicznej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kole: Naczelnik Mariusz Grabarczyk i Jarosław Mazur.

Blisko pół kilometra nowego asfaltu położyli pracownicy PRDM SA w Kole na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg na trasie od ul. Toruńskiej w Kole w kierunki Dzieraw i Ochli. Droga powiatowa do Konina była od kilkudziesięciu lat w fatalnym stanie. W ostatnich latach fragmentami remontowano ją, aż pozostał 2 km odcinek z Koła do Dzieraw. Teraz Powiat Kolski w porozumieniu z Gminą Miejską Koło zmodernizował pierwszy fragment tego ostatniego odcinka. Pozostałą część drogi planuje się wykonywać w dalszym etapie.

Przybyli na odbiór techniczny drogi podpisali protokół odbioru. Dyr. PZD Grzegorz Kujawa oraz Dyr. PRDM Paweł Andrzejczak wyjaśnili, że trzy widoczne w nowym asfalcie zagłębienia, to nie żadne „dziury”, a oznaczone przez pracowników drogowych zapadnięte studzienki rewizyjne przebiegającego pod drogą uzbrojenia, których nie było zaznaczonych na istniejących planach tego terenu, a które tak oznaczono zagłębieniami w masie bitumicznej, by później podwyższyć studzienki do poziomu asfaltu.

Przy okazji przedyskutowano kwestie kontynuacji inwestycji. Dyr. Kujawa przypomniał także, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Koła przewiduje w tym miejscu, na początku drogi, od strony ul. Toruńskiej, wykup terenów (w tym budynku bardzo utrudniającego obecnie widoczność) i utworzenie ronda. Stanie się to prawdopodobnie w przyszłości, przy okazji modernizacji całej ul. Toruńskiej. Aby jednak do niej doszło, w pierwszej kolejności musi powstać i zacząć funkcjonować Północna Obwodnica Miasta Koła (obecnie prowadzona inwestycja), która zapewni odpowiedni objazd dla dużego tu ruchu pojazdów.

A tak wygląda pozostała jeszcze do zrobienia część 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Koło-Dzierawy, który wymaga modernizacji (patrz pod spodem). Zostało już niewiele, ale przecież wcześniej niemal cała trasa z Koła aż do Ochli wyglądała podobnie. W ostatnich latach zmieniło się to diametralnie.

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526