Kolejny stary fragment Szpitala wyremontowany: mają być wielkie oszczędności na prądzie i ogrzewaniu!

Autor: kurier-kolski.pl | 23.12.2022

Zakończono gruntowną modernizację Prosektorium przy kolskim Szpitalu powiatowym. Remont sfinansowano dzięki dotacji rządowej, a objął kompleksowe prace budowlane i całkowitą wymianę wyposażenia. Przedwojenny budynek odzyskał swój historyczny wygląd, a jego użytkowanie przyniesie Szpitalowi aż 80% oszczędności prądu i 50% oszczędności w ogrzewaniu. Osoby zmarłe w placówce będą godnie, w dobrych warunkach i pełnym poszanowaniu,  przygotowywane do pochówku.

 

Jak podkreśliła obecna podczas odbioru Prosektorium Ewa Lewicka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole, budynek ten już nie nadawał się do dalszego użytku i był z niego wyłączony decyzją Wojewódzkiego Wielkopolskiego Inspektora Sanitarnego. Stąd była konieczna natychmiastowa przebudowa i generalny remont. – Stan tego obiektu był bardzo zły i nie spełniał wymagań sanitarnych. Dlatego bardzo dziękuję, że w tak szybkim czasie zrealizowano tę inwestycję. Gratuluję panie Starosto.

Przedwojenna budowla była nieremontowana od kilkudziesięciu lat. Sprawiała wrażenie jakby miała się wkrótce się zawalić, była niezwykle energochłonna przez bardzo stare chłodnie do przechowywania ciał, stare, nieszczelne okna i brak ocieplenia murów, oraz nie spełniała już żadnych, nawet podstawowych wymogów, szczególnie tych sanitarnych.

W odbiorze nowo wyremontowanego Prosektorium wzięło udział duże grono osób, w tym między innymi: nowy p.o. Dyrektor SP ZOZ w Kole Grzegorz Gibaszek i Zastępca Dyrektora d/s Medycznych lek. Michał Michalski. Powiat Kolski reprezentował Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Wicestarosta Sylwester Chęciński, Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Świątek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mariusz Kozajda, członkowie Zarządu Powiatu Kolskiego: Henryk Tomczak i Zbigniew Szarecki. Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego reprezentowała Dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Liwia Polcyn-Nowak. Byli także obecni Skarbnik Powiatu Zygmunt Sołtysiak oraz Sekretarz Powiatu Artur Szafrański oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Kolskiego Lilla Urbaniak.

Z informacji przekazanej przez pracowników Szpitala zebrani mogli się dowiedzieć o szerokim zakresie wykonanych prac remontowych Prosektorium. Był to remont generalny budynku wraz z przebudową, dostosowaniem do aktualnych wymogów budowlano-socjalno-sanitarnych, wraz z wymianą całego wyposażenia na bardzo nowoczesne i energooszczędne. Odnowiono węzeł sanitarny, powstało nowe pomieszczenie administracyjne oraz miejsce do ostatniego pożegnania zmarłych bliskich osób. Czasu na realizację remontu było bardzo mało, ale trzeba było wykorzystać przyznane dotacje, i wszystko doskonale się udało zrobić na czas.

Na realizację inwestycji składały się trzy źródła finansowania: rezerwa celowa budżetu państwa przekazana przez Wojewodę Wielkopolskiego w kwocie 690.000 zł, dotacja organu założycielskiego Szpitala, czyli Powiatu Kolskiego, w kwocie 342.314,38 zł oraz własne środki SP ZOZ w Kole – 64.637,98 zł

W szpitalu są takie miejsca, gdzie na twarzach ludzi możemy zobaczyć dużo uśmiechu i łzy szczęścia. Jest tak na przykład, gdy rodzą się dzieci. Ale jest tez takie pomieszczenie, gdzie na twarzach osób można zobaczyć rozpacz, łzy smutku, przygnębienia. To właśnie Prosektorium. To właśnie tam najbliżsi często żegnają najbliższą osobę… I to miejsce powinno być godne. Teraz, po remoncie generalnym, jest godne. Bo ja pamiętam ten budynek jeszcze sprzed wielu lat, jak wyglądał, jak funkcjonował. I to miejsce nie spełniało żadnych wymogów, nie było w żaden sposób przystosowane do swojej funkcji, jaką powinno spełniać – powiedział p.o. Dyrektor SPZOZ w Kole Grzegorz Gibaszek.

Odbieramy dziś obiekt, który szczególnie radosnym nie jest, i dlatego dziś atmosfera wśród nas nie jest nazbyt wesoła ani uroczysta, pomimo, że udało się zrealizować tak ważną inwestycję. Ale niewątpliwie Prosektorium jest to miejsce, które bywa końcem ludzkiego życia, gdzie tak naprawdę mamy obowiązek dbać o godność osób zmarłych na terenie naszego Szpitala. I są to nie tylko mieszkańcy naszego powiatu, ale także biorący udział w wypadkach samochodowych w naszej okolicy. I myślę, że teraz, po tym remoncie, to miejsce zapewnia godne traktowanie osób zmarłych – mówił Starosta Kolski Robert KropidłowskiWiemy jak ten budynek wyglądał wcześniej. Było ciągle wiele problemów, wiele uwag, skarg na warunki w Prosektorium. Dlatego tym bardziej niezwykle się cieszę, że udaje nam się robić w tym szpitalu kolejne ważne inwestycje. Bo ta inwestycje, też jest bardzo ważna, mimo że są nieraz różne złośliwości, uwagi, ale jeśli ktoś logicznie pomyśli i dobrze się zastanowi, postawi się w sytuacji rodzin osób zmarłych w szpitalu, to musi przyznać, że ten remont jest tak samo istotny jak każdy inny. Bo tu, w naszym szpitalu kolskim, nie ma nieważnych miejsc. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526