Życie i śmierć Czesława Freudenreicha inspiruje do działań kolejne pokolenia

Autor: kurier-kolski.pl | 28.11.2022

Wspaniałe wydarzenia w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości dokonały się na deskach kolskiego MDK. Odbyła się promocja wydawnictwa „Czesław Freudenreich. Nie przeminął”  pod red. Dariusza Matysiaka oraz wystawiony został poruszający spektakl „Nie przeminąłem” w reżyserii Anety i Radomira Piorunów w wykonaniu Kolskiego Teatru Otwartego im. Czesława Freudenreicha z udziałem Towarzystwa Śpiewaczo-Muzycznego „Lutnia”. Niespodzianką dla obecnych było uhonorowanie Radomira Pioruna – dyrektora MDK, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. O przyznanie odznaczenia Ministra Kultury, za pośrednictwem posła na Sejm RP Leszka Galemby, wystąpił Starosta Kolski Robert Kropidłowski. Ten zaszczytny tytuł wcześniej przyznano także: Halinie Grabowskiej, Kazimierzowi Kasperkiewiczowi, Jackowi Skryckiemu oraz Krzysztofowi Lityńskiemu.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele rodziny Freudenreichów: Rodzeństwo Szot – Anna, Małgorzata i Dariusz oraz Tadeusz Freudenreich z rodziną. W kontekście promocji publikacji, prowadząca spotkanie Bożena Gronert-Ubych powiedziała: Tytuł publikacji „Czesław Freudenreich. Nie przeminął” jest odzwierciedleniem idei, jaka przyświecała pomysłodawcom. Odwołując się do przeszłości i do teraźniejszości autorzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie: w jakim wymiarze bohater przetrwał w naszej świadomości, jakie wartości, którym był wierny i pasje jakim się z upodobaniem oddawał, stanowiły i stanowią inspirację do realizacji pomysłów, którym on patronuje. Wskazano te obszary życia społecznego, w których postawa Czesława Freudenreicha oraz jego oddanie sprawom wielkim stały się trwałe i nie przemijają. Posiłkując się dostępnymi materiałami i wcześniejszymi publikacjami, w książce opublikowano wspomnienia osób mu bliskich. Wykorzystano też zapisy z zasobów Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Publikacja wzbogaci zbiory bibliotek z terenu miasta i powiatu kolskiego.

Wydanie publikacji było możliwe dzięki środkom finansowym pozyskanym z Gminy Miejskiej Koło i Powiatu Kolskiego.

Spotkanie było też okazją do przekazania informacji na temat postępu prac prowadzących do zakończenia projektu budowy Pomnika – Ławeczki poświęconej Czesławowi Freudenreichowi. Odsłonięcie pomnika-ławeczki ma się odbyć 1 czerwca 2023 roku, dokładnie w 150. rocznicę urodzin naszego Wielkiego Bohatera.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526