Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 14.11.2022

Dnia 11 listopada br. odbyły się w Kole powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości, których współorganizatorem była Gmina Miejska Koło oraz Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, bo po raz pierwszy na płycie pięknie odnowionego Skweru Niepodległości przed kolskim Starostwem, a przemarsz ulicami na Starówkę miał wyjątkową oprawę, bo z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Zajezdnia” z Modły Królewskiej korowód prowadziły i zamykały samochody będące dawniej i dziś w użyciu Wojska Polskiego.

 

Więcej zdjęć dostępnych jest na profilu facebookowym Powiatu Kolskiego:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=501478335351455&set=pcb.501509832014972

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 9.00 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole. Po podniesieniu flagi na maszt odegrano hymn państwowy. Obecnych powitał kolski Starosta Kolski Robert Kropidłowski.

Następnie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą „Poległym Obywatelom Miasta Koła Za Wolność Ojczyzny w latach 1914-1918, 1939-1945”. Wartę honorową przy tablicy pełnili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Kole.

W trakcie przemarszu wraz z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego do kościoła farnego złożono także okolicznościowe wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945-1946 w byłej siedzibie NKWD i UB przy ulicy Grodzkiej oraz przy pomniku „Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914-1918, 1939-1945”. Wartę honorową przy pomniku pełnili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kole oraz przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej nr 4150 z Konina.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz. Mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego koncelebrowali kolscy kapłani, a jej oprawę muzyczną zapewnił Chór farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego. Liturgię Słowa wygłosili przedstawiciele Oddziału Rejonowego PCK w Kole. Na zakończenie Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski podziękował obecnym za udział w uroczystości.

Po eucharystii w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” obecni odśpiewali hymn, zaintonowany przez Amelię Biernat, Oliwię Biernat i Antoniego Pacholika – uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole.

Tegoroczny przemarsz ulicami miasta w dniu 11 listopada miał wyjątkową oprawę. Z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Zajezdnia” z Modły Królewskiej korowód prowadziły i zamykały samochody będące dawniej i dziś w użyciu naszego wojska.

Źródło: Powiat Kolski i Urząd Miejski w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526