Oddali hołd zamordowanym przez Niemców patriotom: Czesławowi Freudenraichowi i jego córce Krystynie

Autor: kurier-kolski.pl | 14.11.2022

Dnia 10 listopada 2022 r.,  w 83. rocznicę śmierci Czesława Freudenreicha i jego córki Krystyny, władze Powiatu Kolskiego i Miasta Koła oraz inne delegacje, oddały zamordowanym przez niemieckie Gestapo bohaterom. Na cmentarzu Bożena Gronert-Ubych odczytała wspomnienie o Czesławie. Wartę przy grobie pełnili uczniowie z LO- Klasa mundurowa (ZST w Kole), oraz Strażacy Ochotnicy z OSP Koło nad Wartą. Również i w tym roku młodzież przyniosła ze sobą dwa portrety wykonane przez uczennicę Kamilę Ignaczak, przedstawiające zamordowanych przez Niemców 10. listopada 1939r. Czesława i Krystynę.

 

Przy grobie Kolskiego Bohatera, na cmentarzu parafialnym w Kole, oraz przy pamiątkowej tablicy znajdującej się na budynku dawnej Fabryki Fajansu przy ul. Sienkiewicza, przybyli zapalili symboliczne znicze, odmawiając modlitwę za zmarłych, oraz złożyli wiązanki kwiatów: Robert Kropidłowski – Starosta Kolski, Artur Szafrański – Sekretarz Powiatu, Krzysztof Witkowski – Burmistrz Miasta Koła, Piotr Śniegocki – kolski kolekcjoner i społecznik, który reprezentował również nieobecną prawnuczkę Czesława – Dorotę Janiszewską, Radomir Piorun – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole, Aleksandra Kowalska – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, Krystyna Oblizajek i Teresa Brzoska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Uczniowie z klasy mundurowej ZST w Kole wraz z opiekunem, Radnym Powiatu Łukaszem Królasikiem, mieszkanka Koła Pani Frątczak, Izabela Rybnik ze Stowarzyszenia 2050, oraz Członkowie Stowarzyszenia Budowy Pomnika Czesława Freudenreicha: Bożena Gronert – Ubych, Agata i Jacek Dziedziczakowie, Roman Rutkowski, Adam Wilk i Jacek Skrycki, którzy jak co roku dbają o pamięć śp. Czesława.

**********************************************************************************

W nocy z 13 na 14 października 1939 r. Czesław Freudenreich wraz z córką Krystyną Aliną, która też angażowała się w działalność społeczną i patriotyczną, zostali aresztowani i osadzeni w konińskim więzieniu. Bez wyroku sądowego, po wielu dniach przesłuchań ojciec wraz z córką zostali rozstrzelani 10 listopada 1939 r., w grupie około 56 skazańców. Egzekucja ta, nieprzypadkowo dokonana w przeddzień Święta Niepodległości, miała za zadanie zastraszenie ludności polskiej i zmuszenie jej do uległości wobec okupanta.
Czym tak bardzo narazili się Niemcom, że zdecydowali się ich zamordować zaraz na początku okupacji? Zachował się dokument z 24 listopada 1940 r. – pismo z Wydziału III SD (Sicherheitsdienst – Służby Bezpieczeństwa SS) w Poznaniu. Czytamy w nim – „Freudenreich podczas przesłuchań określał się jawnie jako Polak. Rozstrzelana córka określała się jako Strzelczyni”. Czesław Freudenreich i jego córka Krystyna, podobnie jak ojciec mocno zaangażowana w działalność społeczną znajdowali się od dawna na hitlerowskiej czarnej liście. Ojcu pamiętano rozbrajanie żołnierzy cesarskich Niemiec w listopadzie 1918 r. i antyhitlerowskie wystąpienia. Córka Irena wspominała – „Odwaga i samodzielność – to były przymioty, które powinnyśmy jako Polki posiadać (…)”. Jedyną ich winą było to, że byli Polakami i pozostali wierni słowom, które Czesław Freudenreich zapisał w swoim dzienniku pod datą 17 marca 1934 r. – „W nas urodzonych w niewoli powinna płonąć nieustannie miłość ku ojczyźnie. Tę miłość przepełnioną tyloletnią tęsknotą do wolności powinniśmy starannie pielęgnować w sobie i nam bliskich to uczucie, że jest się Polakiem i Polką”.

Źródło: Powiat Kolski i MTC
Zdjęcia: Powiat Kolski i Jacek Skrycki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526