Kolski PSZOK już w nowej lokalizacji – wyprowadzony z największego osiedla domów jednorodzinnych!

Autor: kurier-kolski.pl | 12.11.2022

Oficjalnie otwarto nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla Gminy Miejskiej Koło przy ul. Zakładowej 25. Tym samym zakończył funkcjonowanie zakład zlokalizowany w centrum Koła, o co wielokrotnie, od wielu lat, wnioskowali mieszkańcy os. Płaszczyzna. Teraz odetchną od uciążliwego smrodu. Koszt realizacji inwestycji wyniósł ponad 2 mln zł, z czego ponad 1,3 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z Warszawy. W otwarciu oprócz Burmistrza Koła i Starosty Kolskiego wzięło udział m.in. aż 3-ch posłów z różnych opcji politycznych, Wicewojewoda i Radny Wojewódzki oraz radni Rady Miasta Koła.

 

Projekt „Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla Gminy Miejskiej Koło” w ramach działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 1 341 521,00 zł. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 2.050.398,00 zł. Przedsięwzięcie zostało realizowane przez PPHU MISZBUD w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Otwierając obiekt, symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Posłowie na Sejm RP Leszek Galemba, Tomasz Nowak i Tadeusz Tomaszewski, Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Robert Popkowski, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, w imieniu Rady Miejskiej Koła Przewodniczący Tomasz Sobolewski, radne Ewa Lewicka i Wanda Obiała oraz wykonawca zadania z PPHU MISZBUD Jarosław Miszczak.

– Celem zadania jest zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu poprzez racjonalizację systemu gospodarki odpadami, w tym w szczególności poprzez zapewnienie właściwej infrastruktury do zagospodarowania odpadów, a realizacja wpłynie na poprawę warunków ekologicznych i ekonomicznych Koła – powiedział burmistrz Krzysztof Witkowski W PSZOK-u są zbierane i magazynowane odpady komunalne z miasta, które będą przekazywane zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami do ponownego użycia, recyklingu i odzysku innymi metodami oraz prowadzone będą działania towarzyszące, np. edukacyjne.

Kolski włodarz podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia – Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska za przekazanie środków oraz dobrą współpracę i pomoc, staroście kolskiemu, radnym miejskim, pracownikom Urzędu Miejskiego, wykonawcy zadania, prezesowi Spółki MZWiK za wybudowanie kanalizacji sanitarnej w tym rejonie, także prezes MZUK, której spółka będzie punkt obsługiwać.

Plany wybudowania PSZOK-u były już w poprzedniej kadencji, ale nie powiodły się – wspominał burmistrz Krzysztof WitkowskiPodjęcie decyzji o budowie PSZOK-u w innej części Koła było jedną z pierwszych moich decyzji. Dawna lokalizacja, w środku osiedla domów jednorodzinnych, wprowadzała niedogodności w prowadzeniu efektywnej gospodarki odpadami. Obecnie zakład mieści się w części przemysłowej miasta i jest początkiem tworzenia w tym miejscu centrum gospodarki odpadami, w najbliższych latach mam plan przeniesienia na ul. Zakładową siedziby spółki MZUK, by stworzyć jednolity kompleks gospodarowania odpadami dla miasta Koła.

– Polityka proekologiczna jest bardzo ważna – przyznała reprezentantka rządu w terenie Wicewojewoda Aneta NiestrawskaGratuluję miastu determinacji i podjęcia decyzji o stworzeniu takiego punktu, dobrze, że jest takie miejsce bezpieczne dla ludzi i dla środowiska.

W wystąpieniach poseł Leszek Galemba przyznał, że nasze miasto zmienia się na lepsze. Wsparcia na tego typu inwestycje są potrzebne. Inwestycja jest piękną wizytówką Koła. Poseł Tomasz Nowak zaznaczył, że dbałość o środowisko powinna być kierunkiem działania wszystkich samorządów i rządów, nasze małe ojczyzny nie powinny być degradowane. Gratulował samorządowi efektywności w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków. Z kolei Tadeusz Tomaszewski przyznał, że pozyskane środki zwiększają szanse na szybki rozwój, polepszają funkcjonowanie miasta i jakość życia mieszkańców. Gratulował jednostkom, które włączają się w akcje informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony środowiska. Wspomniał o konkursach ekologicznych radnego miejskiego Adriana Króla, który działaniami swoimi przyczynia się do promocji zachowań proekologicznych.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
pierun
pierun
1 rok temu

ta paskudna unia dała kasę a pisiory z posłem ze wsi nie wstydzą się na tym lansować?

Gbg
Gbg
1 rok temu
Odpowiedz do.  pierun

Płacimy do UE gigantyczną składke a firmy francuskie niemieckie i inne w tym markety zarabiaja tu miliardy które potem wywożą do siebie dzięki unii więc to żadna łaska ze unia coś daje.Więcej z nas doi niż daje.Unia to nie jakis dobry wujek

What???
What???
1 rok temu
Odpowiedz do.  pierun

Widze tam też posłów Nowaka z PO , Tomaszewskiego z lewicy i p. włodarza z Lewicy czyli Witkowskiego . Oni co tam robia nie lansują sie??

Maria
Maria
1 rok temu

Prosze o przedstawienie zasad dzialania punktu. Przywioze stare graty i gdzie mam to zlozyc? Do boksu? kto potem bedzie ladowal do utylizacji? Kto moze korzysta z tego punktu? Mieszkancy Kola, ktorych gmin?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526