W sierpniu wspominamy bliskiego naszemu sercu śp. księdza S. Opałko

Autor: kurier-kolski.pl | 10.08.2022

W tym miesiącu warto przypomnieć wybitną postać ks. ppłk. prałata Serafina Opałko. Dnia 1 sierpnia przypadła bowiem 36.rocznica śmierci tego kapłana, a dziś, 10 sierpnia – 111. rocznica urodzin. Przedstawiciele naszej Redakcji złożyli mu hołd pod tablicą pamiątkową na murach Fary, a dziś – przy grobie na cmentarzu. Duchowny ten był osobą, która w wyjątkowy sposób wpisała się w historię Koła i okolic. Zapisał się we wdzięcznej pamięci ludzi jako bardzo dobry proboszcz, świetny administrator parafii oraz dekanatu, odnowiciel wiekowej Fary i cmentarza oraz budowniczy nowych świątyń: na Bliznej w Kole i w Ochlach. Jego pogrzeb był ogromną manifestacją patriotyczną tysięcy mieszkańców Koła i okolic. Pamiętacie księdza Opałko?

 

Ksiądz Serafin Opałko był proboszczem Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole w latach 1971-1986, a także dziekanem kolskim.

Okres posługi kapłańskiej ks. Opałko w Kole przypadł na czas realizacji postanowień II Soboru Watykańskiego oraz przemian politycznych i społeczno-gospodarczych w Polsce, w tym narodzin opozycyjnego ruchu społecznego „Solidarność”, wydarzeń sierpniowych i stanu wojennego. Kapłan objął pomocą duszpasterską „Solidarność” w Kole. W stanie wojennym czynnie włączył się w akcję rozdawania darów żywnościowych dla potrzebujących. Jego homilie przepełnione były troską o los Ojczyzny. Pozostawił po sobie również materialny ślad w postaci remontu plebanii i domu parafialnego, odnowienia polichromii w kościele farnym, znaczne poszerzenie obszaru cmentarza parafialnego w Kole oraz budowy kościołów w Ochlach (gm. Koło) i przy ul. Blizna w Kole.

Jako jedyny kolski duchowny otrzymał w 1983 r. tytuł honorowy „Za zasługi dla miasta Koła”. Jego nazwiskiem została nazwana ulica oraz rondo w Kole. Władze kościelne doceniły również ogrom pracy ks. Opałki. W 1982 r. został kanonikiem kapituły kaliskiej, a w 1984 r. papież Jan Paweł II wybrał go do grona swoich kapelanów honorowych. W 1986 r. został prałatem honorowym Jego Świątobliwości Jana Pawła II.

Na fotografii wyżej: podobizna Księdza Prałata namalowana na polichromii Fary, na wysokości chóru muzycznego. Wymienia ona daty urodzenia i śmierci, najważniejsze zasługi z czasów jego posługi w Kole oraz godności kościelne, którymi został uhonorowany: prałata honorowego Jego Świątobliwości i kanonika kapituły kolegiaty kaliskiej. Na mantolecie namalowano odznaczenia cywilne, które otrzymał m.in. Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Walecznych i Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami. Fot.: Marcin Nowacki

Zmarł 1 sierpnia 1986 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kole. Na pogrzeb przybył wielotysięczny tłum mieszkańców Koła i okolic, w tym także bardzo wiele osób duchownych. To była wyjątkowa demonstracja żałobno-patriotyczna. Kondukt żałobny przeszedł ulicami miasta, a w organizacji ruchu pomagali nawet funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, co świadczyło o ich szacunku do zmarłego kapłana, pomimo jego przeszłości AK-owskiej.

Zdjęcia archiwalne ze zbiorów Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kole (źródło: „Dawne Koło” Mariusz Kozajda, TPMK 2002):

Oraz zdjęcia z prywatnych zbiorów Pana Pawła Adamkiewicza z Koła (fot: Roch Adamkiewicz):

Opracowanie: Mariusz Kozajda i Jacek Skrycki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Polonista
Polonista
1 rok temu

Kiedyś była już dyskusja na ten temat. Może ja przypomnę. Opałkę- wspominamy kogo? co?- Opałkę, Kozajdę, Moniuszkę itd.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526