Dożynki parafialno-gminne w Kłodawie [FOTO]

Autor: kurier-kolski.pl | 19.08.2022

Dnia 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej, w Krzykosach odbyły się dożynki parafialno-gminne Gminy Kłodawa. Gospodarzami ich byli: Piotr Michalak – burmistrz Kłodawy, Katarzyna Hamiga – wiceburmistrz, Krzysztof Krusiński – przewodniczący Rady Miejskiej oraz ks. kan. Andrzej Piesik, proboszcz Parafii Borysławice Kościelne. Wśród ważniejszych gości dopisali: Aneta Niestrawska – I Wicewojewoda Wielkopolski, Robert Popkowski – radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Waldemar Banasiak – członek Zarządu Powiatu Kolskiego, Bożena Dominiak – wójt Gminy Grzegorzew, Agnieszka Chojnacka – szef biura posła Leszka Galemby i Grzegorz Fiałkowski – Prezes KHBC w Straszkowie.

 

Tradycyjnie już w gminie Kłodawa Dożynki to czas radości i podziękowań – Panu Bogu za plony, a rolnikom za trud, to symbol szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynki są również zwyczajowo okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą dziękczynną w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Borysławicach Kościelnych (gm. Grzegorzew) – parafii sołectwa Krzykosy, oraz w kłodawskich kościołach pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Kłodawie i pw. św. Dominika w Bierzwiennej Długiej. Barwny korowód delegacji z darami pól, wieńcami i chlebem, wśród przyśpiewek i przygrywek Kłodawiaków i Lubonianek rozpoczął coroczne świętowanie zakończenia prac rolnych na wsi.

W kłodawskim święcie plonów wzięła udział liczna delegacja samorządowców i mieszkańców kilku sołectw z Gminy Grzegorzew na czele z panią Wójt Bożeną Dominiak, którzy również przywieźli wieńce i bochny chleba. W ten sposób mieszkańcy grzegorzewskich sołectw włączyli się aktywnie w dożynkowe święto.

Piotr Michalak – burmistrz Kłodawy, Katarzyna Hamiga – wiceburmistrz, Krzysztof Krusiński – przewodniczący Rady Miejskiej wraz z ks. kan. Andrzejem Piesikiem, proboszczem Parafii Borysławice Kościelne, wprowadzili przybyłych gości, wśród których byli m.in.: Aneta Niestrawska – I Wicewojewoda Wielkopolski, Robert Popkowski – radny sejmiku województwa wielkopolskiego, Waldemar Banasiak – członek Zarządu Powiatu Kolskiego, Jarosław Sobański – Przewodniczący Komisji Budżetu Rady Powiatu Kolskiego, Bożena Dominiak wójt Gmina Grzegorzew, oraz delegacje przedsiębiorców – na plac w Krzykosach. Nasi goście wyrazili szacunek dla pracy rolników, podziękowanie za ich trud oraz cierpliwość, a taką życzyli, aby nigdy nikomu nie zabrakło chleba.

Starostowie tegorocznych Dożynek Marta Mikołajczyk i Roman Mikołajczyk przekazali gospodarzom bochen chleba: – proszę przyjąć ten dorodny bochen chleba – symbol tegorocznych plonów i trudnej pracy rolników. Z bożą pomocą dzielcie go sprawiedliwie wśród mieszkańców naszej gminy. Niech się darzy naszej gminie Kłodawa, niech się darzy kłodawskiej ziemi” Piotr Michalak burmistrz Kłodawy wyraził wdzięczność za trud pracy kłodawskich rolników, a także podziękował za przysłowiowy chleb, że go nie zabraknie na naszych stołach. Wszystkich uczestników zaprosił do wspólnej zabawy w świętowaniu zbiorów tegorocznych plonów.

Z rąk włodarzy wszyscy świętujący zostali obdzieleni częścią tak drogocennego daru, jakim jest nasz codzienny chleb. Zanim uczestnicy dożynek udali się na poczęstunek przy stołach biesiadnych przygotowanych przez 5 sołectw, przeprowadzono Gminny Przegląd Regionalny Dziedzictwa Kulinarnego. Komisja konkursowa, której przewodniczyła Jadwiga Tyksińska, miała bardzo trudne zadanie. Nagroda główna – Misa Sołtysa powędrowała w tym roku do Sołectwo Krzykosy. Najwięcej emocji towarzyszyło zmaganiom podczas sportowych turnieju sołectw o puchar starostów dożynek. Rywalizację wśród 10 drużyn wygrał zespół z Sołectwo Górki, za nim na drugim miejscu Sołectwo Luboniek i ostatnie miejsce na podium Rycerzew. W przeglądzie twórczości ludowej głównym trofeum był Złoty Chochoł, który trafił do Renata Męczekalska. Na scenie wystąpili nasi lokalni artyści Zespół ludowy Lubonianki, Kłodawiacy, Trio Creative, Solniczka Folk, Studio Piosenki Muzol i Zespół wokalny Parlando. Dożynkowe uroczystości trwały do późnych godzin nocnych. Wspólnej zabawie towarzyszyły koncerty zespołów Kolorowe Gitary, DJ Matus.

I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, która została zaproszona do prac komisji oceniającej wiejskie stoły, podziękowała twórcom ludowym i rzemieślnikom wystawiającym swoje prace.

– Drodzy Rolnicy z powiatu kolskiego, dziękuję Wam za pracę – niezwykle wymagającą, pełną poświęceń i wyrzeczeń, dziękuję za zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego dla naszej Ojczyzny. W ostatnich latach wiele dobrego dzieje się na terenach wiejskich w naszym powiecie – rząd Premiera Mateusza Morawieckiego docenia pracę rolnika, a dzięki transferowaniu środków na polską wieś możliwa jest jej modernizacja, by życie na wsi było łatwiejsze, by młodzi ludzie kontynuowali tradycje Ojców – powiedziała.

Źródło informacji: Gmina Kłodawa i WUW w Poznaniu
Zdjęcia: Jacek Skrycki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526