Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Koła dla uczczenia jubileuszu lokacji miasta [FOTO+WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 22.07.2022

W tym roku Koło świętuje 660. rocznicę lokacji. Choć kulminacja wydarzenia przypadła na dzień 18 lipca – czyli datę wystawienia dokumentu lokacyjnego, cała kolska społeczność (szkoły, instytucje, stowarzyszenia, osoby prywatne i in.) przez cały rok dokłada starań, by podkreślić swoją więź z miastem. Dnia 18 lipca br., w rocznicę lokacji, miała miejsce uroczysta Sesja Rady Miejskiej Koła w sali kolskiego MDK, z udziałem dużego grona zaproszonych gości.

 

Początek naszemu miastu dał przywilej lokacyjny wystawiony 18 lipca 1362 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego tekst zachował się m. in. w potwierdzeniu, jakie wystawiła 22 września 1477 roku ówczesna posiadaczka Koła, księżna Anna sochaczewska. Dzisiaj trudno jest też wskazać jednoznacznie genezę nazwy naszego miasta. Zgodnie z jednym z podań nazwa miasta związana jest z jego położeniem w zakolu Warty. W myśl innej legendy, miastu nadano nazwę pochodzącą od starożytnych zgromadzeń miejscowej szlachty tzw. kół. Ówczesne koła szlacheckie dały początek sejmikom kolskim. Jak głosi jeszcze inna legenda, w Kole wszystko zaczęło się od koła… Wóz, którym podróżował Kazimierz Wielki, w okolicy osady, zgubił koło. Mieszkańcy pomogli monarsze, który w podziękowaniu nadał osadzie prawa miejskie i nazwę…

Lepszemu poznaniu naszej historii służą publikacje wydawane przez Urząd Miejski oraz stowarzyszenia i osoby prywatne a także wszelkie działania szkół, instytucji, stowarzyszeń – konkursy, wykłady, działania artystyczne i inne formy twórcze. Dnia 18 lipca br., w rocznicę lokacji, miała miejsce uroczysta Sesja Rady Miejskiej Koła. W wyjątkowych chwilach obrady odbywają się na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kole, a niecodzienny charakter spotkania podkreśla odegranie hymnu państwowego i hejnału miasta przez Kwintet Orkiestry Dętej OSP w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego oraz wprowadzenie sztandaru miasta. W uroczystej Sesji udział wzięły osoby związane z samorządem dziś i dawniej, parlamentarzyści, prezesi, dyrektorzy, kierownicy, honorowi obywatele i zasłużeni dla miasta oraz wszyscy zainteresowani tym otwartym wydarzeniem. W wystąpieniach okolicznościowych wygłoszonych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Koła Tomasza Sobolewskiego, Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego czy Dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych Tomasza Nuszkiewicza, oprócz historii i podsumowania dokonań, podkreślone zostało, że miasto kształtują jego zacni obywatele. Wielu należy się wdzięczność za dokonania i trwały ślad na kartach historii.

KLIKNIJ w obraz, by zobaczyć nagranie z sesji Rady:

Jednogłośnie radni podjęli uchwałę w sprawie uczczenia jubileuszu 660. rocznicy lokacji miasta Koła. Treść dokumentu, będącego podziękowaniem złożonym wszystkim, którzy pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju miasta, hołdem przynależnym przodkom od współczesnych pokoleń, brzmiała: „My, Rajcy Miasta Koła, będąc świadomi wagi i znaczenia dla społeczności lokalnej, przypadającej w roku 2022 rocznicy 660. lecia lokacji miasta na wyspie rzecznej w zakolu Warty, na miejscu sołectwa Koło pragniemy, aby fakt ów stał się powszechnie znanym. Rada Miejska Koła z szacunkiem i odpowiedzialnością przyjmując obowiązki zachowania i pomnażania danego nam przez umiłowane miasto dziedzictwa tradycji, kultury i historii wyraża w 660. rocznicę tego wydarzenia wdzięczność Królowi Założycielowi oraz Wójtowi Henrykowi z Warty. Lokacja miasta, dnia 18 lipca 1362 r., umożliwiła stworzenie organizmu miejskiego i stanowiła początek samorządności w Kole, której my jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami. Jesteśmy dumni z dokonań ludzi, którzy na przestrzeni wieków żyli i pracowali w Kole, wysiłkiem umysłów i rąk w codziennym trudzie budując miasto. Dzięki nim nasze królewskie miasto trwale zapisało piękne karty w historii naszej Ojczyzny. Pamiętając o zobowiązaniu jakim są wspaniałe dzieje naszego grodu nie szczędźmy sił w wysiłkach na rzecz jego dalszego rozwoju. Starajmy się to czynić, zdając sobie sprawę z tego, że następne pokolenia mieszkańców będą tworzyły jego przyszłość.”

Uroczysta sesja była okazją do wręczenia wcześniej przyznanych tytułów honorowych „Zasłużony dla miasta Koła” wieloletniemu radnemu Florianowi Olejniczakowi, oraz pośmiertnie, przekazania aktu na ręce rodziny znakomitego lekarza Lesława Derenia i byłego burmistrza Jerzego Przybylskiego. Miłe spotkanie zakończyły przemówienia gości, w których nie brakowało ciepła i życzliwości. Wśród podarków dla miasta znalazły się m.in. medal dla miasta od stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, którego jesteśmy członkiem, pozłacana moneta ku zasobności miasta, czy eksponaty ceramiczne do naszego muzeum. Cenną wazę z rodzinnych zbiorów przekazał ks. Prałat Janusz Ogrodowczyk, świętujący w tym roku 50-lecie kapłaństwa, wciąż sercem obecny w Kole. Dar poszerzy kolekcję Muzeum Technik Ceramicznych.

Symboliczne podziękowania otrzymały osoby, które codzienną pracą na rzecz miasta budują wspólnotę samorządową.
W sesji udział wzięła przebywająca w Kole 3-osobowa delegacja z Reinbek, na czele z burmistrzem miasta Björnem Warmerem. Włodarz partnerskiego grodu w swoim wystąpieniu odniósł się nie tylko do umacniania więzi między społecznościami, ale także do udzielonej pomocy naszemu drugiemu partnerskiemu miastu– ukraińskiemu Ładyżyn.

Obecni na sesji mogli także obejrzeć pokaz multimedialny o Kole oraz wysłuchać koncertu kwintetu instrumentów dętych blaszanych Master Brass – Krzysztof Lityński (trąbka), Adrian Majkowski (trąbka), Zbigniew Kołodziejczak (puzon), Damian Kołodziejczak (puzon), Grzegorz Kołodziejczak (tuba) oraz członków Manufaktury Piosenki Harcerskiej WARTAKI – Marta Kozłowska, Piotr Adamczyk, Krystian Pietrzak, Jacek Adamczyk.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526