Odpust ku czci św. Jakuba Apostoła we Wrzącej Wielkiej [FOTO+WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 29.07.2022

W niedzielę, 24 lipca 2022 r., we Wrzącej Wielkiej (gm. Koło) odbył się tradycyjny odpust ku czci św. Jakuba Apostoła, patrona miejscowej parafii, świątyni i społeczności. Uroczysta suma w południe odprawiona została przed miejscowym kościołem, na ołtarzu polowym, w obecności licznie przybyłych wiernych i pocztów sztandarowych, duchowieństwa z całego dekanatu oraz miejscowej orkiestry i chóru. Liturgii przewodniczył ks.prof. infułat Krzysztof Konecki, a przybyłych przywitał ks. prob. Marcin Sadownik. Po nabożeństwie wierni przeszli dookoła świątyni w uroczystej procesji. Pod spodem fotorelacja oraz krótkie nagranie z uroczystości.

 

Msza św. odpustowa o g. 12:00 została odprawiona w intencji wszystkich parafian. Tę piękną uroczystość patronalną św. Jakuba, apostoła i męczennika, wielkiego przyjaciela Jezusa, uświetnili swoją obecnością i pomocą m.in.: orkiestra gminno-parafialna, chór parafialny Santiago, poczty sztandarowe: Bractwa św. Jakuba oraz OSP Wrząca Wielka, OSP Dąbrowa i OSP Kiełczew Smużny Pierwszy, służba liturgiczna. Na uroczystość przybyło licznie duchowieństwo z całej okolicy na czele z ks. kan. dziekanem Władysławem Waszakiem oraz Ojcem Gwardianem Klasztoru OO. Bernardynów Henrykiem Hajzlerem. Wielką pracę wykonali mieszkańcy Sołectwa Dąbrowa, którzy przygotowali cały teren przykościelny do odpustu, uporządkowali go, pomalowali ławki oraz udekorowali ołtarze.

KLIKNIJ w obraz, by obejrzeć nagranie z odpustu:

Przewodniczący liturgii Mszy św. ks. prof. infułat Krzysztof Konecki mówił o tożsamości nas, chrześcijan, o męczeństwie i jego znaczeniu, o zbawieniu duszy, posłuszeństwie i cierpieniu:

– Odpust parafii, to imieniny parafii, to wielka uroczystość, taka sama jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. Kościół od wieków nadawał parafiom, które tworzył, imiona świętych patronów, podobnie jak na chrzcie świętym nadawał imiona dzieciom. Czynił to i czyni po to, by święty patron opiekował się parafią, wstawiał się do Pana Boga za jej mieszkańcami, bronił ich, ale także, by wierni parafii mieli wzór do naśladowania. Dziś dziękujemy Bogu właśnie, że dał nam tak potężnego orędownika – św. Jakuba Większego, który należał do elity apostołów, do tej ich wielkiej trójki.

Po nabożeństwie wierni przeszli dookoła świątyni w uroczystej procesji. W pobliżu kościoła można było odwiedzić tradycyjne odpustowe stoiska handlowe, a wieczorem, na placu przy niedalekiej remizie strażackiej, odbyła się zabawa odpustowa, na którą mieszkańców zaprosili druhowie z OSP Wrząca Wielka.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526