Ks. Mariusz Budkiewicz nowym proboszczem Parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach

Autor: kurier-kolski.pl | 05.07.2022

Parafianie z Ochli i okolic (gm. Koło) cieszą się z nowego, młodego i energicznego proboszcza. Ks. Mariusz Budkiewicz objął parafię w niedzielę, 3 lipca 2022 r. Wprowadzenia dokonał dziekan kolski ks. kan. Władysław Waszak. Nowy proboszcz pomimo młodego wieku dał się już wcześniej poznać jako dobry organizator, gorliwy duszpasterz oraz pasjonat historii, regionalista, autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny lokalnych dziejów Kościoła, w tym wielu artykułów, także w tygodniku katolickim diecezji włocławskiej „Ład Boży”.

 

Ks. Mariusz Budkiewicz urodził się 8 kwietnia 1978 roku w Mąkoszynie na Kujawach. W 1993 podjął naukę w Zespole Szkół Mechanicznych im. Józefa Piłsudskiego w Radziejowie. Ukończył Technikum, zdając maturę w 1998 r. W roku 1998 został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, jednocześnie studiując na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu.

Święcenia kapłańskie otrzymał 6 czerwca 2004 roku z rąk ks. biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, a 10 dni później, 16 czerwca, uzyskał tytuł magistra.

Od 2004 r. był wikariuszem w parafiach Diecezji Włocławskiej: w Brzeźnie, Koninie, Lipnie, Zduńskiej Woli, Russocicach. Wszędzie dał się poznać z jak najlepszej strony, co potwierdzają jego przełożeni. Świadczy też o tym fakt, że jako jedyny wikariusz w Diecezji Włocławskiej otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta”, w jego przypadku dla miasta Lipna. W parafiach, gdzie pracował, brał bardzo czynny udział nie tylko w życiu parafialnym, ale także społecznym, udzielając się w wielu dziedzinach. W Zduńskiej Woli przez kilka lat pracował w miejscowej parafii, w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego, z bardzo znanym i poważanym w Kole byłym proboszczem Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej ks. prałatem Januszem Ogrodowczykiem. Ale na tym nie kończą się jego związki z Kołem i Ziemią Kolską, bowiem ostatnim wikariatem księdza Mariusza była Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Mieszkając tutaj, często spacerował po nadwarciańskich błoniach podziwiając przyrodę, zabytki, zbierając zapewne inspiracje do swoich licznych pasji.

Ks. Mariusz objął parafię w Ochlach po ks. Andrzeju Prokopowiczu, który został zwolniony z funkcji administratora parafii Ochle.

Piękny kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego został wybudowany w latach 1981–1984 staraniem ks. Serafina Opałko, według projektu A. Holasa. Fot.: Mariusz Kozajda

Młody kapłan, prócz wielu zainteresowań, od lat zajmuje się regionalistyką. Jego pasją jest pisanie monografii „małych ojczyzn”. Wydał wiele publikacji książkowych, a artykuły jego autorstwa od dawna publikowane są w diecezjalnym tygodniku katolickim diecezji włocławskiej „Ład Boży”. Zachętą do ciągłego podejmowania trudu pracy redaktorskiej ks. Mariusza są słowa św. Jana Pawła II: „Miłość i służba nadaje sens naszemu życiu i czynią je pięknym, ponieważ wiemy, czemu i komu je poświęcamy”.

Ks. Mariusz Budkiewicz jest autorem licznych publikacji książkowych, m.in.:

– Proboszczowie i administratorzy parafii Broniszewo w XX wieku, w: Pomniki dają żywym moc czynu, Broniszewo – Morzyczyn – Włocławek 2004;
– Brzeźno. Zarys dziejów, Brzeźno 2009;
– Brzeźno. Zarys dziejów miejscowości i parafii, Brzeźno 2010;
– Kościół i Parafia Wszystkich Świętych w Wąsoszach, Wąsosze 2010 [współautor J. Kołtuniak];
– Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie, Lipno 2013 [współautor S. Grzywiński];
– Proboszczowie i administratorzy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie, Lipno 2014 [współautor S. Grzywiński];
– Dzieje Parafii Wyszyna, Wyszyna 2013;
– Właściciele majątku Wyszyna, Wyszyna 2014;
– Miejsca historyczne, zabytkowe, refleksji, wspomnień i zadumy w Lipnie, Lipno 2015 [współautorzy: I. Grubecka i D. Kostecka];
– Materiały źródłowe do dziejów Lipna, Lipno 2015 [współautorzy: I. Grubecka i D. Kostecka];
– Lipno – małe miasto wielkich ludzi, Lipno 2016 [współautorzy: I. Grubecka i D. Kostecka];
– Duszpasterze Parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim, Piotrków Kujawski 2021 [współautor: J. Kołtuniak].

Opracował: Jacek Skrycki
Fot.: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Korona
Korona
2 lat temu

Nastąpiła pomyłka 3 lipca odbyła się uroczystość.

Ewelina
Ewelina
2 lat temu

Najlepszy ksiądz jakiego w życiu miałam przyjemność poznać. Prawdziwy i z powołania.

Anonim
Anonim
2 lat temu

Młody, energiczny i sympatyczny proboszcz cieszy nas wszystkich. Szczęść Boże

Iwona
Iwona
2 lat temu

W końcu bedziemy mieli ksiedza z prawdziwego zdarzenia :-))) dziekujemy

Mario
Mario
2 lat temu

ale tłumy ha ha brakuje tylko szafarza -posła ze wsi .mądrość ludzi robi się wielka i przestają chodzić do kościoła.brawo.

Ola
Ola
2 lat temu
Odpowiedz do.  Mario

Mario,ty jesteś głupim człowiekiem. obserwuję od dłuższego czasu komentarze pod każdymi wydarzeniami. Wszędzie jesteś niemql pierwszy i serwujesz najgłupsze komentarze, jakie można przeczytać.Czy Ty człowieku nic więcej nie robisz, tylko serfujesz po internecie? wypisując ciągle głupoty niemiłosierne? Kiedy człowieku pracujesz na ,,chleb”? A może MOPSy, czy GOPSy Cię utrzymują i masz równie dużo czasu? – co powinieneś mieć rozumu i choć raz coś mądrego napisać. Człowieku , mądrym ludziom żal takich prymitywów.

Janusz
Janusz
2 lat temu
Odpowiedz do.  Mario

Zaczną chodzić jak parę bombek spadnie i będą chcieli w schronie mieć księdza.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
2 lat temu
Odpowiedz do.  Mario

Czy Ty takim nieszczęśliwym jesteś od urodzenia?

Mario
Mario
2 lat temu
Odpowiedz do.  Wujek Chłodek

Ciebie skrzywdził jakiś Klecha? Nie współczuję.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526