W centrum Koła „jak na deptaku w Ciechocinku”. Nowy skwer zachwyca!

Autor: kurier-kolski.pl | 28.06.2022

Wypiękniało nam bardzo centrum stolicy powiatu przed okazałym budynkiem Starostwa Kolskiego. Po wielu miesiącach intensywnych robót, kosztem 2,5 mln. zł (w tym aż 2 mln. zł dofinansowania rządowego!), zakończono gruntowną modernizację Skweru Niepodległości. Piękna zieleń, która dopiero się rozkrzewi, ławeczki, nowe oświetlenie, a przede wszystkim fontanna, robią duże wrażenie. W nocy to miejsce jest wspaniale i kolorowo oświetlone. Wygląda zachwycająco! Wiele osób wprost mówi i pisze w Internecie, że jest tu „jak w Ciechocinku”. Z betonowego parkingu stworzono miejsce wypoczynku i spotkań. W niedzielę oficjalnie otwarto plac i uroczyście przecięto wstęgę.

 

Uroczystość przed Starostwem była doskonałą okazją do uhonorowania pośmiertnie byłego wieloletniego Starosty Kolskiego, który był pomysłodawcą powstania i rewitalizacji Skweru Niepodległości. Nadany przez radnych Rady Powiatu Kolskiego tytuł „Zasłużony dla Powiatu Kolskiego” odebrała z rąk Przewodniczącego Rady Marka Świątka i Starosty Roberta Kropidłowskiego synowa śp. Wieńczysława Oblizajka – Marta Oblizajek.

Koncepcja przebudowy parkingu przed Starostwem w Kole powstała jeszcze za poprzedniej kadencji samorządu, w roku 2018, zaprezentowana radnym na sesji i zaakceptowana przez Zarząd Powiatu.

Sekretarz Powiatu Artur Szafrański przytoczył piękny wiersz autorstwa Pana Włodzimierza Nowaczewskiego napisany właśnie na tę okoliczność:

KOLSKIE SKWERY

W mieście Kole powstały dwa skwery,

o jakże wymownym brzmieniu -„Wolność „-„Niepodległość”

wyryte w Kamieniu.

Kolorowe fontanny dla dzieci są frajdą,

nawet dorośli relaks tu znajdą.

Przegrodzone ulicą, to wspólne jednak wartości mają,

cenę ich dobrze Polacy znają.

Wolność i Niepodległość każdemu jest wskazana,

więc trzeba o nią dbać, bo może być zabrana.

 

W uroczystości oficjalnego otwarcia Skweru Niepodległości po modernizacji udział wzięli mieszkańcy miasta Koła, a także zaproszeni goście, a wśród nich m.in.: Starosta Kolski Robert Kropidłowski – gospodarz wydarzenia, posłowie Leszek Galemba i Witold Czarnecki, senator Margareta Budner, Wicewojewoda Wielkopolska Aneta Niestrawska, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Robert Popkowski, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Świątek wraz z radnymi, Skarbnik Powiatu Zygmunt Sołtysiak, Sekretarz Powiatu Artur Szafrański, przedstawiciele projektantów i wykonawców. W wydarzeniu uczestniczył także Janusz Kapusta – sławny na całym świecie grafik, którego figura-pomnik K-dron stoi na skwerze i także został zmodernizowany.

Tekst i foto: Mariusz Kozajda, Jacek Skrycki i Powiat Kolski

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Margola
Margola
1 rok temu

Ale co zachwyca, szklana niebezpieczna konstrukcja ? Ile wydano na skwer który ma służyć mieszkańcom ?? Zamiast tego śmietniki można zrobić, albo plaże nad Wartą dla mieszkańców, a nie kawałek betonu za miliony.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Na uwagę i mały reportaż zasługuje też kolski spichlerz tak opisywany w rozmaitych biuletynach. Miasto koło przecież tak dba o zabytki a tu w centrum miasta stoi spichlerz podparty kółkami,bez kawałka dachu i czeka aż zabierze go silniejszy podmuch. Zapowiadano przeniesienie go obok sejmiku gdzie miało powstać wspaniałe muzeum. Co jest widać gołym okiem.ale przecież miliony płyną do miasta.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
1 rok temu
Odpowiedz do.  kurier-kolski.pl

Obalić system, przywrócić „komunę” i znacjonalizować!:)

Marcin
Marcin
1 rok temu

Szkoda że na starym mieście nic się nie dzieje.zadnych kwiatów,i nic co rozweseliloby tę część miasta. Dwóch emerytów na ławce i jeden pijak na rogu.caly urok.

IWO
IWO
1 rok temu

ale tłumy he he. „mieszkaniec” Koła poseł ze wsi w roli głównej.ciekawe ile dorzucił do placu od siebie.

Jola Maj
Jola Maj
1 rok temu
Odpowiedz do.  IWO

A kto Ci BARANIE powiedział, że poseł musi być z miasta? Jeśli ktoś ma głowę do polityki, biznesu, itp. to niech będzie skąd chce. Ponoć w Polsce mamy równość. A Ty drogi IWO widać nie nadajesz się do niczego, nawet robić/myśleć za kogoś ze wsi.Bo tam na wsi jest bardzo wielu mądrych ludzi.Tylko takim niedoukom jak Ty, widać to przeszkadza.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526