Tak będzie wyglądać pomnik-ławeczka Czesława Freudenreicha

Autor: kurier-kolski.pl | 18.06.2022

W środę, 15 czerwca br., w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu odbyła się długo oczekiwana odsłona przestrzennego w skali 1: 4 modelu pomnika-ławeczki upamiętniającego naszego lokalnego bohatera Czesława Freudenreicha. Kiedy opadła tkanina osłaniająca rzeźbę, nastąpiła cisza i dopiero po chwili rozbrzmiały oklaski i pokazały się uśmiechy, a nawet łzy wzruszenia. Model spełnił oczekiwania pomysłodawców i usatysfakcjonował oglądających. Autorzy dzieła podkreślali, że nie odbiega ono od rysunku pomnika, do jakiego przyzwyczaili się już mieszkańcy i z jakim związani są pomysłodawcy. Nawiązuje do fotografii z 1900 r. przedstawiającej 27-letniego Czesława-cyklistę. Model dostosowano do przestrzeni, jaka została wyznaczona do jego posadowienia na Skwerze Niepodległości przed budynkiem kolskiego Starostwa.

 

 

Kompozycja zawiera takie atrybuty jak rower i fotele teatralne, na których bardzo zależało osobom zaangażowanym w realizację pomysłu trwale upamiętniającego Wielkiego Kolanina.

Zanim jednak do tego doszło, członkowie Stowarzyszenia zostali zaproszeni przez Krzysztofa Pawlaka – dyrektora szkoły – do pracowni rzeźby. Tam autorzy – Jacek Wojciechowski i Krzysztof Wojtukiewicz – pokazali swoim gościom realizowany autorski projekt, poświęcony Kardynałowi Józefowi Glempowi. Porównując glinianą rzeźbę w sakli 1:1 i model wykonany w skali 1:4 podkreślali ważność trzymania się koncepcji kompozycyjnej i zgodności z duchem przedstawionym w projekcie. Mówili, że bardzo ważna jest skala odniesienia do skali człowieka.

Oglądający zwrócili uwagę na rowerowe koła, które z artystycznego punktu widzenia nadały dziełu lekkości, ale nie zostały wyposażone w szprychy. Jeden z rzeźbiarzy wytłumaczył, że w tego typu realizacjach koła przedstawiane są bez szprych, ponieważ w efekcie są to delikatne i słabe miejsca odlewów, co naraża je na szybkie uszkodzenie. Rzeźby w przestrzeniach miejskich, z rowerami naturalnej wielkości, najczęściej są ich pozbawiane, czego przykładem jest pomnik Starego Marycha w Poznaniu.

Kolejne zadanie stojące przed twórcami kolskiego pomnika, to przygotowanie glinianej rzeźby w skali 1:1. Potem matryca i odlew w specjalistycznej pracowni. Do przygotowania matrycy wykorzystane zostaną drewniane fotele, które są w posiadaniu Miejskiego Domu Kultury w Kole, a pochodzą z nieistniejącego kolskiego kinoteatru, gdzie grał i reżyserował swoje sztuki nasz bohater. Potrzebny też będzie rower sportowy pochodzący z okresu dwudziestolecia międzywojennego, którego poszukują członkowie Stowarzyszenia. Jeżeli wśród mieszkańców Miasta lub Powiatu Kolskiego, są osoby posiadające taki rower i będące skłonne go wypożyczyć, to prosimy o kontakt telefoniczny: 505744720 lub mailowy: pomnik.czeslaw.kolo@wp.pl
Rzeźbiarze – twórcy modelu w skali 1:4 otrzymali pełną akceptację i mogą przystąpić do kolejnego etapu prac nad przygotowaniem rzeźby, której odsłonięcie planowane jest na 01. 06. 2023 r., w 150. rocznicę urodzin Czesława Freudenreicha.

Źródło: Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Cz. Freudenreicha
Fot. Adam Wilk

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Gość
Gość
14 dni temu

Bardzo ładny projekt

Mariolka
Mariolka
17 dni temu

Pisowska żenada

Haha
Haha
17 dni temu

Brzydka i chujowa jak wszystko w Kole

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
18 dni temu

Fotele bardzo przypominają te z nieistniejącego już kina przy ul.Nowy Rynek (d. Plac Bohaterów Stalingradu).

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526