Przeszło 28 mln zł bezzwrotnej dotacji na budowę kolskiej geotermii

Autor: kurier-kolski.pl | 30.06.2022

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie  odbyło się podpisanie dwóch umów związanych z budową kolskiej geotermii: pierwszej na zwiększenie bezzwrotnej dotacji w kwocie ponad 13 mln 300 tysięcy zł, a drugiej – na zwiększenie niskooprocentowanej pożyczki o przeszło 18 mln zł. Umowę podpisali: Przemysław Stasiak – Prezes MZEC Sp. z o.o. w Kole z Prezesem NFOŚiGW Przemysławem Ligenzą, a w wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, Poseł na Sejm RP Leszek Galemba oraz wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

Po wykonaniu drugiego odwiertu, finalnym etapem prac związanych z uruchomieniem kolskiej geotermii jest budowa rurociągu i budynku ciepłowni. Na to zadanie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonał zwiększenia dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji. Łącznie na budowę ciepłowni geotermalnej w Kole Spółka MZEC otrzymała 28 409 462,50 zł bezzwrotnej dotacji. Z kolei pożyczka została zwiększona o przeszło 18 mln zł. Oznacza to, że ta największa od lat kolska inwestycja wsparta jest bezzwrotną dotacją oraz niskooprocentowaną pożyczką z NFOŚiGW w łącznej kwocie ponad 62 mln zł netto.

– Budowa geotermii to stabilizacja i obniżka cen ciepła oraz nowe możliwości w zakresie rekreacji i turystyki. To przyszłość i rozwój miasta – powiedział włodarz miasta.

Źródło: MZEC Sp. z o.o. w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Jezus
Jezus
1 rok temu

Banda wieśniaków

moniq
moniq
1 rok temu

czy kurier jest obiektywny czy to pis portal?

Anonim
Anonim
1 rok temu
Odpowiedz do.  moniq

to burmistrz Witkowski jest w PiS??

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
1 rok temu
Odpowiedz do.  Anonim

Jeśli wnioskujesz z zamieszczonego zdjęcia, to dlaczego nie zapytasz, czy może to p. poseł Galemba zmienił barwy partyjne?

IWO
IWO
1 rok temu

poseł ze wsi dorzucił coś od siebie?

Anty-IWO
Anty-IWO
1 rok temu
Odpowiedz do.  IWO

To że ktoś mieszka na wsi nie oznacza że jest gorszy niż mieszkaniec miasta więc IWO prosze nie obrazac ludzi ze wsi

Iwo
Iwo
1 rok temu
Odpowiedz do.  Anty-IWO

a kto tu kogo obraża? czyżby poseł ze wsi albo ktoś z jego rodziny wstydzi się swojego pochodzenia.

Mario
Mario
1 rok temu

Burmistrz w imieniu miasta a poseł ze
wsi po co tam? Lans jak zawsze.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
1 rok temu
Odpowiedz do.  Mario

Nie tylko Burmistrz, ale również Prezes MZEC p. P. Stasiak i poseł L. Galemba dorzucili swą cegiełkę -w najbardziej pozytywnym znaczeniu- do tego co powstaje a co -mam nadzieję- w niedalekiej przyszłości będzie powodem zazdrości większości miast w Polsce.
Przy dzisiejszych cenach opłat za emisję CO2, oraz cenach nośników energii (węgiel, gaz, olej napędowy) wykorzystanie geotermii jest czymś niezwykle korzystnym i cennym tak dla miasta, jak i dla jego mieszkańców.
Oby tylko inwestycja została oddana szczęśliwie oraz w terminie i bez jakichś od nikogo niezależnych niespodzianek.

Mario
Mario
1 rok temu
Odpowiedz do.  Wujek Chłodek

cegłą to ty chyba dostałeś w głowę . napisz co zrobił galemba? galembie to podziękuj za ceny w sklepach i galopującą inflację. czy napiszesz że to wina Tuska .

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
1 rok temu
Odpowiedz do.  Mario

Poseł Galemba ma swoje biuro poselskie w którym przyjmuje interesantów, więc idź i zażądaj kategorycznie aby nie podnosił cen w sklepach; przynajmniej w Kole!”:)
Nie bądź partyjnie zacietrzewiony a korzystaj od czasu do czasu z własnego mózgu a nie kieruj się jedynie emocjami.

Ela
Ela
1 rok temu
Odpowiedz do.  Mario

Szanowny p. MARIO i p.IWO. Mam wrażenie, że to jest jedna i ta sama osoba, tylko pisząca pod innymi pseudonimami.( może się mylę) dla niepoznaki. Proszę mnie zrozumieć. Ja również nie jestem zwolennikiem partii rządzącej, ale, jeżeli ktoś obojętnie z jakiej partii jest,jak się nazywa i skąd pochodzi (wieś czy miasto ), a jest z terenu naszego kolskiego powiatu, to w dobrych działaniach go popieram. I uważam, że każdy obywatel, któremu zależy na rozwoju naszego powiatu powinien to robić.Również p.Iwo i Mario. Nie należy w sobie pielęgnować nienawiści do innej przynależności partyjnej, lub miejsca zamieszkania. Owszem nie musimy popierać danej formacji politycznej. Najważniejsze dla mnie jest nie to skąd jest?, ale to ile dzięki temu, że wogóle jest ktoś z terenu Koła do tej pory otrzymał nasz powiat (miasto i gminy przynależne do powiatu). Jestem przekonana, że gdyby poseł był z innej partii ,niż rządząca to nasze Koło i cały powiat dostali by wielką figę z makiem. Więc mimo wszystko,każdy komu zależy na tym aby i miasto Koło i miejscowości powiatu naszego się rozwijały, chwalcie co macie tu i teraz. Bo jeśli nie będzie tego, czy innego posła z naszego terenu ,,nawet ze wsi”. Nic nie dostaniemy z tzw.” góry”. A z własnych środków miasta czy gmin nie będzie stać na łatanie dziur w drogach.Pozdrawiam i daję pod rozwagę przemyśleń.

Mario
Mario
1 rok temu
Odpowiedz do.  Ela

to ty jesteś Ela czy Józek jak to prezes mówi he he. podpisujesz się imieniem kobiety a piszesz że jesteś zwolennikiem to coś z tobą nie tak jak z całą obecną pisowską władzą.odnosząc się do środków które dostają samorządy są to środki w większości unijne i się należą wszystkim nie tylko tam gdzie psują nie rządzą pisowcy.

Mario
Mario
1 rok temu
Odpowiedz do.  kurier-kolski.pl

zobaczymy co pis zrobi jak Unia nie odblokuje środków dla nas a twoje myślenie i lobby jest pisowskie więc gościu nie pisz o kłamstwie w którym ty uczestniczysz.

ela
ela
1 rok temu
Odpowiedz do.  Mario

Drogi Mario, przepracowałam w samorządach ponad 41 lat i bardzo dobrze wiem, co dostają samorządy, co muszą zapewnić z własnych środków. A Ty człowieku zajmij się czymś pożytecznym, niż pisać głupoty

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526