Podpalacz w okolicach Kościelca! Leśnicy apelują o czujność i proszą o pomoc w ujęciu sprawcy pożarów lasu

Autor: kurier-kolski.pl | 09.06.2022

Na terenie nadzorowanym przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Koło w Leśnictwie Kościelec (gm. Kościelec ) doszło ostatnio do 4 pożarów lasu. Pożary miały miejsce w ciągu ostatniego miesiąca, w tym samym kompleksie leśnym, w bardzo bliskiej lokalizacji, posiadały znamiona zorganizowanego działania, dlatego zdaniem służb leśnych i straży pożarnej jest to celowa akcja człowieka. Wszystko wskazuje na to, że to podpalacz!

 

– Wszystkie pożary lasu gaszono w leśnictwie Kościelec, w kompleksie leśnym przy drodze krajowej 92, w okolicach miejscowości Dąbrowice, Tury, Trzęśniew – gmina Kościelec. Najgroźniejsze to te z piątku i niedzieli, 3 i 5 czerwca. Ich łączna powierzchnia to 70 arów. Wystąpiły w rejonie lasu z dużą ilością upraw i młodników, a więc szczególnie zagrożonym na szybkie rozprzestrzenianie się ognia. W akcji gaszenia udział brało 8 jednostek straży pożarnej, KP PSP Koło i OSP. Z racji dużego zagrożenia pożarowego i terenu na jakim doszło do pożaru, do akcji gaszenia zadysponowano samolot patrolowo-gaśniczy Lasów Państwowych. Wstępnie straty pożarowe wyceniono na blisko 40 tyś zł. Nie ma mowy o przypadkowym, nieostrożnym obchodzeniu się z ogniem. Podejrzewamy, że w tamtym rejonie działa podpalacz – mówi Ilona Żółtowska, Starszy Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Koło – Pożary zostały zgłoszone na policję. Trwa postępowanie w tej sprawie.

Prosimy wszystkie osoby, które korzystają z lasów, przebywają w lasach i widzą jakieś dziwne sytuacje, osoby lub zdarzenia, które mogą świadczyć o tym, że ktoś próbuje podpalić las, lub są świadkami takiego czynu, prosimy o niezwłoczne powiadomienie policji, straży pożarnej lub służby leśne.
Za umyślne podpalenie grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

–Pożary w okolicach miejscowości Tury (gmina Kościelec) – dodaje Ilona Żółtowska – To pożary całkowite. 16 letnie sosny spłonęły doszczętnie. Trzeba będzie ponownie odnowić las – wyjaśnia.

Nadleśnictwo przypomina, że mimo wczorajszych opadów deszczu, w lasach nadal utrzymuje się zagrożenie pożarowe.

Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Koło
tel. (54) 286 56 54
kom. 691 446 061
kolo@poznan.lasy.gov.pl

Źródło: Nadleśnictwo Koło

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526