Dziś 10 czerwca: wspomnienie św. Bogumiła z Dobrowa – patrona Miasta Koła i Powiatu Kolskiego

Autor: kurier-kolski.pl | 10.06.2022

Dziś, 10 czerwca, przypada liturgiczne wspomnienie św. Bogumiła z Dobrowa – patrona diecezji włocławskiej i miasta Koła, a także tradycyjnego patrona Powiatu Kolskiego. W związku z tym dziś obchodzimy Święto Miasta Koła oraz odpust w Parafii Św. Bogumiła na os. Płaszczyzna. Także dziś wieczorem odbędzie się uroczysta konsekracja kościoła św. Bogumiła na kolskiej Płaszczyźnie. Odpusty bogumiłowe są w Gnieźnie, Kole, Uniejowie, Szczytnikach k/ Kalisza i w Poznaniu. Główny odpust ku czci św. Bogumiła w tę niedzielę, 12 czerwca 2022 r. w jego sanktuarium i pustelni w Dobrowie, poprzedzony godzinkami ku czci świętego w sanktuarium i przejściem procesji z relikwiami.

 

Tradycyjnie św. Bogumił jest uważany od wieków za patrona Ziemi Kolskiej, a także jest patronem kilku archidiecezji katolickich w Polsce: gnieźnieńskiej, poznańskiej, gdańskiej, wrocławskiej i naszej diecezji włocławskiej, oraz miast: Koła i Uniejowa. Jest też dawnym Patronem Polski oraz noszącym tytuł „Słynnego Cudotwórcy”. Przed II wojną światową jego imieniem został nazwany kolski Szpital (na zdjęciu niżej – figura świętego z kolskiego Szpitala, obecnie będąca w kolskiej Farze). Biskup Włocławski Wiesław Mering ustanowił w 2006 roku Diecezjalne Sanktuarium Błogosławionego Bogumiła w Dobrowie – w miejscu, gdzie żył, czynił cuda i zmarł czczony przez mieszkańców znany pustelnik.

KLIKNIJ w obraz i obejrzyj nagranie w odpustu w Dobrowie rok temu:

Kult świętego Bogumiła trwa w Polsce nieprzerwanie od 850 lat, szczególnie w Dobrowie i okolicach, a także w całym Powiecie Kolskim. Bogumił żył w XII wieku, w czasach panowania królewskiej dynastii Piastów. Urodził się w Koźminie, a zmarł w Dobrowie. W 1167 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim, jednak szybko zrezygnował z tej godności i został pustelnikiem-eremitą w Dobrowie (w latach 1170-1182), gdzie zajął się nauczaniem i pomocom biednym. Drewniana świątynia, jaka dziś stoi w miejscu jego pustelni, jest już z okresu późniejszego.

Bogumił z Dobrowa cieszył się przez długie wieki kultem porównywalnym do świętych Wojciecha i Stanisława.

Dwa lata temu kolscy radni powiatowi, mając na celu kultywowanie pamięci o wybitnej historycznej postaci związanej z Ziemią Kolską, jaką jest św. Bogumił, arcybiskup i pustelnik z Dobrowa, podjęli jednogłośnie uchwałę intencyjną na XXVII sesji Rady Powiatu Kolskiego, postanawiając uczcić przypadające wtedy rocznice: 95- lecia beatyfikacji św. Bogumiła i 850. rocznicę utworzenia pustelni bogumiłowej w Dobrowie. Wiceprzewodniczący Rady Mariusz Kozajda (inicjator podjęcia uchwały) odczytał na sesji przygotowany przez siebie jej projekt, który zawierał biografię patrona Ziemi Kolskiej, a kolski regionalista Jacek Skrycki przekazał na ręce przewodniczącego Rady Powiatu Kolskiego Marka Świątka obraz przedstawiający św. Bogumiła.

Módlmy się dziś szczególnie za wstawiennictwem św. Bogumiła.

LITANIA O CUDOTWÓRCZYM ŚW.BOGUMILE dostępna na Facebooku, na profilu: Święty Bogumił: strona nieoficjalna.

Źródło: Kolska Fara, materiały archiwalne Redakcji KK oraz: https://www.facebook.com/%C5%9Awi%C4%99ty-Bogumi%C5%82-strona-nieoficjalna-1783758258556573

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526