100. urodziny MKS Olimpii Koło!

Autor: kurier-kolski.pl | 21.06.2022

Wspaniałe święto piłkarskiej rodziny miało w niedzielę wielkie obchody z udziałem prezesów, zaproszonych gości, kadry i zawodników. Ten jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce jest drugim domem dla setek młodych kolskich sportowców. Trenuje, wychowuje i kształtuje charaktery! Dlatego jubileusz stał się wielkim lokalnym świętem. Obchody 100-lecia Olimpii zostały połączone z otwarciem nowego boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą oraz XVI Imprezą Świętojańską.

Prezes Jarosław Wojciechowski przedstawił historię klubu założonego w 1920 roku, wspomniał jego założycieli i najważniejsze wydarzenia, które ukształtowały jego dzisiejszy wizerunek oraz wymienił znaczące sukcesy i awanse. Pierwsze boisko znajdowało się w dzisiejszym Parku 600-lecia. W 1921 roku odbył się pierwszy mecz Koło-Turek. Po wojnie klub był reaktywowany w 1945 r. Nie zawsze nosił nazwę OLIMPIA. Obecna obowiązuje od 1995 roku.

– Jesteśmy trzykrotnym finalistą Pucharu Polski na szczeblu Konińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Zawodnik OLIMPII Tomasz Kos został Honorowym Obywatelem Miasta Koła. Występy ligowe to: 3 sezony w III lidze, 21 sezonów w IV lidze, 33 sezony w A klasie i lidze okręgowej, 17 sezonów w B klasie – wspominał prezes Wojciechowski. W klubie funkcjonują m.in. sekcje: piłki ręcznej, tenisa stołowego, kolarstwa, boksu, szachowa, siatkarska, motocyklowa. Obecnie w klubie funkcjonuje 15 drużyn, 13 młodzieżowych i 2 seniorskie. Mają na swoim koncie liczne sukcesy w tym sezonie.

Spotkanie było okazją do przedstawienia trenerów i drużyn; złożenia podziękowań sponsorom, organizatorom, działaczom, trenerom, zawodnikom, sympatykom, rodzicom. Zawodnicy podziękowali władzom miasta za nowoczesne, pełnowymiarowe boisko piłkarskie (o wymiarach 95,0 x 64,0 m, w tym płyta boiska o wymiarach 105,0 x 68,0 m) o nawierzchni z trawy syntetycznej, jedyne tego typu na terenie Konińskiego Okręgu Piłki Nożnej. Poświęcenia obiektu dokonał proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – ks. kanonik Eugeniusz Strzech.

Otwarcie przebiegło niestandardowo. Nie było przecięcia wstęgi, tylko celne strzały do bramki. Na gwizdek, piłki kopnęli: Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, Dyrektor MOSiR Jarosław Kawka, Z-ca Burmistrza Lech Brzeziński, Sekretarz Powiatu Artur Szafrański, Grzegorz Fiałkowski reprezentujący Posła na Sejm Leszka Galembę, prezes Olimpii Jarosław Wojciechowski, przedstawiciel władz piłkarskich Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Pietrzak.

Po symbolicznym otwarciu boiska, dyrektor MOSiR Jarosław Kawka przedstawił genezę budowy boiska. Obecni dowiedzieli się, że zamysł zrodził się już w 2007 r., czyli rok przed utworzeniem MOSiR-u. Od 2016 r. obecny dyrektor Kawka rozpoczął modernizację stadionu. – W 2021 r. zostało ukończone boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, koszty inwestycji przekroczyły 2 mln 323 tys. zł (z 50 proc. dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej). To pierwszy obiekt na terenie Konińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. To jeden z najtaniej i najlepiej jakościowo wykonanych obiektów w Polsce – podsumował dyrektor Jarosław Kawka.

Jubileusz klubu utrwali w pamięci pamiątkowa tablica, która została uroczyście odsłonięta. Dalsza część spotkania przebiegła w tonie podziękowań za pomoc i wsparcie dla klubu oraz za wsparcie budowy boiska piłkarskiego. Jako pierwszym podziękowano byłym prezesom: Mariuszowi Hanefeldowi (synowi prezesa Edwarda Hanefelda), Wojciechowi Jabłońskiemu, Andrzejowi Korzeniowskiemu, Lechowi Brzezińskiemu, Markowi Sobolewskiemu, Przemysławowi Galiszkiewiczowi, Jarosławowi Kawce i Jarosławowi Wojciechowskiemu. Podziękowano burmistrzowi i radzie miejskiej, a następnie wielu zaangażowanym i zasłużonym osobom.

Źródło: UM w Kole

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
anna
anna
8 miesięcy temu

a panie radne czym się zasłużyły dla Olimpii że tak ochoczo pojawiły sie na scenie

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526