Robili palmy wielkanocne w kolskim Muzeum

Autor: kurier-kolski.pl | 11.04.2022

Coroczną tradycją stało się już organizowane wspólnie w okresie Świąt Wielkanocnych przez Klub LOK „Kolska Starówka” z kolskim Muzeum Technik Ceramicznych tworzenie palemek wielkanocnych. Wirtuozem (od wielu lat) w ich robieniu z bibuły na naszym terenie jest pani Teresa Brzoska radna Rady Miejskiej Koła, która swoimi umiejętnościami i pasją inspiruje zarówno najmłodszych mieszkańców naszego miasta, jak i ich rodziców, we wspólnym przybieraniu w kolorowe bibułki palemek – symboli rodzącego się życia.

Dnia 7 kwietnia br.  w kolskim Muzeum pani Teresa spotkała się z grupą około 20 osób. Każdy kto tylko wyraził chęć spotkania się  i przyszedł do muzeum mógł w tym dniu własnoręcznie wykonać palemkę według własnego pomysłu. Kolorowa bibułka, wiklinowe bazie znad rzeki Warty, druciki, bukszpan i inne niezbędne ozdoby w rękach uczestników spotkania przybierały wyjątkowe, barwne kształty. Każdy mógł zabrać swoją palemkę do domu.

Te piękne, barwne symbole Świąt Wielkanocnych każdego roku pobudzają naszą radosną wyobraźnię o WIOŚNIE, porze roku budzącej do życia przyrodę po zimie. Zaczątki przystrajania, tworzenia palm wielkanocnych – początkowo w Jerozolimie – sięgają IV wieku n.e. W Polsce ten zwyczaj kultywowany jest od XI wieku i obecnie każdego roku ma coraz większą grupę zwolenników. Znane są pokazy palm wielkanocnych tworzonych czy to na Kurpiach czy w samym Krakowie.

Tekst:  Ryszard Borysiewicz

Fot.: Ryszard Borysiewicz i Tomasz Nuszkiewicz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526