Coroczną tradycją stało się już organizowane wspólnie w okresie Świąt Wielkanocnych przez Klub LOK „Kolska Starówka” z kolskim Muzeum Technik Ceramicznych tworzenie palemek wielkanocnych. Wirtuozem (od wielu lat) w ich robieniu z bibuły na naszym terenie jest pani Teresa Brzoska radna Rady Miejskiej Koła, która swoimi umiejętnościami i pasją inspiruje zarówno najmłodszych mieszkańców naszego miasta, jak i ich rodziców, we wspólnym przybieraniu w kolorowe bibułki palemek – symboli rodzącego się życia.
Dnia 7 kwietnia br. w kolskim Muzeum pani Teresa spotkała się z grupą około 20 osób. Każdy kto tylko wyraził chęć spotkania się i przyszedł do muzeum mógł w tym dniu własnoręcznie wykonać palemkę według własnego pomysłu. Kolorowa bibułka, wiklinowe bazie znad rzeki Warty, druciki, bukszpan i inne niezbędne ozdoby w rękach uczestników spotkania przybierały wyjątkowe, barwne kształty. Każdy mógł zabrać swoją palemkę do domu.
Te piękne, barwne symbole Świąt Wielkanocnych każdego roku pobudzają naszą radosną wyobraźnię o WIOŚNIE, porze roku budzącej do życia przyrodę po zimie. Zaczątki przystrajania, tworzenia palm wielkanocnych – początkowo w Jerozolimie – sięgają IV wieku n.e. W Polsce ten zwyczaj kultywowany jest od XI wieku i obecnie każdego roku ma coraz większą grupę zwolenników. Znane są pokazy palm wielkanocnych tworzonych czy to na Kurpiach czy w samym Krakowie.
Tekst: Ryszard Borysiewicz
Fot.: Ryszard Borysiewicz i Tomasz Nuszkiewicz