Inauguracja projektu zwiększenia retencji i odbudowy zasobów wodnych Wielkopolski

Autor: kurier-kolski.pl | 22.04.2022

Dziś w powiecie kolskim, w gminie Koło, tuż przy wodach rz. Warta, zainaugurowano bardzo ważny dla całego regionu projekt „Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski Wschodniej” mający za cel odbudowę zasobów wodnych. Podzielony on został na 30 zadań obejmujących powiaty: koniński, turecki, kolski, słupecki, mogileński oraz częściowo gnieźnieński. Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska w miejscowości Lubiny wzięła udział w inauguracji zadania. Obecni byli również: Marek Gróbarczyk – Sekretarz Stanu w Min. Infrastruktury, Przemysław Daca – Prezes „Wód Polskich”, Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Poseł – Zbigniew Hoffmann oraz parlamentarzyści: Witold Czarnecki, Leszek Galemba, Zbigniew Dolata, a także Dyrektor Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak, starosta kolski Robert Kropidłowski, starosta słupecki i  inni samorządowcy.

 

Wicewojewoda wyraziła swoje duże zadowolenie z rozpoczynających się prac.

– Bardzo się cieszę, że kolejny raz mogę wziąć udział w przedsięwzięciu tak ważnym dla tego regionu. Przeciwdziałanie skutkom suszy oraz powodzi to jedno z największych wyzwań. Pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Wód Polskich rozpoczyna się jakże ważna inwestycja finansowana w dużej mierze z budżetu państwa. Nasz cel to przeciwdziałanie dalszej degradacji ilościowej zasobów wód podziemnych i powierzchniowych. W imieniu wojewody Michała Zielińskiego bardzo dziękuję wszystkim Państwu za zaangażowanie w ten fundamentalny projekt – jakże ważny dla lokalnych samorządów w aspekcie także gospodarczym, którego planowany nakład finansowy wynosi 120 milionów złotych.

– Stepowienie wschodniej Wielkopolski to duży problem, dlatego szukamy rozwiązań i współpracujemy na poziomie wielu resortów i instytucji. Celem jest zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych. To wyzwanie, ale także szansa dla samorządów, lokalnych przedsiębiorców i rolnictwa. Projekt zakłada realizację 25 zadań w ciągu najbliższych 5 lat – między innymi odbudowane zostaną zasoby wód Pojezierza Gnieznieńskiego i Kujawskiego. Projekt obejmuje także tereny powiatu kolskiego, konińskiego, słupeckiego i tureckiego. Dziękuję Ministrowi Markowi Gróbarczykowi za patronowanie temu przedsięwzięciu – mówił minister Zbigniew Hoffmann.

Na ponad 3 tys. km2 na przestrzeni 5-6 lat planowane jest uzyskanie retencji powierzchniowej na poziomie ok. 1 mld m3 i retencję podziemną powyżej 1,5 mld m3 oraz rezerwę powodziową wynoszącą ok. 50 mln m3. Podjęte działania mają za cel zalanie wyrobisk kopalnianych. Pozwoli to stworzyć nowe zbiorniki wodne o łącznej powierzchni ponad 3.300 ha. Będą one stanowić przyszłą bazę rekreacyjną i zaplecze gospodarcze dla lokalnych samorządów oraz rezerwuar wody do wykorzystania na potrzeby rolnictwa, leśnictwa i przemysłu. System przerzutów wód z Warty i Noteci stworzony na potrzeby uzupełnienia utraconych zasobów wód we wschodnich regionach Wielkopolski poprawi również bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolinie środkowej Warty.

Łączny nakład finansowy zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych wyniesie 120 mln zł. Pieniądze pochodzić będą w 70% z unijnego Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Pozostałe 30% to wkład własny, na który składać się będą środki Wód Polskich (nie przekroczy on 25-30 mln zł.), lokalnych samorządów (ok. 2,5 mln zł) i ZE PAK S.A.

Przekazanie pierwszych zbiorników pokopalnianych Wodom Polskim przewidziane jest na drugą połowę roku 2022, a zakończenie części zadań na pierwszą połowę roku 2023 roku. Osiągnięcie pełni założonych celów planowane jest do 2028 roku.

Źródło: WUW w Poznaniu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526