Wielkie przygotowania do okrągłego jubileuszu SP nr 3 w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 26.03.2022

Na rok 2023 przypada stulecie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole. Już od ubiegłego roku trwają intensywne przygotowania do Gali Jubileuszowej i wydarzeń towarzyszących. Zawiązał się Komitet Organizacyjny, który stanowi Rada Rodziców (przewodzi jej Sebastian Kuty), przedstawiciele Absolwentów i Uczniów (reprezentowani przez Jacka Skryckiego) i nauczyciele. Pieczę nad całością sprawuje dyrektor placówki Grażyna Trocińska. Powstała też inicjatywa Absolwentów i Uczniów, by ufundować dla szkoły sztandar. Zbierane są też pamiątki związane z placówką.

 

W związku z nadchodzącym Jubileuszem Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole powstała inicjatywa Absolwentów i Uczniów – ufundowania nowego sztandaru dla Szkoły.

Każdy, kto będzie miał możliwość i chęć włączenia się w tę niecodzienną akcję może zostać jednym z fundatorów. Wszyscy darczyńcy zostaną honorowymi gośćmi podczas uroczystości Jubileuszu Szkoły oraz zostaną wpisani do księgi pamiątkowej.

Osoby, które zechcą wesprzeć tę szlachetną inicjatywę, mogą wpłacić dowolną kwotę na konto SKO przy SP3 w Kole z dopiskiem Jubileusz/Sztandar :

97 1020 2762 0000 1802 0087 1152 ( PLN )

lub

PL97 1020 2762 0000 1802 0087 1152 BIC/SWIFT BPKOPLPW ( waluta obca)

Ponadto, Dyrektor szkoły Grażyna Trocińska apeluje do absolwentów i uczniów o przynoszenie do sekretariatu szkoły (do dnia 24 czerwca 2022 roku)
pamiątek związanych z Kolską Trójką. Materiały będą pomocne przy tworzeniu okolicznościowego wydawnictwa, które zostanie wydane z okazji 100 – lecia Szkoły. Wszystkie materiały po wykorzystaniu zostaną zwrócone właścicielom.

Organizatorzy podzielili się zadaniami. Powstanie publikacja, szkoła zyska nowy sztandar ufundowany przez absolwentów. Przeprowadzone będzie wiele akcji pod wspólnym hasłem STO. Wkrótce powstanie profil jubileuszu, na którym będą udostępniane bieżące informacje dotyczące wydarzenia. Tymczasem zaglądać możecie na szkolną stronę i fanpage szkolny w poszukiwaniu informacji i apeli.

W 1921 roku burmistrz Władysław Klimaszewski wystąpił z inicjatywą wybudowania nowej szkoły przy ul. Toruńskiej. Budynek oddano do użytku we wrześniu 1923 r., wcześniej zajęcia odbywały się przy ul. Nowowiejskiej. Pierwszym kierownikiem był Władysław Krzycki, a grono nauczycielskie liczyło wówczas 11 osób. Na dziesięciolecie zakupiono sztandar a patronką została Maria Konopnicka. W czasie okupacji w placówce mieścił się polski szpital wojskowy, szkoła niemiecka. Budynek przywrócono do użytku szkolnego w końcu lutego 1945 r. Utworzono pierwsze drużyny harcerskie. W marcu 1979 r. w placówce znów stacjonowały oddziały wojska, tym razem jednak niosące pomoc ofiarom powodzi. W 1998 r. Anastazja Szacowna opracowała hymn szkoły. W 1983 r. oddano do użytku wybudowany przy ul. PCK pawilon. W 2002 roku zorganizowano klasy integracyjne, co otworzyło placówkę na potrzeby wszystkich dzieci… Te i inne wspomnienia zapewne znajdą się na stronach jubileuszowej publikacji, która zawierać będzie tyle pamiątek przyszłości, iloma zechcą się podzielić absolwenci.

Byłym uczniem SP nr 3 jest również kolski włodarz, który pobierał naukę w tej placówce w klasach I-III. Miasto przekazało szkole 115 tys. zł na wykonanie ogrodzenia terenu. Kwota ta pozwoli na przeprowadzenie rekonstrukcji uszkodzonego w 2019 roku ogrodzenia oraz wymianę jedynej bramy wjazdowej na teren placówki od strony ulicy Toruńskiej.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526