Ruszyły prace przy drugim odwiercie geotermalnym w Kole [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 21.03.2022

Rozpoczęło się wiercenie odwiertu geotermalnego Koło GT-2 na terenie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole. Prezes MZEC Przemysław Stasiak wraz z burmistrzem Krzysztofem Witkowskim i wiceprezesem Zarządu Exalo Drilling SA Jackiem Stepkiem (wykonawca) dali symboliczny sygnał do rozpoczęcia pracy, a w otwór – na szczęście – wrzucili monety. Taki zwyczaj. Ogromne wiertło ruszyło w dół ziemi i będzie drążyć aż 3 kilometry, gdzie spodziewana temperatura ma wynieść 90 stopni C. Pod spodem 5-minutowa relacja filmowa. Zachęcamy do obejrzenia.

 

Wiertło już drąży ziemię, a każdy kolejny dzień przybliża nas do celu – uruchomienia Kolskiej Geotermii. Dzień symbolicznego rozpoczęcia wiercenia był okazją do prezentacji najnowocześniejszego w Polsce urządzenia wiertniczego zastosowanego przez wykonawcę, czyli Exalo Drilling SA. W konferencji zorganizowanej w kolskim Ratuszu udział wzięły osoby zaangażowane w przedsięwzięcie oraz przedstawiciele samorządów planujących wiercenie otworów geotermalnych.

Exalo Drilling SA jest jednym z wiodących przedsiębiorstw z sektora wierceń lądowych w Europie środkowo-wschodniej. Zatem kolska inwestycja jest realizowana przez firmę z ponad 70-letnim międzynarodowym doświadczeniem w zakresie inżynierii odwiertów. Zastosowane w Kole certyfikowane urządzenie wiertnicze jest dostosowane do warunków miejskich – zajmuje małą powierzchnię, posiada niski maszt, jest zautomatyzowane, gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, ma niski poziom emisji hałasu. To ostatnie jest szczególnie ważne, gdyż wiertnia znajduje się w bezpośredniej bliskości największego osiedla bloków w Kole.

– W naszym mieście nie myślimy tylko o historii, ale przede wszystkim o przyszłości, czego wyrazem jest postępujący projekt geotermalny – powiedział burmistrz Krzysztof WitkowskiZa nami już ponad połowa drogi do celu, rozpoczęło się wiercenie drugiego otworu, pozostaje budowa ciepłowni geotermalnej. W połowie roku 2023 projekt będzie gotowy. Ten okres nazywam walką z czasem. Wszyscy widzimy, co dzieje się z ceną praw do emisji CO2, z ceną i dostępnością węgla. Dlatego spieszymy się z zakończeniem inwestycji, aby zachować dla lokalnego odbiory stabilną cenę ciepła. Uzyskamy niezależność energetyczną. Przyszłość należy do odnawialnych źródeł energii.

Prezes Spółki miejskiej MZEC Przemysław Stasiak odniósł się do kosztów oraz realizacji inwestycji: – Tania eksploatacja zrekompensuje nam kapitał włożony w uruchomienie geotermii. Do miejsca, w którym jesteśmy, doprowadziła nas determinacja, konsekwentne działanie, ciągłe poszerzanie wiedzy i to, co bardzo ważne – zlecenie wykonania zadania profesjonalistom.

Przypomnijmy, że wykonawcą odwiertu geotermalnego Koło GT-2 jest firma Exalo Drilling S.A., która w ramach umowy opiewającej na kwotę 21 707 870,25 zł brutto wykona odwiert, przeprowadzi szereg badań hydrogeologicznych, geofizycznych i laboratoryjnych oraz opracuje dokumentację wiertniczą. Spółka MZEC podpisała Umowę z NFOŚiGW na dofinansowanie budowy ciepłowni wraz z drugim odwiertem oraz budowę rurociągu geotermalnego na kwotę 15 095 620,86 zł netto (wartość całej inwestycji – 37 274 065,26 zł brutto).

Świder dojdzie do głębokości 3050 m., do pokładów jury dolnej, gdzie temperatura prawdopodobnie wyniesie ok. 90 st. C.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kasia
Kasia
1 rok temu

Czy Pan redaktor mógłby zająć się sprawą wypłat dodatków osłonowych z MOPS w Kole. Wiele osób otrzymało pozytywne rozpatrzenie wniosków, już dawno, ale pieniądze na konta nie wpłynęły.

Kasia
Kasia
1 rok temu
Odpowiedz do.  kurier-kolski.pl

W innych miastach na podobnych, prywatnych tego typu portalach autorzy w imieniu czytelników dzwonią do odpowiednich organów, tutaj MOPS i dowiadują się, np. czy Urząd Wojewódzki jeszcze nie przelał im pieniędzy do wypłat itd. Właśnie m.in. od tego są lokalne media, ale widocznie nie Kurier Kolski. Trzeba iść w miasto i posłuchać o czym ludzie rozmawiają. Mnie powyższy problem nie dotyczy, ale niepokoją się nim starsze samotne osoby.

Ostrze
Ostrze
1 rok temu

Jaka szkoda ze obecna władza nie dokończy tej inwestycji bo nikt na nich nie zagłosuje i wypier…. pajace. Następni dokończą ale nie czerwona zaraza. Na taczkach ich wywieziemy

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
1 rok temu
Odpowiedz do.  Ostrze

Nie martw się i nie przeżywaj! Dokończy! Druga kadencja skończy się w 2028 r., więc zapewne zdąży jeszcze zrobić coś pożytecznego dla miasta, jak np. obecnie budowana geotermia.

admin
admin
1 rok temu

A gdzie ksiądz ,a gdzie Pan poseł nie ładnie

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526