Ponad 100-letni oraz nowszy „Głos Koła” w kolskich szkołach

Autor: kurier-kolski.pl | 17.03.2022

Z inicjatywy Zespołu Szkół Technicznych oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole, na okoliczność 660. rocznicy lokacji miasta Koła, zorganizowana została wystawa kopii najstarszego tygodnika w języku polskim – przedwojennego „Głosu Koła”, którego pierwszym wydawcą był Czesław Freudenreich. Ekspozycję zaprezentowano, by wzmacniać w młodzieży umiłowanie naszej małej Ojczyzny. Wystawa  zaprezentowana w obu placówkach spotkała się z żywym zainteresowaniem uczniowskiej społeczności.

 

Nie co dzień jest okazja przeczytać, czym żyli i interesowali się nasi przodkowie w Kole i okolicach miasta ponad 100 lat temu. A można było to zrobić dzięki prezentacji wystawy historycznej w Zespole Szkół Technicznych w Kole, a potem w Szkole Podstawowej nr 3. Zaproszeni goście, lokalni regionaliści i społecznicy: Kazimierz Kasperkiewicz, Jacek Skrycki i Mariusz Kozajda opowiedzieli o okolicznościach odkrycia znalezisk i zapewnili o ich wielkiej wartości dla miasta. Gazeta wydawana była w okresie przedwojennym. Od roku 1998, dzięki Mariuszowi Kozajdzie, tytuł był reaktywowany, a dawne tradycje kontynuowane. ,,Głos Koła” po reaktywacji ukazywał się na lokalnym rynku w odmiennej, bo bogato ilustrowanej szacie graficznej, przez kilka lat, od roku 1998. Mariusz Kozajda jest absolwentem SP nr 3 w Kole, a obecnie obecnie wydawcą i redaktorem portalu Kurier-Kolski.pl

Przypomnijmy, że Jacek Skrycki w pamiątkach rodzinnych odnalazł 29 oryginalnych egzemplarzy (24 numery, niektóre podwójne lub potrójne) „Głosu Koła” wydawanego w naszym mieście, w języku polskim, w latach 1918-1919. Gazeta była redagowana, drukowana i wydawana w Kole przez Czesława Freudenreicha. Ukazywała się przez 12 miesięcy, od lutego 1918 roku do lutego 1919 roku. Obecnie oryginalne egzemplarze przechowuje i udostępnia Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole. Tam, z kart dawnej prasy, każdy może dowiedzieć się, jak toczyło się życie miejskie w ubiegłym stuleciu.

Drugą placówką w Kole, która może szczycić się posiadaniem oryginalnego egzemplarza „Głosu Koła” sprzed 100 lat, jest Szkoła Podstawowa nr 3. Od dwóch lat w szkolnej bibliotece znajduje się 28 numer wydany w roku 1918, który na ręce dyrektor szkoły Grażyny Trocińskiej przekazał Jacek Skrycki – absolwent tej szkoły, która w przyszłym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Fakt przekazania archiwalnego numeru prasy kolskiej został udokumentowany w specjalnej pamiątkowej księdze „Głos Koła”.

Źródło: UM w Kole, ZST w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526