Tragiczny pożar na kolskiej Starówce. Dwie osoby nie żyją!

Autor: kurier-kolski.pl | 01.02.2022

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło wczoraj późnym wieczorem w Kole. Około północy w płomieniach stanął stary, parterowy w środku drewniany dom na Nowym Rynku. Jedna osoba zdołała sama uciec z płonącego budynku, a strażacy ewakuowali kilka kolejnych, także z poddasza, za pomocą drabin. Niestety, strażacy przeszukujący dom znaleźli zwęglone zwłoki 2 osób – mężczyzny i kobiety. Na miejsce zdarzenia wezwano Prokuraturę i Policję. Trwa ustalanie przyczyn tragicznego pożaru. Strażacy prowadzili akcję do późnych godzin nocnych. W działaniach wzięły udział jednostki: KP PSP Koło, OSP Koło nad Wartą i OSP Ruszków Pierwszy. Fot. OSP Koło nad Wartą

 

 

Ratownicy ubrani w sprzęt ODO podali dwa prądy wody w natarciu na palące się mieszkania oraz jeden prąd wody w obronie poszycia dachu. Jednocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuację trzech osób (dwie z poddasza przy użyciu drabiny przystawnej oraz jednej osoby z parteru).

Po stłumieniu pożaru prowadzono oddymianie przy pomocy wentylatora oddymiającego i przeszukano cały budynek. W trakcie przeszukania w mieszkaniu na poddaszu ratownicy znaleźli zwłoki dwóch osób: zwłoki kobiety i mężczyzny.
Podczas przeszukania pomieszczeń ratownicy odnaleźli psa, którego przekazali właścicielowi. Z podnośnika hydraulicznego strażacy dokonali rozbiórki dachówki w celu dogaszenia nadpalonej krokwi. Jednocześnie przy użyciu pilarki łańcuchowej prowadzono działania rozbiórkowe wewnątrz obiektu – wyniesiono nadpalone elementy budynku i przelano wodą. Pożar ugaszono. Po oddymieniu i przewietrzeniu wszystkich pomieszczeń miernikiem wielogazowym sprawdzono cały budynek pod kątem obecności tlenku węgla.

Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, którzy po oględzinach budynku wyłączyli obiekt z użytkowania. Ratownicy sprawdzili przyległy budynek pod kątem występowania tlenku węgla – w mieszkaniu na parterze przyległym do budynku, w którym wystąpił pożar miernik wskazał obecność tlenku węgla – w pozostałych mieszkaniach brak obecności CO, parametry powietrza w normie. Ze względu na obecność tlenku węgla z mieszkania ewakuowano 1 osobę, która odmówiła udzielenia KPP przez strażaków.

W działaniach brało udział łącznie 22 strażaków przez 3 godziny i 34 minuty.

Źródło informacji: KP PSP – oficer prasowy PSP w Kole mł. kpt. Marcin Chodkowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526