Z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza na wystawę Instytutu Pamięci Narodowej – „Armia Krajowa”. 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). W czasie II Wojny Światowej AK była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem.
Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady. AK była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Również w Kole działała placówka Armii Krajowej. Na ekspozycji przedstawione są podstawowe zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem Armii Krajowej. Na planszach wystawy ukazane są m. in. wysiłek polskiej młodzieży harcerskiej, propaganda i wywiad organizacji, udział kobiet w działalności podziemnej. Działalność sabotażowa i dywersyjna, akcje zbrojne. Przedstawiona jest również działalność niektórych ważniejszych
zgrupowań tj. Zgrupowanie AK „Ponury” –„Nurt”, 5 Wileńska Brygada AK , akcja „Burza” na kresach oraz Powstanie Warszawskie. Wystawa będzie czynna od 14 lutego do 31 marca w siedzibie muzeum przy ul. Kajki 44.
Źródło: MTC
Cześć i chwała bohaterom!