Odeszła Anna Chojnacka – była kolska radna, pedagog, działaczka społeczna i polityczna

Autor: kurier-kolski.pl | 04.01.2022

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 23 grudnia 2021 r., odeszła do Pana w wieku 81 lat Anna Chojnacka – była radna Rady Miejskiej w Kole, ławniczka, nauczycielka matematyki w kilku placówkach. Była działaczką Komitetu Obywatelskiego w Kole, a wcześniej organizowała pomoc dla internowanych w czasie stanu wojennego i ich rodzin. Ostatnie 3 lata mieszkała u córki w Swarzędzu.

 

Anna Chojnacka urodziła się w Kole 8 marca 1940r. Po ukończeniu edukacji w kolskim LO rozpoczęła naukę w Studium Nauczycielskim w Poznaniu, a potem na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przez 31 lat pracowała jako nauczyciel matematyki w szkołach podstawowych (SP nr 2 w Kole, SP w Dębach Szlacheckich oraz SP w Kościelcu) oraz w szkołach średnich (LO w Sompolnie, Technikum Samochodowe w Kaliszu, Zespół Szkół Zawodowych w Kole, LO w Kole). Przez całe życie dokształcała się, aby coraz lepszym pedagogiem (ukończyła Studium Informatyki, Podyplomowe Studium z dydaktyki matematyki, II stopień specjalizacji zawodowej z zakresie nauczania matematyki). W latach 1973-1985 pełniła funkcję nauczyciela metodyka (wizytatora), zajmując się doskonaleniem nauczycieli matematyki i oraz doradztwem w zakresie dydaktyki. Jednocześnie była członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Od roku 1980 rozpoczęła swoją działalność społeczną. Początkowo organizowała pomoc dla osób internowanych i ich rodzin. W roku 1985 w czasie słynnej weryfikacji kadr nauczycieli „doradzono” jej, aby zrezygnowała z pracy wizytatora w terenie i wróciła do pracy w wiejskiej szkole.

Pod koniec lat 80 tych włączyła się w prace Komitetu Obywatelskiego w Kole. W latach 1990 – 1994 pełniła funkcję radnej Rady Miejskiej w Kole oraz Ławnika Sądu Wojewódzkiego w Koninie. Będąc radną pełniła funkcje przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu organizując wiele imprez o charakterze patriotycznym, edukacyjnym . Bliska jej była też sprawa pomocy społecznej dla rodzin najbardziej potrzebujących wsparcia, głównie rodzin z dziećmi specjalnej troski. Każdy mógł liczyć na jej uwagę i pomoc.

Będąc na emeryturze nadal pozostała osobą aktywną, pragnącą poświecić się na rzecz budowy silnego i niepodległego Państwa Polskiego działając i wspierając partie prawicowe. W roku 1991 startowała do sejmu z listy Porozumienia Centrum osiągają drugi wynik na liście obejmującej dwa województwa. Do końca życia wielokrotnie pomagała w czasie wyborów jako członek komisji wyborczych, mąż zaufania, w czasie kampanii wyborczych.

Zawsze była osobą pełną życia i aktywną. Zawsze gotowa do pomocy, pogodna i otwarta. Nigdy się nie poddawała i nie bała się wyzwań. W wieku 73 lat włączyła się w grupę Odnowy w Duchu Świętym przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Kole.

Kiedy wiek i choroba nie pozwoliły jej mieszkać samodzielnie przeprowadziła się do córki do Swarzędza, starając się nadal służyć tam swojej rodzinie.

W naszej pamięci pozostanie zawsze jako dobry człowiek, który zostawił swój ślad w sercach wielu mieszkańców Koła i nie tylko. Będzie nam jej brakowało, lecz wierzymy, że wielu jej uczniów i znajomych zachowa ją na zawsze w swojej pamięci.

Masza pogrzebowa odbyła się w Swarzędzu w parafii pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela os. Mielżyńskiego, dnia 31.12.2021 r, a potem odbył się pogrzeb na Gortatowie w Swarzędzu.

Link do materiału z archiwum historii mówionej: Kobiety Solidarności – Poznańskie Archiwum Historii Mówionej (historiamowiona.poznan.pl)  materiał z udziałem Anny Chojnackiej zrobiony na rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce: https://historiamowiona.poznan.pl/mediateka/kobiety-solidarnosci/

Źródło: córka Anny Chojnackiej

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526